Drukowanie 3D - wątek ogólny

Shapeways i inne

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: KamilW »

Ciekawe jaki wyjdzie koszt wydrukowania "kibelka"?
Nie wiem jak to finalnie wyszło koledze AK, ja przedstawię moje kalkulacje z budowy EN57:
- koszt wydrukowania całej 3-członowej jednostki to ok. 600 zł (Shapeways)
- cztery wagony typu Y Tilliga z nowej produkcji (dawcy okien, KKS-ów, podwozi i paru innych elementów) - licząc na okrągło ok. 600 zł
- BR218 lub podobna na napęd - ok. 300 zł
- odbieraki, kalki, farby, etc. ok. 100 zł
- dekoder, jakieś oświetlenie, wyposażenie wnętrza, etc. ok. 200 zł.
Tu wizualizacja:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... ecede.html
Okna z Y-ków Tilliga są za duże dla EN57 ale lepszych nie znalazłem, a nie bardzo chciałem montować okna ze starszych wagonów BTTB, które jednak są lepsze wymiarowo ale gorsze jakościowo - nie chciałem się też bawić w ręczne wykonywanie całego oszklenia.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2013, 20:14 przez KamilW, łącznie zmieniany 1 raz.
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: AK »

To to na zdjęciu to coś około 60-65 PLN jak dobrze pamiętam tyle że to jest SR200 natomiast za te 50,19 PLN to byłby EX200 który jest znacznie wytrzymalszy machanicznie Ponieważ cena kasety z SR200 jest ok 20% niższa niż EX200 więc gdyby robić z tańczego fotopolimeru wyszłoby jakieś 40 PLN.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2013, 16:57 przez AK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Misiek »

Dla porównania, ile wyszło w Shapeways?
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: AK »

W chwili wolnego czasu popaćkałem testowo budę do SMki (normalnie nie będzie malowana bo SM03 nie jest w ogóle w planach produkcyjnych)
Obrazek
Jak widać wyszła nieźle (jak na SHAPEWAYS bo to co dostaję z krajowj drukarni na tym poziomie rozdzielczości jest lepsze nie mówiąc o wyższym, stosowanym do drobnych elementów typu armatura hamulcowa, osprzęt kotła, wózki itp.).
Co do pomostów to są dokładnie takie jak powinny być i o żadnym przewymiarowaniu nie ma oczywiście mowy :lol: .
Przy okazji z ciekawości wrzuciłem drukarni tę budę na skosztorysowanie i wyszło im 50,19 PLN brutto (górą do góry) więc szacunek z jednego z powyższych postów był prawie idealny :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Kaczor »

Bardzo ładnie i czysto wyszło :)
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: KamilW »

Wrzucę też coś od siebie.
Przy okazji drukowania sobie węglarek polskiej konstrukcji stanąłem przed kwestią zmniejszenia rozstawu czopów skrętu w węglarkach opartych na wózkach 1XTa z 75mm do 70,8mm (9000mm do 8500mm w oryginale).
Wydrukowałem sobie więc przedłużki do KKS-u Tilliga.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tu już cała węglarka typ 408W z zainstalowanymi ww. przedłużeniami.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wydaje mi się, że gra jest warta zachodu (różnica w rozstawie nie jest może duża ale widoczna).
Na razie wózków 1XTa jeszcze nie mam, jak je dostane to zamontuję do tej 408W i pokaże węglarkę w całości.
P.S. węglarka została pomalowana tylko po oczyszczeniu z wosku więc proszę wybaczyć niedoskonałości, jak znajdę chwilę czasu to ją oszlifuję.
Awatar użytkownika
Bufor
Posty: 52
Rejestracja: 26 paź 2012, 12:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Bufor »

O Widzisz kolego. Dziękuje za info apropo strony :D

Co do wózków to sugerowałem się ceny H0 :P
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Ranger »

Kolega troche gada bajki :lol:
Tutaj są wózki w TT, całych metalowych nie ma jeszcze w ofercie.

Co do strony to już o tym wiemy i było to pisane już na tym forum. Można wchodzić, niegroźny spamer reklamowy który jest usuwany z silnika strony przez obsługę serwera.
Awatar użytkownika
Bufor
Posty: 52
Rejestracja: 26 paź 2012, 12:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Bufor »

Ranger pisze:A skąd takie ceny?
Z googli tyle ze nie pisze czy to H0 czy TT poza tym strona UMF została "zablokowana" :(
T_Domagalski pisze:Żywiczne byłyby OK, gdyby zamiast zwykłych stożkowych wgłębień miały otwory na specjalne wklejane metalowe panewki.
Może i to jest właśnie najlepsze rozwiązanie?
Ostatnio zmieniony 23 gru 2012, 09:58 przez Bufor, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Ranger »

Mamy jeszcze inne wózki, odlewane w całości z mosiądzu. Można je zobaczyć tutaj.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: T_Domagalski »

Bufor pisze:Dać za parę wózków 30 a 50zl to już jest różnica :roll:
Miałem do czynienia zarówno z wózkami żywicznymi jak i fototrawionymi i uważam, że tylko wózki metalowe gwarantują odpowiednie właściwości jezdne wagonu. Kupowanie jakichkolwiek innych to wg mnie wyrzucanie pieniędzy. Zaoszczędzisz 20zł a potem będziesz płakał, że z wagonu wypadają kółka lub że jeździ on jak na zaciśniętym hamulcu...

Żywiczne byłyby OK, gdyby zamiast zwykłych stożkowych wgłębień miały otwory na specjalne wklejane metalowe panewki.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Ranger »

A skąd takie ceny?
Awatar użytkownika
Bufor
Posty: 52
Rejestracja: 26 paź 2012, 12:10
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Bufor »

Dać za parę wózków 30 a 50zl to już jest różnica :roll:
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: Ranger »

1XTa to mozesz dostac od nas odlewany z metalu. Świetnie jeździ, jest cięzki i nie wytrze się.
AK
Posty: 347
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Shapeways - drukowanie 3D

Post autor: AK »

1XTa się zmaterializował
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 2afdc.html
i wyszedł zupełnie miodziaśnie :mrgreen: (jak na testową rozdzielczość wydruku)
Połamały się tylko wieszaki obsad klocków ale to się da pogrubić bez uszczerbku na "optyce". Niestety nie da sie sprawdzić jak wytrzyma wciskanie zestawu bo w projekcie jest błąd :oops: i wyszedł o 0,5 mm za wąski :evil:
Podsumowując wszystko wskazuje na to że będę sie musiał rozstać z wypraskami z modeliny. :mrgreen:
Musisz chyba mieć dostęp do niezłej dokumentacji
Dostęp do dokumentacji konstrukcyjnej to ja mam z racji zawodowych..
Natomiast faktem jest że nawet z dokumentacja ustalenie jak taka jednostka taboru wyglądała 30-40 lat temu to jest spory problem. Podczas produkcji zmieniano konstrukcję a ZNTK "dołożyły" swoje w czasie napraw. Żeby zrobić precyzyjny model z tamtego okresu nie wystarczy go oznakować na ep IV a tym bardziej wcześniejsze (wbrew temu co praktykuje część "profesjonalnych" producentów).on musi być odpowiednio zrobiony.
Z ta EN57 do teraz mam problem bo do końca nie wiadomo jak ma wyglądać obudowa przetwornicy oswietleniowej (to ma być wersja po modernizacji przy naprawie głównej ale nie ma 100 % pewności że Mińsk ją już wtedy podmienił na wykonanie nowsze tj takie jak obowiązuje do teraz) :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Druk 3D”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości