Peron

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: oelka »

Jacula pisze:
oelka pisze:W Polsce w tym czasie do wyboru byly: niski 300mm (2,5mm w TT), wysoki: 750mm (6,25mm w TT).
Wysokość mierzona od poziomu podtorza a nie od główki szyny?
Wysokosc mierzona od powierzchni glowki szyny.
Zdarzaja sie przypadki, gdy tor po remoncie znajduje sie na innej wyskosci w stosunku do krawedzi peronu niz te podane wymiary.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 09 maja 2007, 11:38 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: Jacula »

oelka pisze:W Polsce w tym czasie do wyboru byly: niski 300mm (2,5mm w TT), wysoki: 750mm (6,25mm w TT).
Wysokość mierzona od poziomu podtorza a nie od główki szyny?

J
Ostatnio zmieniony 09 maja 2007, 10:16 przez Jacula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: T_Domagalski »

Mariusz pisze:Najprostszym sposobem jest przypasowanie wagonów posiadanych do peronu przy którym będą jeździć i stać. [...] Napewno nie popełnisz błędu takiego jak-za wysoki, za blisko szyny.
Normy NEM zakładają skrajnię budynków znajdującą się w odległości 18mm od osi toru.
Radzę zastosować się do tych zaleceń a nie eksperymentować doświadczalnie, bo może okazac się, że przymierzysz 100 wagonów, a 101 będzie miał akurat jakiś nietypowy schodek, albo inny detal... i kicha...
Ostatnio zmieniony 08 maja 2007, 13:52 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: oelka »

TT-maniak pisze:Jest to mała stacyjka epoka III\IV. Wysokość to przewidywane 2mm ale zawsze moge podłożyć bo mnie sie zdaje ,że to za mało ,a jak wy sądzicie??Długość jego to 57 cm.
Dziękuje za wszystkie porady :D .
W Polsce w tym czasie do wyboru byly: niski 300mm (2,5mm w TT), wysoki: 750mm (6,25mm w TT). Sa tez wysokie stosowane w ruchu aglomeracyjnym np. w WWK majace miedzy 860mm a 960mm (7,17mm - 8,0mm w TT)
Jesli chodzi o wykonczenie peronow krawedzi, to mogla byc to cegla, ewentualnie jeszcze betonowe plyty. Wierzch mogl byc caly lub w czesci pokryty typowymi plytami chodnikowymi, lub brukowany drobna kostka. Czasami byly tez tak, ze plyty kladziono tylko przy krawedzi (2-3 rzedy) a dalej pozostawniano nawierzchnie zwirowa. W latach 70. modne bylo asfaltowanie powierzchni peronow.
Co do dlugosci to gdyby chciec odtwarzac rzeczywstosc to peron powinien miec ze 200 - 300 metrow, czyli 160 - 250cm w TT. Moim zdaniem stacja czy przystanek z okresu III/IV epoki czyli przelomu lat 60. i 70. powinien przy krawedzi peronu zmiescic sklad minimum czterech wagonow z rodziny "X", co oznacza okolo 90cm dlugosci krawedzi peronowej.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 08 maja 2007, 08:12 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: Mariusz »

Najprostszym sposobem jest przypasowanie wagonów posiadanych do peronu przy którym będą jeździć i stać.
Kiedyś tak robiłem nie znając wymiarów w rzeczywistości.
Napewno nie popełnisz błędu takiego jak-za wysoki, za blisko szyny.
TT-maniak
Posty: 193
Rejestracja: 11 kwie 2006, 14:29
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: TT-maniak »

Jest to mała stacyjka epoka III\IV. Wysokość to przewidywane 2mm ale zawsze moge podłożyć bo mnie sie zdaje, że to za mało, a jak wy sądzicie ?? Długość jego to 57 cm.
Dziękuje za wszystkie porady :D .
Ostatnio zmieniony 08 maja 2007, 08:11 przez TT-maniak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: Jacula »

oelka pisze:Przede wszytkim napisz w jakiej epoce ma wystepowac ten peron. A po drugie na jakiej wysokosci wzgldem glowki szyny ma byc umieszczona krawedz peronu.
Krzysztof
Oraz jaka to będzie stacja. Inny będzie na dużej miejskiej stacji, a inny na małej, lokalnej stacyjce.


Jacek
Ostatnio zmieniony 07 maja 2007, 10:17 przez Jacula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: oelka »

TT-maniak pisze:Mam przygotowaną deskę na peron ale nie mam pojęcia jak wykonąć jego wierzch i boki??
Przede wszytkim napisz w jakiej epoce ma wystepowac ten peron. A po drugie na jakiej wysokosci wzgldem glowki szyny ma byc umieszczona krawedz peronu.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 07 maja 2007, 08:21 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof Olszak
skalatt.info
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: pepsigo2pl »

Beniamin pisze:styropian mi jakoś nie pasuje
Z tego co zrozumialem z postu hrabiego, to styropian zostal uzyty tylko jako podstawa do zabudowania/szkielet peronu a nastepnie zostal oblozony gipsem z lub bez uzycia krawedzi peronowych.

Jest to dobra metoda z racji latwosci ksztaltowania.

Mozna tez styropian zamienic oczywiscie odpowiedniej grubosci sklejka.

A co Beniaminie proponujesz do wykonania peronu??
Ostatnio zmieniony 06 maja 2007, 23:15 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Beniamin
Posty: 100
Rejestracja: 24 lut 2007, 22:11
Lokalizacja: Złotów
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: Beniamin »

na co zmieniłeś ?
z czego innego można zrobić perony, boczki ich, styropian mi jakoś nie pasuje
hrabi
Posty: 37
Rejestracja: 05 sie 2006, 17:02
Lokalizacja: Podlesie/Olkusz
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: hrabi »

Miałem płytki co widac na zdjęciach ale po namowach ludzi z branży zmieniłem i nie załuje.
Awatar użytkownika
Beniamin
Posty: 100
Rejestracja: 24 lut 2007, 22:11
Lokalizacja: Złotów
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: Beniamin »

Próg peronowy 10mm / 6szt.
Cena: 18,32zł
tylko że jak ktoś ma perony długie to dość drogo wychodzi taki peron
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: pepsigo2pl »

Na krawedzie mozesz uzyc cos takiego lub takiego.Wszystko zalezy jak wysoki chcesz miec peron...

Jesli zas chodzi o wypelnienia, to kazdy ma inna metode. Mozesz zrobic jak Hrabi.
Albo zamiast gipsem, styropian mozesz przykryc np plytkami chodnikowymi od Auhagena lub Fallera.

Powodzenia,
hrabi
Posty: 37
Rejestracja: 05 sie 2006, 17:02
Lokalizacja: Podlesie/Olkusz
Kontakt:

Re: Peron

Post autor: hrabi »

Najprościej zrób to tak.Zorganizuj kawałek styropianu o grubości 1 cm,utnij odpowiedni peron a następnie całość pokryj gipsem szpachlowym lub budowlanym.A później przeszlifuj papierem ściernym i pomaluj.
A można dokupić same bloczki peronowe i ładnie wkomponować na całej długości .Mam takim sposobem zrobiony jeden z peronów i efekt jest całkiem fajny.
Natomiast mój drugi peron jest zrobiony tylko z bloczków i wypełnieniony masa gipsową.
Zresztą zapraszam do wglądu początku makiety Hrabitt
TT-maniak
Posty: 193
Rejestracja: 11 kwie 2006, 14:29
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Peron

Post autor: TT-maniak »

Mam przygotowaną deskę na peron ale nie mam pojęcia jak wykonąć jego wierzch i boki??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości