Budynki z betonowej plyty.

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: oelka »

biegacz67 pisze:Czy w trakcie stawiania konstrukcji bloku poszczególne segmety
byly juz wyposazone w okna , czy okna byly montowane pozniej?
To zalezy od systemu w jakim powstawal budynek np. w W70/WK70 czesto okna byly juz wmontowane na swoim miejscu. Chociaz zdazalo sie, ze prefabrykaty byly wyposazone tylko w oscieznice, a sama stolarke w postaci okien lub drzwi montowano juz pozniej.
W takich systemach jak OWT67 nie bylo mozliwosci wmontowania okien przed zlozeniem w calosc zewnetrznej sciany, poniewaz skladala sie z kilku elementow.
biegacz67 pisze:No super zuraw moze wiecej takich zdjec.
Poszukaj pod haslem ŻB75/100, ŻB80W. Jest jeszcze schemat ZB75/100
I jeszcze zdjecie ZB 75/100.
A tu jeszcze troche opisow: co stosowano, jaki sprzet, jakie byly typowe wysokosci budynkow itd:
http://www.ikb.poznan.pl/almamater/bibl ... _ii/05.pdf

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
Trojan
Posty: 345
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:08
Lokalizacja: Skarżysko-Kam./Katowice
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: Trojan »

A może pokusisz się o zrobienie takiego osiedla :) Co prawda te bloki są troche starsze ale super wyglądają :)

http://www.skarzysko.org/modules.php?na ... fullsize=1

Jako ciekawostke dodam że właśnie te bloki na tym zdjęciu z mojego miasta z lotu ptaka tworzą napis "STALIN" ( po rusku ). Więc klimat ustroju komunistycznego na maxa :) Na zdjęciu widoczna 4 literka.

Dla zainteresowanych mapka :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007, 19:37 przez Trojan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: biegacz67 »

No super zuraw moze wiecej takich zdiec.

pozdrawiam biegacz67.

NIGDY NIE KUPUJCIE W MODELMANII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
----------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: Fantomas »

Pomijając sam żuraw, to na tym zdjęciu wyraźnie widać wariant budowy w konstrukcji mieszanej: płyty + pustaki. W tym przypadku właśnie okna nie były montowane w elementach na gotowo.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007, 14:16 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trojan
Posty: 345
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:08
Lokalizacja: Skarżysko-Kam./Katowice
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: Trojan »

Mógłbyś też taki żuraw sobie sprawić :)

http://www.skarzysko.org/modules.php?na ... fullsize=1

Super to by wyglądało :)
Awatar użytkownika
demobil
Posty: 205
Rejestracja: 10 kwie 2006, 21:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: demobil »

Czy w trakcie stawiania konstrukcji bloku poszczegulne segmety
byly juz wyposazone w okna , czy okna byly montowane pozniej?
Według mnie to zależy od budynku :) ... sam mieszkam w takim bloku i na takim osiedlu ... i w tych blokach okna były wstawiane juz po wybudoaniu (złożeniu) całego budynku. A różnica jest taka:
- Strasze budynki z wielkiej płyty, gdzię okna były w "wyciętym" miejscu - taki sam budynek jak w filmie alternatywy. W tym wypadku okna były juz w płytach.
- W nowszych konstrukcjach z wilkiej płyty, tak jak moj blok (22 lata) okna były wstawiane po wybydoawaniu całego budynku. Tam gdzie są okna nie ma płyty, jest poprostu duża luka w którą wstawiano okno a reszte tej luki uzupełniano z zewnątrz płytami azbestowymi i ocieplali styropianem.

Przyklad budynków z oknami wstawianymi po wybudowaniu całości:

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007, 10:32 przez demobil, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: oelka »

http://www.mieszkaniejaknowe.pl/mieszka ... rch01.html
I dluzszy cytat z tego adresu:
Tropem wielkiej płyty
Krótka historia blokowisk

Pytanie, co robić z wielką płytą zadawane jest coraz głośniej od początku lat dziewięćdziesiątych. Na szczęście badania techniczne dowodzą, że domy z wielkiej płyty są wystarczająco trwałe ażeby podjęta mogła być ich kompleksowa modernizacja. Wbrew potocznym opiniom nie grozi im katastrofa. Kilka wypadków wybuchu gazu pokazało, że ich konstrukcja ma nadzwyczajnie dużą odporność na obciążenia dynamiczne. Dzieje się tak wskutek przewymiarowania konstrukcji (np. pręty zbrojeniowe i wieszaki, na których płyty wiszą są dużo grubsze niż to niezbędne technologicznie) i dobrej współpracy przestrzennej jej elementów. Dlatego m.in. nie wisi nad nami konieczność wyburzania blokowisk. Wystarczy je zmodernizować.
Wszystkie badania, symulacje i analizy w zrobionych już kompleksowych modernizacjach dowodzą, że koszt takiego przedsięwzięcia to zaledwie 25-60 % kosztów budowy nowego domu. Problem tylko w tym, że nie wszystkie systemy wielkiej płyty równie łatwo poddają się poprawkom.

Zimne i sztywne
Podstawowym elementem wielkiej płyty są wielkowymiarowe płyty ścienne i stropowe zrobione z betonu zbrojonego. Produkowano je w wielkich fabrykach domów; gotowe do montażu przyjeżdżały na plac budowy. Polska wielka płyta ewoluowała od tzw. systemów zamkniętych, stosowanych głównie w latach 60. i na początku lat 70., do bardziej otwartych.

W systemach zamkniętych prawie każda ściana w mieszkaniu była konstrukcyjna, czyli nośna, a ich rozstaw dopasowany do sztywnego układu funkcjonalnego. Usytuowanie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu i ich powierzchnię określa normatyw projektowania budynków wielorodzinnych (obowiązywał w latach 1959-1974). Efektem działania normatywu była np. stosowana rozpiętość stropów - nie mogła ona być większa niż 5,40 m (najczęściej wynosiła od 2,40 do 4,80 m). Dlatego w blokach budowanych w systemach zamkniętych wszystkie mieszkania w pionie są prawie identyczne i bardzo małe.

Od 1967 roku w Polsce zapanował system OWT- 67; zbudowano w nim ponad 30% budynków, przeważnie 5 i 11 kondygnacyjnych. Ścienne płyty zewnętrzne składały się z dwu warstw betonu zbrojonego (fakturowej i wewnętrznej) przedzielonych izolacją termiczną z wełny lub styropianu. Skrajne warstwy połączone były zabezpieczonymi antykorozyjnie stalowymi wieszakami. W tym systemie największy tzw. moduł powierzchniowy miał wymiary 540 x 480 cm. Np. mieszkanie pięćdziesięcioparometrowe składa się z dwóch modułów, a ponieważ obrysem modułu są wyłącznie ściany nośne, nie można łączyć pomieszczeń leżących w różnych modułach. Płyty stropowe o grubości 14 cm opierały się na trzech ścianach nośnych grubych także na 14 cm. Taki układ mocno ogranicza jakiekolwiek przeróbki mieszkania. OWT-67 można rozpoznać dzięki charakterystycznym, widocznym z zewnątrz "filarkom". Robiono je już po zmontowaniu płyt między oknami na całej ich wysokości i okładano różniącą się od reszty elewacji okładziną z desek, płyt azbestowo-cementowych itp. OWT-67 stopniowo ewoluował w stronę typu bardziej otwartego. Systemami zamkniętymi były też: Domino, WUF-T, Dąbrowa 70, J (Jelonki), Winogrady, Szczecin 1.

Wszystkie domy zbudowane w tych systemach miały dużo wad wynikających z niechlujnego wykonawstwa, m.in. przewiewało i przeciekało na złączach między elementami ścian zewnętrznych. Niski komfort mieszkania w wielkiej płycie potęgował też fakt, że ścianom budowanym w tej technologii stawiano bardzo niskie wymagania izolacyjności cieplnej.

Wyżej i swobodniej
Na początku lat 70. zaczęły się prace nad otwartymi płytami wielkopłytowymi. Zostały one dostosowane do nowego normatywu wielkości mieszkań zwiększono go z 7 do 10 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej na osobę. W systemach otwartych wyeliminowano ściany konstrukcyjne w obrębie mieszkań, tak by można było bardziej elastycznie je projektować, uszczelniono złącza i ograniczono mostki termiczne w ścianach zewnętrznych.
Powstały systemy W-70 i Wk-70. Na większą skalę W-70 wykorzystano po raz pierwszy w 1972 roku przy budowie radomskiego osiedla Ustronie (w tym systemie powstało ponad 15 proc. wszystkich naszych bloków z wielkiej płyty). W-70 miał cztery rozpiętości ścian nośnych (6;4,80;3,60 i 2,40 m), co pozwalało na budowanie mieszkań o różnej wielkości i rozkładzie. Wewnętrzne ściany nośne o grubości 15 cm wykonane były z betonu zbrojonego, zewnętrzne zaś miały strukturę warstwową. Do systemu należały też prefabrykowane kabiny sanitarne i ścianki obudowy węzłów sanitarnych.

Drugi z systemów - Wk-70 był po prostu udoskonaloną odmianą W-70. Różni¸ się od niego głównie rodzajem płyt stropowych. Do produkcji płyt zastosowano zakupione w RFN linie produkcyjne, co wymusiło zastąpienie grubych 22-centymetrowych stropowych płyt kanałowych cieńszymi (16 centymetrowymi) płytami pełnymi.

W Wk-70 stawiano domy od trzech do 16 kondygnacji (w sumie w tej technologii powstało ok. 20 proc. blok-w). żelbetowe, poprzeczne ściany nośne o grubości 15 cm ustawione były w odległościach od 2,40 do 6 m. Ściany zewnętrzne (i nośne, i osłonowe) były trójwarstwowe z wewnętrzną izolacją z wełny mineralnej.

Dalszy rozwój wielkiej płyty utrudniło wprowadzenie w 1990 roku ostrzejszych wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej budynków. Żelbetowe ściany zewnętrzne stosowane w wielkiej płycie nie były w stanie podołać tym nowym normom.


Pod podanym na gorze linkiem jest tez tabela z charakterystykami poszczegolnych systemow wielkoplytowych

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: biegacz67 »

Dziekuje za tak szybka i konkretna odpowiedz.

pozdrawiam biegacz67.

NIGDY NIE KUPOJCIE W MODELMANI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
----------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Budynki z betonowej plyty.

Post autor: Fantomas »

W: http://www.piotrkowska.pl/dokumenty/artykul3.pdf napisano między innymi:

Osiedla wznoszono, przez prawie trzydzieści lat, w technologii tzw. „wielkiej płyty”
przeszczepionej z Zachodu do ZSRR, a później do nas. „Prefabrykacja” budownictwa i
polegała na taśmowym wytwarzaniu wielkich elementów ścian i stropów z żelbetu w tzw.
„fabrykach domów”. Wielkość elementów dochodziła do wymiarów 3 x 6 m. wraz z
wstawionymi już oknami i drzwiami. Potem przewożono je na budowę specjalnymi
samochodami i składano przy pomocy dźwigów, jak domy z dużych klocków. Urbanistyka
(czyli układ przestrzenny) osiedli często przyporządkowany był nie estetyce, czy
funkcjonalności osiedla, ale optymalnej trasie dźwigów.
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Budynki z betonowej plyty.

Post autor: biegacz67 »

Witam kolegow.

Poniewaz zamierzam rozpocząć budowe makiety segmetowej w najblizszym czasie,
zacząlem sie juz do tego przygotowywac. Mam zamiar skupic sie na przelomie lat
70tych, wiec czasy ustroju socjalistycznego w Polsce, wiec wszystkie zwiazane z tym
klimaty.
Pierwsze na tapete idzie osiedle w trakcie budowy na pograniczach miasta.
Material w tym temacie jest bardzo ubogi, lub ewentualnie nie potrafie do nie go
dotrzec.
Mam takie pytanko moze ktos z kolegow wie lub widzial?

Czy w trakcie stawiania konstrukcji bloku poszczególne segmety
byly juz wyposazone w okna , czy okna byly montowane pozniej?

To na poczatek tyle, podejzewam ze w trakcie rozwijania projektu beda
nowe problemy do rozwiazania.

pozdrawiam biegacz67.


NIGDY NIE KUPOJCIE W MODELMANI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
----------------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007, 09:54 przez biegacz67, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości