Mocowanie budynków do makiet

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
mradwan
Posty: 403
Rejestracja: 04 lut 2007, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: mradwan »

Zacząłem wątek, wyjaśnię zatem, jak to ostatecznie zrobiłem. Ponieważ wewnątrz bydunków są czesto papierowe wykończenia, zdejmownay dach nie zawsze rozwiązuje problem. Poza tym do dachu często są mocowane delikatne elementy (rynny, izolatory itp.)

Dlatego umowcowałem na stałe podmórówki i podłogi (tak w magazynie i tartaku Auhagena) a ściany, dach, przybudówki i papierowa wkładka z zasłonami tworzą zdejmowaną całość.

Inaczej umocowałem stację - inna konstrukcja budynku. Budynek jest w całości zdejmowany z makiety, natomaist ma ściśle wyznacozne peronem i chodnikami (te zaś sa przyklejone do makiety) miejsce. W ten sposób wpasuwuje sie dobrze w otoczenie.

Semafory i lampy Viessmanna co do zasady dają się demontować, jeśli jest taka potrzeba. Problemem są drzewa Heki, które maja jendoczęściowy pień z korzeniami.

Mały budynek kartonowy (waga) przymocowałem na stałe do makiety.
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: Jacula »

miki pisze:A może po prostu zdejmowany dach ???
Noo, to teżbyłoby rozwiązanie

J
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: miki »

A może po prostu zdejmowany dach ???
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: Jacula »

Marcin pisze:Przymocowane lepiej wyglądaja bo komponują się z "gruntem", z kolei zdejmowane łatwiej odkurzyć od czasu do czasu.
Brzmi jak z Tewjego Mleczarza :mrgreen:

Mam ten sam dylemacik. Jak na razie, chyba niskie budynki przymocuję, a wyższe będą zdejmowane, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń w transporcie.

J
Ostatnio zmieniony 29 sie 2007, 10:00 przez Jacula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: Marcin »

Przymocowane lepiej wyglądaja bo komponują się z "gruntem", z kolei zdejmowane łatwiej odkurzyć od czasu do czasu.
Krzysztof F
Posty: 195
Rejestracja: 19 lip 2007, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

A co z podświetleniem?

Post autor: Krzysztof F »

Umnie póki co budynki nie są umocowane. I tu dylemat--jeśli zrobię podświetlenie (żarówka w oprawce w środku budynku) to co z ewentualną wymianą spalonej żarówki (lub diody LED0? Mogę rozważyć np. dostawanie się do wymiany od "dołu płyty" ale wtedy musi być dużo większy otwór w płycie?
Awatar użytkownika
kolejarz
Posty: 408
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:44
Lokalizacja: Łódź - Ksawerów
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: kolejarz »

Ja robię tak jak koledzy wyżej opisali,
Karton od środka, wikolem smaruję miejsce gdzie ma stać, i pac, stoi i się trzyma.
Nie zdejmuję, gdyż uważam, że nie ma sensu, bo jeszcze są drzewa, słupy sieci trakcyjnej itp...
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: michuchu »

mradwan pisze:Boję sie tylko, że przy ciągłym zdejmowaniu i ustawianiu po prostu będą się rozpadać jak np. stacja Altmittweida Auhagena, któa ciągle sie nam rozpada.
To, że trzeba się obchodzić z nimi delikatnie, to wiadomo, ale w moim przypadku nie mam innej możliwości, jak zdejmować je za każdym razem.
mradwan pisze:Co do chowania - pozostaje jeszcze probelm semaforów, drzew i latarni - wszytsko zdejmowane?
Moja zabudowa makiety jest tak skonstruowana, że semafory i drzewka zostają na makiecie. Budynki są zbyt wysokie i gdyby miały być permanentnie przymocowane (co jest oczywiście możliwe), to zabudowa musiałaby być większa, a co za tym idzie - pokój mniejszy.
mradwan
Posty: 403
Rejestracja: 04 lut 2007, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: mradwan »

Boję sie tylko, że przy ciągłym zdejmowaniu i ustawianiu po prostu będą się rozpadać jak np. stacja Altmittweida Auhagena, któa ciągle sie nam rozpada.

Co do chowania - pozostaje jeszcze probelm semaforów, drzew i latarni - wszytsko zdejmowane?
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: michuchu »

Z uwagi na sposób przechowywania makiety, nie mam możliwości przymocować ich na stałe, więc po rozłożeniu makiety stawiam je w wyznaczonych miejscach. Zajmuje to kilka minutek.
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: Ciamosław »

Ja mam budynki przyklejone na stałe do makiety, tylko te najwyższe można zdjąć. Czyli wieżę, wiatrak, i beczkę od składu paliw.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: gbbsoft »

A ja w ogóle nie mam połączone... Moge je sobie potem przestawiać... :mrgreen:
TT-maniak
Posty: 193
Rejestracja: 11 kwie 2006, 14:29
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Re: Mocowanie budynków do makiet

Post autor: TT-maniak »

Nie wiem jak reszta ale ja mocowałem moją szope na module wikolem.
Poprostu robiłem jej spód z kartonu lałem wikol w miejsce na budynek i kładłem przyciskając ;)
mradwan
Posty: 403
Rejestracja: 04 lut 2007, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mocowanie budynków do makiet

Post autor: mradwan »

Jak nalepiej mocować budynki do makiety? I czy w ogóle je mocować na stałe?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości