Budowa kamienicy

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: tydzial »

T_Domagalski ja podałem jeden ze sposobów radzenia sobie z takimi problemami bo najprościej to kupić fabryczny model igra, miki zjedz musztardę i popij octem na zdrowie.
Awatar użytkownika
J.R.
Posty: 85
Rejestracja: 21 kwie 2006, 22:27
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: J.R. »

hugwa pisze:...chciałbym zobaczyć tak wykonany wagon na żywo, albo przynajmniej na dobrych zdjęciach.
Właśnie to był kolejny powód nad zaprzestaniem prac z plexi. A trzeci ostatni powód to grubość - nie chętnie na laser przyjmują cienką plexi bo się za bardzo topi i gnie.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2007, 16:44 przez J.R., łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: miki »

tydzial pisze:Rada jest na to tak przykleić papier ścierny dowolnej wielkości wybór szalony i maluje się i znikają dwa problemy.
Jak byłem mały to w telewizji mówili, że najlepsza imitacja trawy na makiecie kolejowej to pomalowany na zielono szmergiel. Ponieważ byłem mały, to uwierzyłem komunistycznej propagandzie i w efekcie ojciec ganiał mnie z mauserem po okolicy...Dla wyjaśnienia: było to w czasach gdy w sklepach były wyłącznie ocet i musztarda i sądzę, że gdyby komuna wymyśliła, jak zrobić trawę z musztardy (a etanol z trocin - to dla wielbicieli Pilipiuka i Jakuba W.), ani chybi trwała by do dziś. Cały ten pomysł, żeby trzaskać ściany z pleksi pachnie Kisielewskim, który mawiał, że socjalizm pracuje nad rozwiązaniem problemów, które sam sobie stworzył.....
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: hugwa »

gips wylany na pleksi będzie się szklił - znów trzeba go matować, szlifować....
Poza tym - po jaki rympał robić formę do odlewania pojedynczego budynku, o którym tu mowa?
Mnie bardziej frapuje - oprócz tych nadtopień których nie widzą tylko ci którzy nie chcą widzieć - ile się trzeba będzie narobić żeby budynek przestał przepuszczać światło, a w przypadku podświetlenia - żeby nie swiecił w miejscach w których budynek świecić nie powinien.
powyższe dotyczy też taboru - chciałbym zobaczyć tak wykonany wagon na żywo, albo przynajmniej na dobrych zdjęciach.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: T_Domagalski »

tydzial pisze:Rada jest na to tak przykleić papier ścierny dowolnej wielkości...
Kombinujesz ;) . To tylko dorabianie sobie roboty, która ostatecznie i tak da efekt tylko połowiczny.

Osobiście, jeśli juz miałbym tyle czasu na zabawę i dostęp do cięcia plexi, to zrobiłbym coś kompletnie innego:
Z kilku arkuszy plexi skleiłbym formę - negatyw ściany, zawierający kompletne okna, parapety, gzymsy, itp. Korzystając z takiej formy, przypruszonej odpowiednio cementem lub gipsem, robiłbym potem odlewy cementowo-akrylowe lub gipsowe, uzyskując efekt o niebo lepszy, niż "wycinanka" z plexi lub papieru ściernego.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2007, 23:51 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: tydzial »

Rada jest na to tak przykleić papier ścierny dowolnej wielkości wybór szalony i maluje się i znikają dwa problemy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: T_Domagalski »

Trojan pisze:No to ja musze stanąć trochę w obronie plexi, sam coś tam dłubie i jakoś nie zauważyłem problemów ...
Wiecie co, Panowie?

Stańcie z boku i spójrzcie na sprawę obiektywnie. Nawet jeśli udowodnicie, że plexi jest super-hiper materiałem, to mimo wszystko jaki jest sens budowania z niej modelu budynku, skoro kompletnie nie pasuje ona swoimi właściwościami do materiału, który ma imitowac (mur tynkowany) - jest bowiem przeźroczysta i gładka jak lustro.

Co by nie powiedziec dobrego o plexi, to i tak do imitacji muru najlepiej nadaje sie karton lub cienka sklejka - są to materiały nieprzeźroczyste, porowate i w dodatku przyjmują każdy rodzaj farby - można je malowac nawet rozrobionym cementem, gwarantującym 100% zgodnośc modelu z oryginałem. Żeby uzyskac taki sam efekt z plexi trzeba będzie sie nieźle (wg mnie zupełnie niepotrzebnie) napracowac, w dodatku nie mając gwarancji na sukces.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2007, 16:23 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trojan
Posty: 345
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:08
Lokalizacja: Skarżysko-Kam./Katowice
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: Trojan »

Cześć
No to ja musze stanąć trochę w obronie plexi, sam coś tam dłubie i jakoś nie zauważyłem problemów (przy plexi 1,5mm) z nadtopionymi brzegami, są równe i ostre a wszystkie elementy łącznie z długimi podłogami do taboru idealnie proste, może to kwestia doboru odpowiednich parametrów lasera itp. Aczkolwiek również bardzo polecam karton jak J.R podpowiada, w szczególności własnie do budynków będzie idealny.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
J.R.
Posty: 85
Rejestracja: 21 kwie 2006, 22:27
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: J.R. »

Za jakość zdjęć przepraszam ale były problemy ze sprzętem.
Wycięte laserem w kartonie (poza szczytami ścian przedziałów - przycięte do prototypu) wnętrza przedziałów wagonów 102A i 102Aa:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wycięte laserem i grawerowane w plexi ściany modelu wąskotorowego wagonu motorowego MBxd2:
Obrazek Obrazek Obrazek

oczywiście to nasza kochana skala TT :)

Teraz komentarz: po pierwsze zacząłeś dyskusje na temat wykonywania modeli za pomocą wycinki laserem - dyskusja polega na wymianie zdań i opini, wyciągnięciu wniosków także z tego co zrobili inni.
Skoro chcesz budować w plexi nikt tego Ci nie broni - pytasz o malowanie plexi - napisałem - bez próbki nie dowiesz się nic - są różne rodzaje plexi i nie wiem jaki masz - dałem też radę - kup najzwyklejszy papier samoprzylepny, nałóż go na plexi, bez trudu skalpelem wytniesz potem w nim okienka i dopiero to pomaluj. Masz gwarancje, że farba nie złuszczy się i dodatkowo wzmocni to plexi mimo, że na razie nie miałeś przypadku jej pęknięcia. Ponadto nie będziesz musiał na krawędziach tego szpachlować.
Co do obrażania się i twierdzenia, że nie mamy pojęcia o co chodzi zastanów się na logikę - laser tnie plexi a krawędzie zostają przeźroczyste - dlaczego? bo plexi pod wpływem lasera topi się i na tym w jej przypadku polega cięcie. Kwestia leży w ustawieniu maszyny bo jak powoli pracuje to się bardziej przytapia i krawędzie pozostają nierówne, ponadto cienkie lub jak kto woli wąskie elementy gną się na skutek nagrzewania plexi przez laser - w przypadku kamienicy ten problem jest ciężko zauważalny (duże powierzchnie) ale w przypadku modelu wagonu już są kłopoty i to poważne. Cięcie laserem kartonu polega na innym zjawisku - dosłownie wypalania kartonu dlatego krawędzie po cięciu laserem są ciemne (po odbiorze wprost z maszyny są czarne i w sadzy). Wynika z tego dość jasno - i nie porównasz tego inaczej niż doświadczalnie, że naprawdę elementy wycięte z plexi są bardziej "pomniejszone" o wiązkę lasera niż te z kartonu i ponadto "rozmyte" na skutek temperatury.
Co do łączenia styków ścian - tego zrozumieć naprawde nie mogę - tniesz laserem, znasz grubość materiału, jaki problem było zrobić ząbki? - popatrz na zdjecia wnętrz wagonów od spodu. Albo na ostatnie ściany przedziałów - są "doklejone" na zasadzie zęba - takie rozwiązanie eliminuje masę kłopotów - ściany wskakują w siebie i nie trzeba ich jakoś specjalnie ustawiać, sposób łączenia jest znacznie trwalszy a ponadto w zasadzie nie ma potrzeby szpachlowania połączeń bo laser daje taką precyzję, że w zasadzie składanie wnętrza wagonu zajmuje naprawdę z zegarkiem w ręku 2 minuty i jest idealne.
I chyba ostatnia rzecz - ja nie czepiam się ostatniego zdjęcia ani sensu budowy modelu z plexi - takie założenie miałem próbując z tego materiału zrobić MBxd2 - problem polega na tym, że wiem że to był błąd. Skoro nie chcesz wyciągnąc wniosków buduj model - będę ciekaw ekeftów i próby czasu. Może sie znacznie pomyliłem, może masz zupełnie inną plexi ale niestety nie wydaje mi się. Nie mów, że nie masz nadtopień skoro masz - na trzecim zdjęciu widać to wyraźnie - te zabki widoczne na cieniu w wyniku załamania świetła to wynik własnie tego - i co gorsza zauważ, że w rogach tych okien nie masz kąta prostego - o tym wciąż mówię twierdząc, że plexi do cięcia laserem nie nadaje się.

Ta wypowiedź nie ma na celu zniszczenia Twoich pomysłów bo sama kamienica jest ładna i wyjdzie efektownie - a rada ze zmianą materiału nie jest wynikiem chęci storpedowania pomysłu tylko logicznych powodów i doświadczeń z materiałami. Zwłaszcza, że biorąc pod uwagę kosz kartonu jak i zakładając, że na zdjęciu są wszystkie elementy to całe prace (karton + wycinka) wyniosą Cię nie więcej niż 35zł.
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: hugwa »

Nie oceniałem jakości cięcia na ostatnim zdjęciu, dziubek ale na trzecim, na którym to widać bez mikroskopu.
Zamiast się ciskać jak wesz na grzebieniu wytnij sobie fragment ściany z dobrego kartonu, porównaj i dopiero wtedy mędrkuj o co nam chodzi.
A tymczasem - kuruj się i kończ modelik, zobaczymy jak wyjdzie.

Dla porównania - okna i ściany wycięte z kartonu: http://www.pbase.com/misiek_m/image/78502770

Jeśli dobierze się materiał odpowiedni na laser, zaokrąglenie w narożniku ma promień nie większy niż 0.1mm - u Ciebie trzeba sporo namachać się iglakiem żeby osiągnąć podobny rezultat.
Awatar użytkownika
wactt
Posty: 261
Rejestracja: 22 wrz 2006, 21:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: wactt »

Tak sobie myślę, o co wam chłopaki chodzi !? W końcu wpadłem na to , ze czepiacie się ostatniego zdjęcia. Szkoda, że nie analizujecie wszystkich fotek, ale to Wasz problem. Po raz ostatni wyjaśniam, że nie żadnych nadtopień związanych z cięciem laserowym ! No ale to z całą pewnością nie są elementy fototrawione Panie "hugwa" i pod mikroskopem ich nie oglądałem. Nie mam też zacięcia zegarmistrzowskiego. Jestem za to pewien ,że nie jestem w stanie tak dokładnie powycinać otworów na okna i drzwi , zwłaszcza łukowe, które nie będą posiadały zewnętrznych ram dekoracyjnych, a już na 100% idealnie symetrycznego kształtu nadbudówki. Natomiast frezowanie to dodatkowy atut.
Na ostatnim zdjęciu widoczne ślady na załamaniach ścian to wewnętrznie nałożona spora warstwa kleju i szpachlówka położona zewnętrznie na pewnym odcinku ścian szczytowych dla wyrównania ich styku z fasadami.
Dlaczego spora, bowiem użyto standardowego kleju modelarskiego, który nie przetapia plexi. Zresztą nie jestem pewny czy to dobry pomysł z tym klejem, ale w końcu trzeba to przetestować. Niestety nie udało mi się wykonać takiego zdjęcia , które by zdecydowanie wyjaśniło sprawę ( refleks od pleksi jest zbyt duży).

Sprawa z odbudowywanym ratuszem jest następująca: dostałem ten model w stanie „zdepniętym”, ale stare wspomnienia z dzieciństwa zadecydowały o tym, że z tego co zostało wydłubałem ramy okienne i drzwiowe oraz gzymsy ( w oryginale pozostał górny fragment wieży ) i resztę po wykonaniu pomiarów wykonałem z polistyrenu (chyba). Było tam blisko 40 otworów do wypiłowania , materiał kruchy ( opisano wyżej) , więc czasami pękało sobie w najmniej odpowiednim momencie.

To tyle. Jak zakończę zabawę z tym modelem to dołączę do postu fotkę. Nie spodziewajcie się jednak tego niebawem, bo czekają mnie w czwartek szpitalne badania i nie wiem czy nie zostanę na czas jakiś wyłączony z wszelkiej działalności – oby nie.

PS : Nie widzę sensu walenia we własny model, siadać też na nim nie zamierzam. Zresztą przy pomocy młotka można obalić każdą teorie…..
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: hugwa »

Dobra, niech sobie chłopak grzeje po swojemu....
Widać, że będzie chyba próbował ten model oświetlić - poczekajmy zatem na fotki gotowego, to se wtedy napiszemy "a nie mówiłem?"
Awatar użytkownika
J.R.
Posty: 85
Rejestracja: 21 kwie 2006, 22:27
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: J.R. »

Przecież widać wyraźnie, że krawędzie są stopione...
Co do kruchości plexi - zmontuj model i jak stać Cię na jego stratę uderz go mniej więcej na środku i zobaczysz jak ładnie plexi pęknie. Jeśli nie to i tak to się stanie za jakiś czas zwłaszcza jeśli nie będzie wielu usztywnień w środku.
wactt pisze:Przy na przykład odbudowywaniu w tworzywie starego kartonowego ratusza przynajmniej parokrotnie musiałem zaczynać wycinanie niektórych elementów od początku.
Można prosić jaśniej bo akurat tego nie rozumiem - chodzi o rozwarstwianie się starego kartonu? Jesli tak wystarczy wycięte laserem elementy nasączyć klejem i problem zniknie raz na zawsze.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2007, 23:45 przez J.R., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: hugwa »

wactt pisze:ja tu nie widzę żadnych podtopień na krawędziach cięcia
A to interesujące, wiesz? Bo ja widzę....
wactt pisze:Nie rozumiem - przecież to tylko materiał jak każdy inny
skoro tak twierdzisz.... poczekam zatem na efekty.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2007, 09:12 przez hugwa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wactt
Posty: 261
Rejestracja: 22 wrz 2006, 21:10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Budowa kamienicy

Post autor: wactt »

J.R. pisze:Ciołem laserowo zarówno karton jak i plexi - powiem jedno - karton jest idealny a plexi dziękuje i nie wrócę do tego materiału.
Plexi po pierwsze nadtapia się na krawędziach, po drugie pod wpływem temperatury drobne elementy wyginają się i po trzecie jest krucha - zwłaszcza gdy model wykonany jest z cienkiej pleksi nawet słabe uderzenie może spowodować pęknięcie na całości.
Mam wrażenie, że rozmawiamy o innych materiałach. Jeżeli to jest plexi ( co sugeruje wykonawca) to ja tu nie widzę żadnych podtopień na krawędziach cięcia, ponadto czego nie ma na zdjęciach w skład zamówionego zestawu elementów wchodziły dwa paski plexi o wymiarach 1,5x1,5x109mm i były idealnie proste. Z rozmowy z wykonawcą dowiedziałem się , że jest możliwość sterowania mocą wiązki lasera - może w tym tkwi tajemnica, nie wydaje mi się, żeby materiał był jakoś specjalnie kruchy, przynajmniej w porównaniu z wykorzystywanym dotychczas ; ręcznie wycinałem ściany z opakowań do płyt CD. Przy na przykład odbudowywaniu w tworzywie starego kartonowego ratusza przynajmniej parokrotnie musiałem zaczynać wycinanie niektórych elementów od początku.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 lis 2007, 23:07 przez wactt, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości