Waloryzowanie budynków na makietę

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
WojtekTT
Posty: 73
Rejestracja: 08 wrz 2008, 21:06
Lokalizacja: Słupsk|Szczecin
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: WojtekTT »

Wszystko to co piszecie jest dla mnie bardzo cennymi wskazówkami. Dzięki :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2008, 09:21 przez WojtekTT, łącznie zmieniany 1 raz.
mradwan
Posty: 403
Rejestracja: 04 lut 2007, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: mradwan »

Ja jednak próbuję najpierw połączyć wszystkie elementy murów ceglanych (ale bez okien itp.) i malować/patynować po ich połączeniu - wtedy fugi patyna pokrywają także łączenia. Generalnie cenię suche pigmenty w proszku i suchy pędzel.
Wczoraj i dzisiaj zacząłem montaż budynków do mojego MD i będę chciał wypróbować patent na pokrycie dachów papą z chusteczek papierowych do nosa.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2008, 09:20 przez mradwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 346
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: biegacz67 »

Witam
Opisze Ci w skrócie jak otrzymuje się taki efekt muru.

1.Na mur z cegłą nakładamy na początek farbę w kolorze fugi, ja używam koloru szarego są rożne odcienie wybór należy do ciebie. Przede wszystkim musi być matowa. Najlepiej by było gdybyś trochę poobserwował otoczenie.

2.Przechodzimy do pokrywania cegiełek. Ja robię to metodą suchego pędzla. Polega ona na tym, że maczamy włosie w farbce i nadmiar farbki zostawiamy na jakimś kartoniku. Dobry efekt otrzymuje się wtedy gdy włosie jest już nasączona farbą. Po czym zaczynamy wklepywać , farbę kawałek po kawałku.

3. Należy też pamiętać że mury ceglane nie są jednakowo czerwone, gdyż cegły pochodziły z rożnych cegielni , lub z ryżych wypaleń. Więc należy używać różnych odcieni czerwonego. Do malowania cegieł też oczywiście farbka matowa.

4. Po wykonaniu takich ścian zaczynamy składać taki budynek. Budynek po złożeniu musi wyglądać jak świeżo postawiony, następnie zaczynamy nakładać patynę na obiekt.

5. Musimy wiedzieć w jakim otoczeniu dany budynek stoi, i jak długo. I tutaj znowu ważna jest obserwacja w terenie i bardzo dobra wyobraźnia. Ale należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak :
-zacieki na murach pod oknami, przy pękniętych rynnach, itp.
-naturalne zabrudzenia muru.
-imitacje narośli, mchów.

Tyle co mi na szybko przychodzi do głowy, dawno nie patynowałem żadnego budynku. Mam nadzieje że to wystarczy jeśli czegoś nie rozumiesz pytaj , a postaram się odpowiedzieć.

pozdrawiam biegacz67.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2008, 09:20 przez biegacz67, łącznie zmieniany 1 raz.
WojtekTT
Posty: 73
Rejestracja: 08 wrz 2008, 21:06
Lokalizacja: Słupsk|Szczecin
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: WojtekTT »

ogromne podziękowania :) Właśnie o takie efekty mi chodziło :)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: ArturSchŁ »

Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 346
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: biegacz67 »

Witaj
Poproś modelatora lub administratora żeby udostępnił ci linka lub
przerzucił ze starego forum, mój post o waloryzacji budynków.
pozdrawiam biegacz67.
WojtekTT
Posty: 73
Rejestracja: 08 wrz 2008, 21:06
Lokalizacja: Słupsk|Szczecin
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: WojtekTT »

zależy mi na uzyskaniu efektu którego w tej chwili nie można zobaczyć na stacjach. Chcę żeby ubrudzenia wyglądały jak osad z kominów parowozów, najlepiej w połączeniu z zaciekami po deszczu i w miejscach gdzie przeciekają rynny. Do tego posiadam budynki z fasadami imitującymi cegłę i chcę ją poczernić w nieznacznym stopniu.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: ArturSchŁ »

WojtekTT pisze:... sposób wykonania pozostaje dla mnie dość sporą zagadką.
Sprecyzuj swoje wątpliwości, uczestnicy warsztatów opowiedzą JAK uzyskano konkretny efekt.
WojtekTT
Posty: 73
Rejestracja: 08 wrz 2008, 21:06
Lokalizacja: Słupsk|Szczecin
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: WojtekTT »

Dzięki wielkie to z pewnością pomoże. Ale sposób wykonania pozostaje dla mnie dość sporą zagadką. Waloryzacja wygląda znakomicie i dokładnie takiego efektu oczekuje od budynków na swojej makiecie 8) 8)
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2008, 09:33 przez WojtekTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: ArturSchŁ »

Pooglądaj zdjęcia ze spotkań w Gdyni na stronie PTMKŻ lub JarkoTTa, tam znajdziesz fotki z waloryzacji budynków.
WojtekTT
Posty: 73
Rejestracja: 08 wrz 2008, 21:06
Lokalizacja: Słupsk|Szczecin
Kontakt:

Waloryzowanie budynków na makietę

Post autor: WojtekTT »

Tak jak w opisie. Chciałbym zapytać czy macie jakieś sprawdzone sposoby waloryzowania budynków na makietę. Przymierzam się do postawienia ich kilka na makietę, ale wyglądają jak na moje za czysto i sztucznie. Nie mam nawet pomysłu w jaki sposób zacząć waloryzację, więc jeśli macie jakieś uwagi to proszę piszcie. Z góry dziękuję i pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości