Wlot do tunelu

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sebano79
Posty: 129
Rejestracja: 11 lis 2007, 10:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: sebano79 »

witam ponownie. Skończyłem już drugi portal:
http://profile.imageshack.us/user/seban ... allhi1.jpg
i w tej chwili pracuję nad przepustami wodnymi:
http://profile.imageshack.us/user/seban ... allqm4.jpg
http://profile.imageshack.us/user/seban ... allwx5.jpg
ponawiam pytanie, co mam zrobić z górą w której wydrążyłem tunel. Wydaje mi się, że najlepiej będzie jak okleję ją całą łupkami w kolorze portali, ale chcę poznać opinię fachowców. Nie będzie za "czarno"? Może zrobić szczeliny i upchnąć w nie trochę zieleniny?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2007, 19:24 przez sebano79, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sebano79
Posty: 129
Rejestracja: 11 lis 2007, 10:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: sebano79 »

Też użyłem łupków. Tylko pilnikiem do metalu nadałem im kształt. A proszkiem który pozostał z tej operacji obsypałem całość zanim klej wysechł, aby ukryć styropian widoczny w miejscach łączenia kamyków. Stąd właśnie ten nalot.
Mam jeszcze jeszcze jedna prośbę o poradę. Chodzi mi o górę w której wyciąłem tunel. Zastanawiam się czy okleić ją szczelnie łupkami czy tylko miejscami, a resztę pokryć np.gipsem czy mszakami lub porostami? a jeżeli gips to jaką techniką go malować? Pędzel, natrysk czy może coś innego?
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: tuchol »

Bardzo fajnie spatynowany ten wjazd do tunelu. Szczególnie prawa ściana jakby pokryta omszałym nalotem.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: Maciej »

Polecam też gruby karton a oto efekt:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 lis 2007, 19:54 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: Kilkujadek »

Jeżeli będzie to makieta stacjonarna to możesz zastosować materiały naturalne takie jak kamień - cytowany już sposób Karola. Zauważ że Karol użył drobnych łupków, a nie głazów które musiałyby ważyć kilkadziesiąt ton!
Drugim sposobem jest wykorzystanie materiałów lekkich takich jak styropian/styrodur powleczonych gipsem (brak odpowiedniego artykułu na tym forum)
Trzeci to wykorzystanie konstrukcji z materiałów lekkich styropian/styrodur/karton i oklejenie jej płytami profilowanymi np:
http://www.modelmania.com.pl/advanced_s ... ofilowana+

Mszaki są raczej miernym materiałem na zieleń - kruche, z czasem zmieniają kolor.
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: tuchol »

sebano79 pisze:Proszę również o małą pomoc. Chcę na swojej makiecie wykorzystać sporo mszaków. Narazie pozbierałem kilka gatunków i sprawdzam jak reagują na wysuszenie. Ma ktoś może jakiś pomysł by utrwalić ich kształt i kolory? Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Warto żebys przeczytał kilka artykułów Leszka Lewińskiego np. "Zieleń na makiecie". Jak znajdę to mogę podesłać. A co do koloru to pamiętam 2 techniki z forum: 1. powolne wysychanie (nie na słońcu ale np. w piwnicy), przechowywanie w lodówce - tego się nie odważyłem ze względu na żonę, ale pierwszy sposób jest sprawdzony.

Kępkę mchu trzeba oczyścić z ziemi, ile się da i po wycięciu otworu na makiecie (w styropianie, korku itp.) kleić na wikol.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2007, 13:02 przez tuchol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: Mariusz »

Witamy.

Jak u Karola, tak i na zdjęciach, które znajdziesz na naszym forum, zauważ, że wloty do tuneli (portale) zazwyczaj są zaokrąglone.
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=2102
Pozdrawiam i życzę sukcesów w budowie makiety. ;)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Wlot do tunelu

Post autor: ArturSchŁ »

Witamy sebano79 na Forum TT !!
sebano79 pisze:.... odżyły dziecięce marzenia budowy makiety.
Witamy w gronie przywróconych do TeTetki !!
:mrgreen:
sebano79 pisze:Parę dni kombinowałem z wlotami do powyższego aż doszedłem do czegoś takiego: ...
Bardzo fajny pomysł. Czekamy na kolejne fotorelacje z postępów prac.
:P

PS:
Podobny pomysł znajdziesz u Karola.
Awatar użytkownika
sebano79
Posty: 129
Rejestracja: 11 lis 2007, 10:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Wlot do tunelu

Post autor: sebano79 »

Witam wszystkich! Niedawno żona wspomniała, że chciała by kupić dla naszego synka kolejkę. skoczyłem do piwnicy i ku jej zaskoczeniu wygrzebałem z piwnicy trochę złomu z dzieciństwa. Po paru dniach kolejka odzyskała sprawność a u mnie odżyły dziecięce marzenia budowy makiety. Z racji tego, że mamy na razie tylko jeden pokój, "plac budowy" urządziłem w piwnicy. Powoli, bez pośpiechu dłubię się tam w styropianie i planuje wygląd przyszłej makiety. Z racji ograniczonego budżetu i wyjątkową niechęcią do plastyku, staram się wszystko co jestem w stanie zrobić ręcznie. Ulepiłem już w ten sposób most z kamyczków (trochę przeskalowanych) i skupiłem się w tej chwili na tunelu. Parę dni kombinowałem z wlotami do powyższego aż doszedłem do czegoś takiego:
Obrazek
Co tym sądzicie?
Proszę również o małą pomoc. Chcę na swojej makiecie wykorzystać sporo mszaków. Narazie pozbierałem kilka gatunków i sprawdzam jak reagują na wysuszenie. Ma ktoś może jakiś pomysł by utrwalić ich kształt i kolory? Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 11 lis 2007, 11:41 przez sebano79, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości