Nawierzchnia jezdni...

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sebano79
Posty: 129
Rejestracja: 11 lis 2007, 10:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: sebano79 »

Ja natomiast zrobiłem asfalt z papierka wodnego. Dla nie wtajemniczonych to bardzo drobny papier ścierny do czyszczenia i polerowania metalu. Powierzchnia szorstka, kolor zbliżony do barwy asfaltu. Pozostaje malowanie znaków. Tu wykorzystałem korektor, taki w postaci paska papieru. Powyższe metody również mi przypadły do gustu i wypróbuję je przy okazji budowy bocznej drogi.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: trucker »

Jeśli ktoś ma możliwość zmielenia białych kulek to zachęcam do stosowania filtra . Są one ważne, ponieważ pozwalają uzyskać efekt drobnego kruszywa występującego,szczególnie w starszych masach asfaltowych. Stosując odpowiednią obróbkę można osiągnąć ciekawie wyglądającą drogę.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 maja 2009, 09:23 przez trucker, łącznie zmieniany 1 raz.
ciekma
Posty: 75
Rejestracja: 20 sty 2007, 02:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: ciekma »

No nie rozśmieszajcie mnie że kupujecie filtry Brita tylko po to aby asfalt metodą ML zrobić :)
Spokojnie można jakiś pigment z gipsem i wikolem mieszać, suchy lub plakatówkę,
ta ostatnia daje lekko niebieskawe zabarwienie co jest wskazane dla asfaltu
(w odróżnieniu od betonu który jest szary).
Problem w tym że jak wyschnie to jest inaczej niż na mokro.

Ostatnio robiłem eksperyment z lepikiem asfaltowym, ale nie polecam :)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: T_Domagalski »

womo pisze:...Potem mieszałem go z wikolem i dodawałem trochę czarnego barwnika do farb z obi. Wychodziło dobrze.
Tą technikę zastosowałem już wiele lat temu, tyle że do wykonania bruku na drodze idącej pod mostem na moim sTTandardowym module.
Był to gips budowlany zmieszany z Wikolem w proporcji 1:1, lekko rozcieńczony wodą dla uzyskania odpowiedniej gęstości i zabarwiony czarnym tuszem kreślarskim. Aby uzyskać asfalt wystarczyłoby dodać odpowiednio więcej tuszu...
Masę można kształtować na mokro (tak były wyciskane kostki brukowe) lub na sucho (szlifuje się papierem ściernym). Po zastygnięciu daje powierzchnię twardą jak beton - trudno ją czymkolwiek zarysować. W trakcie schnięcia masa wykazuje lekki skurcz, więc należy ją kłaść na jakieś utwardzone podłoże lub odpowiednio cienką warstwą.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: womo »

Próbowałem kiedyś sam gips ale był strasznie kruchy po wyschnięciu ( drogi używał syn do jazdy autami :D ). Potem mieszałem go z wikolem i dodawałem trochę czarnego barwnika do farb z obi. Wychodziło dobrze. Teraz rośnie na nim trawa więc nie wiem czy zachował kolor :mrgreen:
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: tete »

A co sądzicie o samym gipsie szpachlowym (cienkiej warstwie), z dodatkiem plakatówki o odpowiednio dobranym kolorze) ?

Wykorzystanie filtrów Britta (tych kulek ze środka i mielenie ich) nie wydaje mi się najtańszym rozwiązaniem - przy większej ilości asfaltu może być kosztowne (cena filtrów, bo nie każdy ma). A sam gips szpachlowy to grosze, zaś faktura tegoż po wyschnięciu przypomina asfalt w skali, tak mi się wydaje... Kwestia doboru koloru asfaltu metodą prób i błędów.

A co do Britty to zachęcające jest jedynie pozyskanie tegoż sitka do piasku.
automaTTyk
Posty: 13
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:36
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: automaTTyk »

trucker pisze:Oto asfalt wykonany z filtra wodnego według receptury pana Leszka Lewińskiego.
Można jakiś link do tej receptury?
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2009, 14:31 przez automaTTyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: trucker »

Obrazek
Oto asfalt wykonany z filtra wodnego według receptury pana Leszka Lewińskiego.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2008, 17:36 przez trucker, łącznie zmieniany 1 raz.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: gemol »

Kiepskie. Asfalt to zdecydowanie wikol + porządnie zmielony węgiel drzewny lub aktywowany (z filtra wody na przykład). Byle nie szlifować szmerglem po wylaniu
Lub farba akrylowa szara + zmielony węgiel. Jeśli wyjdzie zbyt ciemne można rozjaśnić gipsem. To można delikatnie szlifować.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2008, 17:36 przez gemol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
pawcio
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2008, 17:42
Lokalizacja: Chojnice
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: pawcio »

Można zrobić z chropowatej strony powierzchni gumolitu zazwyczaj jest ona biała i pomalować czarnym spreyem jak sprey wyschnie to białym markierem namalować pasy przykład : http://pwciodj.wrzuta.pl/obraz/8ujUgBXY6G/ lekko zakurzone ale po przetarciu wilgotną szmatką kurzu niema http://pwciodj.wrzuta.pl/obraz/bn3c3Nz2S2/ :) Pozdrawiam pawcio
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Nawierzchnia jezdni...

Post autor: miki »

Kiepskie. Asfalt to zdecydowanie wikol + porządnie zmielony węgiel drzewny lub aktywowany (z filtra wody na przykład). Byle nie szlifować szmerglem po wylaniu :mrgreen:
Krzysztof F
Posty: 195
Rejestracja: 19 lip 2007, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nawierzchnia jezdni...

Post autor: Krzysztof F »

Będąc w sklepie z artykułami dla plastyków natknąłem się na karton - czarny - wym 100 x 90 cm. Co sądzicie o patencie na nawierzchnie ulicy (asfalt)? Karton ma doć wysoką gramaturę. - sztywny. Tak myślę, że oznakowanie poziome - np. pasy moąna wykonać np. białym korektorem w płynie malując przez wycięty szablon.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości