Kamienica-stare budownictwo

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Kamienica-stare budownictwo

Post autor: biegacz67 »

Grzegorz TT pisze:... wejdziesz w zwartą zabudowę miejską.
No właśnie takie jest moje zamierzenie.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2009, 12:09 przez biegacz67, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kamienica-stare budownictwo

Post autor: Kilkujadek »

biegacz67 pisze:Proszę was o opinie w tym temacie, jakieś uwagi i porady.
Budynki które zaprezentowałeś są charakterystyczne dla większych miast głównie ze względu na ilość kondygnacji więc stawiając takie wejdziesz w zwartą zabudowę miejską.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2009, 12:09 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Kamienica-stare budownictwo

Post autor: oelka »

biegacz67 pisze:W wolnym czasie zacząłem realizować swój stary projekt. Kamienice których tak wiele w naszych miastach. Kilka takich kamienic i ulic dokładnie odda klimacik Polskiej rzeczywistości.
Pomysle jest ciekawy.
Natomiast w zależności od miasta i regionu kamienice dość znacznie mogą się różnic od siebie. Zależy to od bardzo rożnych czynników. Na przykład w Łodzi i w Warszawie choć elewacje mogą być podobne, bo budynki projektowali często ci sami projektanci, różnice były w wielkości działek i sposobie ich zabudowy.
W każdym zaborze widać też wpływ architektury zaborcy. Porównać można choćby miasta leżące w pobliżu granicy prusko-rosyjskiej. Takie jak Mława i Ciechanów, lub Ełk i Suwałki.

Sam model, aby był realistyczny wymaga wykonania przestrzennego boniowania na parterze, oraz gzymsów oddzielających kondygnacje. Okna zapewne są albo we wnękach, albo też, jeśli otwierają się na zewnątrz to mogą wręcz wystawać przed elewacje. Być może budynek powinien posiadać nad oknami naczółki osłaniające przed zaciekaniem wody.
Warto też przemyśleć sprawę np. stosowania odbojów przy wjeździe do bramy. Czasem były to zdobione odlewy żeliwne, a czasem kawałek prostej szyny założony na ukos.
Już w okresie międzywojennym zdarzało się, że upraszczano wygląd elewacji. A w okresie PRL wiele elementów wyposażenia było usuwanych lub skuwanych, często nawet bez zabezpieczenia elewacji. W efekcie czego budynki straszyły całymi połaciami ścian bez tynku.

Jeśli chodzi o elewacje od strony dziedzińca to dużo zależy od rozplanowania wnętrza budynku frontowego, oraz dalszej zabudowy działki np. poprzecznymi oficynami (dwoma, lub jedna) ciągnącymi się wgłąb działki.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 01 sty 2009, 17:07 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Kamienica-stare budownictwo

Post autor: biegacz67 »

Tak jak pisałem w pierwszym poście, jest to pierwowzór. Oczywiście że okna będą powycinane, i zostanie wprowadzone dokładne wykończenie budynku.
- co się tyczy faktury, jest to karton zakupiony w sklepie z z artykułami papierniczymi. Szukałem takiej faktury do ścian bloków.
-Całość jest wydrukowana na drukarce.

A to są zdjęcia oryginału.
Obrazek Obrazek

pozdrawiam biegacz67
Ostatnio zmieniony 01 sty 2009, 16:30 przez biegacz67, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Kamienica-stare budownictwo

Post autor: ArturSchŁ »

1.
Ciekawa jest faktura ściany. Co to za papier/karton ?

2.
Okna kreślone czy nadrukowywane ?

Ogólnie: pomysł fajny ale fasada wygląda dość płasko - brak trójwymiarowości. Myślę, że trzeba by pomyśleć o wycinanych oknach, naklejanych gzymsach itd.
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Kamienica-stare budownictwo

Post autor: biegacz67 »

Witam.
W wolnym czasie zacząłem realizować swój stary projekt. Kamienice których tak wiele w naszych miastach. Kilka takich kamienic i ulic dokładnie odda klimacik Polskiej rzeczywistości.

Jest to model pilot, nad oryginałem trzeba będzie jeszcze trochę popracować.
Obrazek Obrazek

Proszę was o opinie w tym temacie, jakieś uwagi i porady.
Pozdrawiam biegacz67.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2009, 14:58 przez biegacz67, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości