Drukowanie 3D - wątek ogólny

Shapeways i inne

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: zibi33 »

Mam tylko szybkie pytanie, bo nadciąga zima i czasu troszkę się zapowiada więcej to może uda się dokończyć projekt wagonika.
Mam pytanie do kolegów bardziej obeznanych w technice kolejowej, może ma ktoś lepsze jakościowo zdjęcie lub projekt podwozia, koła z hamulcami czy jak to się tam na kolei nazywa :D tak aby na podstawie zdjęcia wykonać rysunek techniczny całego elementu,
Wagon_Naftowy.jpg

z posiadanego zdjęcia niewiele można odczytać a bardziej wyostrzyć już się nie da. Bardzo bym był wdzięczny za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: womo »

Ciekawy wątek o nowych drukarkach. Ruchome, kolorowe z szybami i rozpuszczalne podpory. Nowy rozdział drukowania się zaczyna.

https://forum.modelarstwo.info/threads/ ... rze.57359/
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: zibi33 »

W wątku ogólnym chyba taka wzmianka na temat druku 3D wystarczy a może komuś się przyda.
Wykonałem projekt słupka peronowego do mojego dworca, jak widać na projekcie jest sporo detali które są na oryginale.
Do wykonania projektu wykorzystałem FreeCada, do wydruku drukarki 3D Photon S.
Celem tego posta jest zwrócenie uwagi na możliwości powyższej drukarki.
Element ma 23,5 mm wysokości oraz 1,4 mm i 1,8 mm grubości, drobne dodatki mają nawet 0,08mm. Niestety nie wszystko dało się wydrukować zgodnie z projektem ale efekt i tak jest zadowalający.
Widoczny otwór w słupku miał być wykorzystany do usztywnienia drucikiem fi 0,8 mm ale niestety nie udało się go wydrukować i w przyszłości będzie zlikwidowany, całość drukowana w pionie bez żadnych podpór, na 20 szt do wykorzystania nadaje się 10.
Liczę również na jakieś sugestie związane z samym wydrukiem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: drlukasz »

Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: womo »

Wojtek_Kraków pisze: 23 gru 2020, 10:47
Wracając do 3d, znalazł może ktoś z was porównanie Photon Mono (obojętne którego modelu) VS Photon S?
Nie chodzi mi o parametry samej drukarki tylko porównanie wydruków? Lepszy jakościowo?
Było na yt. Nie mogę teraz znaleźć. Pokazywali, że są takie same ale było widać, że lepsze były z S. Chociaż ja patrzyłem bardziej na X. Więcej możliwości dawała a wspólnik chciał do 1:35 :mrgreen:

Co do rysowania. Skaner trochę załatwia sprawę. Rozmawiałem z panem który sprzedaje je dla stomatologi. Do modelarstwa aby skanować sobie z innych modeli (powielać błędy :mrgreen: ) można dobrać coś dobrego za około 1500 zł. Temat na razie u mnie zamknięty więc gościa nie nękałem dalej pytaniami ... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 715
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Robcio1910 »

ArturSchŁ pisze: 23 gru 2020, 08:49 Jedno jest pewne:
- technologia druku 3D trafia pod strzechy i ...
- z dnia na dzień, urządzenia i materiały stają się tańsze.
Jak wiadomo "pospiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł", wiec i tu: im później tym bardziej ekonomicznie.

Oczywiście wszystkim, TESTUJĄCYM nowe technologie duże DZIĘKI za ich trud, wyłożone finanse i uzyskane modele.
Arturze, żeby był śmieszniej ... i JEDZENIU ZE WSPÓLNEJ MISKI ... :roll: :oops:
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Wojtek_Kraków »

ArturSchŁ pisze: 23 gru 2020, 08:49 Jedno jest pewne:
- technologia druku 3D trafia pod strzechy i ...
- z dnia na dzień, urządzenia i materiały stają się tańsze.
Dokładnie tak, a najlepszym dowodem na to jest ilość modeli samochodów i innych pierdół obecnie dostępnych na allegro, facebookach itd.
Dlatego też niebawem drukować będzie mógł każdy... Pod warunkiem że będzie miał projekt. Czyki albo go stworzy albo go kupi.

Swoją drogą, że niektórzy nie boją się sprzedawać na taką skalę bez żadnych paragonów itd?
To daje przewagę nad tym którzy zawsze daja paragon (np Konrad czy Sławek).

Wracając do 3d, znalazł może ktoś z was porównanie Photon Mono (obojętne którego modelu) VS Photon S?
Nie chodzi mi o parametry samej drukarki tylko porównanie wydruków? Lepszy jakościowo?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: ArturSchŁ »

Jedno jest pewne:
- technologia druku 3D trafia pod strzechy i ...
- z dnia na dzień, urządzenia i materiały stają się tańsze.
Jak wiadomo "pospiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł", wiec i tu: im później tym bardziej ekonomicznie.

Oczywiście wszystkim, TESTUJĄCYM nowe technologie duże DZIĘKI za ich trud, wyłożone finanse i uzyskane modele.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 208
Rejestracja: 23 gru 2019, 11:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Tomasz »

womo pisze: 22 gru 2020, 11:55Zapowiedz na facebooku:
Modelen - Laserowy druk 3D. Modele w skalach H0 i TT.
Odnośnie firmy Modelen, "mailowałem" z Panem Michałem kilka tygodni temu i namawiałem na założenie przez nich tematu na naszym forum ale brak czasu jak widać to uniemożliwił. Swoją drogą można założyć nowy temat w dziale "polscy producenci".

Co do samego modelu to dostałem od nich informację, że budy w TT mają dostępne praktycznie od ręki, natomiast dodatki typu pantografy itd będą dostępne dopiero teraz na przełomie roku bo coś tam jeszcze opracowywali.
Pan Michał stwierdził też, że w najbliższym czasie będą dostępne głównie zestawy do montażu bo brakuje im mocy przerobowych żeby zrobić gotowe modele.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3826
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Ranger »

Jak ktoś drukuje usługowo albo opiera na tym sprzedaz to zadny pieniądz. Nie mam tu na mysli firm modelarskich tylko RP.
AK
Posty: 349
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: AK »

Co nie zmienia faktu ze w technologii MJM jest dokładniej i niewiele drożej. Kompletny EN57 to ok 1500 by wyszło w wersji full wypas (wnętrze, podwozie, buda).
Tyle ze taka drukarka 250 000 PLN kosztuje :D
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3826
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Ranger »

Dla mnie Anyqubic czy Nobel to jedno i tak samo. Niestety jakosc padaka i modeli pid produkcję się z tego nie zrobi.
Kiedys Sławek proponowal zeby kupic Nobla zamiast Form2. Teraz wiem, ze dobrze wybralismy kupując Form2.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ranger pisze: 22 gru 2020, 16:52
Wojtek_Kraków pisze: 22 gru 2020, 16:32Może kwestia ustawień. Trochę tak jak z Noblem. Po wgraniu odpowiedniego softu można drukować nawet na Anycubic. Efekt dokładnie taki sam.
Jeśli myślisz, że efekt drukowania na Anyqubic jest taki sam jak na Formlabs Form2 to porównaj sobie te dwa modele. Trochę Cię poniosło. Nie od parady Anyqubic kosztuje 2000zł a Form2 20000zł.
Nie napisałem, że z formlabsem ale z Noblem.
Różnica w cenie między drukarkami też spora. Nobel kosztował wtedy około 8500, photon s około 1200
Zdjęcia Ci nie wkleję. Możesz mi wierzyć lub nie. Kabiny które drukowałem testowo wyszły dokładnie tak samo.

Żeby było jasne, nie kwestionuje jakości formlabsa. Bardzo mi się podoba jakość druku.
Tym bardziej dziwiłem się GPMowi, że po takich cenach wypuszcza swoje modele drukowane właśnie na formlabsie.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3826
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Ranger »

Wojtek_Kraków pisze: 22 gru 2020, 16:32Może kwestia ustawień. Trochę tak jak z Noblem. Po wgraniu odpowiedniego softu można drukować nawet na Anycubic. Efekt dokładnie taki sam.
Jeśli myślisz, że efekt drukowania na Anyqubic jest taki sam jak na Formlabs Form2 to porównaj sobie te dwa modele. Trochę Cię poniosło. Nie od parady Anyqubic kosztuje 2.000zł a Form2 20.000zł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D - wątek ogólny

Post autor: Wojtek_Kraków »

drlukasz pisze: 22 gru 2020, 14:49Do tego kartridż z żywicą do Formlabs za ok. 800PLN za sztukę...
Tak kartridże są drogie.
Ranger pisze: 22 gru 2020, 16:17No właśnie. Pewnie drukują na zamienniku. My próbowaliśmy ale to jest do niczego.
Tylko oryginalna żywica.
Może kwestia ustawień. Trochę tak jak z Noblem. Po wgraniu odpowiedniego softu można drukować nawet na anycubic. Efekt dokładnie taki sam.

Swoją drogą myślę, że musi być opcja sprawdzenia ile godzin urządzenie ma zrobione.
Ale nasuwa się od razu pytanie jak to zresetować i ustawić odpowiednią liczbę 😉

Tak czy siak ja bym się bał zaryzykować 4000 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Druk 3D”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość