Programowanie FRED/FREDI przy użyciu Digitrax'a DT400/402

a także różne HandMade (Martinezo, AVT itp)

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Programowanie FRED/FREDI przy użyciu Digitrax'a DT400/402

Post autor: drlukasz »

1. Zaprogramowanie FREDIego wymaga fizycznego wciśnięcia dość specyficznej kombinacji klawiszy. Te które tego "nie zrobią" nie wejdą w tryb programowania. Programowanie FREDI jest bezpieczne dla pozostałych i może się odbyć na zasadzie wetknięcia wtyku do dowolnego złącza LN na makiecie. Konieczna jest fizyczna współpraca operatora z FREDIM i zarządcą DCC.

2. Nie. Oznacza to tylko, że LN działa, ale nie koniecznie podawane jest napięcie na tory. Część boosterów w takiej sytuacji nie poda napięcia na tory.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Programowanie FRED/FREDI przy użyciu Digitrax'a DT400/40

Post autor: Niejeden »

Super! Dzięki, Łukaszu. Zadam być może głupie pytanie: czy programowanie FREDów wymaga odłączenia centralki od magistrali (tzn czy zaprogramowane nie zostaną wszystkie FREDy podłączone akurat do boxów)?
drlukasz pisze:2. Jeśli na wyświetlaczu pojawia się migające "Trk=idle" - jeszcze raz nacisnąć "Y+"
Czy ten komunikat może pojawiać się w przypadku braku połączenia z torami? W Żilinie długo zastanawialiśmy się o co chodzi aż po wielu próbach doszliśmy, że odlutował się kabel we wtyczce łączącej centralkę z torami.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Programowanie FRED/FREDI przy użyciu Digitrax'a DT400/402

Post autor: drlukasz »

Systemy Digitrax mają to do siebie, że centralka jest bezobsługowa i cała obsługa systemu zawarta jest w "dużej myszy" Digitrax DT400/402 i pochodne.

"Myszą" obsługuje się wszystkie funkcje systemu, zaczynając od programowania FRED/FREDI, programowania dekoderów, sterowania rozjazdami i innymi dekoderami, oraz użycie funkcji specyficznych dla systemu (np. szybki zegar itp.)

I. Programowanie FRED/FREDI
1. FRED/FREDI po podłączeniu do magistrali i "dogadaniu się" z centralką zapala jedną zieloną lub czerwoną diodę. Dioda zielona oznacza, że FREDI "jakiś"adres ma, czerwona - że jest czysty.
2. Jeśli FREDI świeci na czerwono - omijamy ten punkt.
W innym przypadku - naciskamy i trzymamy klawisz "Shift" (najniższy na FREDI) i naciskamy klawisz "E-stop". Zielona dioda zgaśnie, zapali się czerwona. Klawisze puszczamy.
3. Na dużej myszy wciskamy klawisz "LOCO", następnie wpisujemy adres dekodera/lokomotywy i wciskamy "DISP"
4. Na "czerwonym" FREDI powtarzamy kombinację - nacisnąć i trzymać "Shift", nacisnąć "E-stop". Puścić oba klawisze. Powinna się zapalić jedna z zielonych LEDów. FREDI pobrał adres i jest dopisany do adresu który w kroku 3 wpisaliśmy na "dużej myszy".

Jeśli zdarza się, że FREDI po podpięciu do magistrali sam z siebie "gubi adres" - znaczy się, że jest już wpięty FREDI o takim adresie.

FREDI pozostawiony luzem, podpięty do magistrali zostanie po pewnym czasie logicznie odłączony od systemu (ok 6-10 minut zależnie od ustawień) i NIE ZADZIAŁA po ruszeniu gałką czy tp. Trzeba go odpiąć od gniazda i podpiąć ponownie. Dlatego FREDI niewykorzystywane należy bezwzględnie wypinać z gniazd.

II. Włączanie/wyłączanie systemu.
1. Na myszy klawisz "PWR" i następnie "Y+" żeby włączyć lub "N-" żeby wyłączyć.
2. Jeśli na wyświetlaczu pojawia się migające "Trk=idle" - jeszcze raz nacisnąć "Y+"

III. Sprawdzanie okablowania.
1. Jakieklowiek zwarcie czy tp. problem na magistrali loconet "duża mysz" sygnalizuje wygaszeniem wyświetlacza i wyświetleniem napisu "Idle". W takiej sytuacji po kolei odłączamy segmentu magistrali, aż do znalezienia uszkodzenia.
2. Po podłączeniu mysz przez chwilę pokazuje napięcie panujące na magistrali (najpierw na Rsync, potem na LN) Pierwsze powinno być nie mniejsze niż 10V, drugie nie mniejsze niż 9V. Po skończeniu okablowania warto się przejść z myszą i pomierzyć napięcia na krańcach magistrali.

IV. Kradzież
Ktoś prowadzi loka jak noga? Nie radzi sobie zupełnie? Nie dociera do niego tłumaczenie?
Można "ukraść mu" FREDA.
1. Na myszy wciskamy "LOCO" i wpisujemy adres lokomotywy. Ponownie wciskamy "LOCO".
2. System wykrywa, że sterowanie jest już z innego manipulatora, wyświetla komunikat "Steal=y?" Jeśli odpowiemy klawiszem "Y+" przejmiemy dowodzenie nad lokomotywą...

V. Nadzór.
Możemy obserwować które funkcje użyto, z jaką prędkością i w którą stronę jedzie lokomotywa.
1. Na myszy wciskamy "LOCO" i wpisujemy adres lokomotywy.
2. Po chwili (jeśli adres jest sterowany innym FREDI) mamy podgląd użytych funkcji i innych parametrów.

VI. Programowanie.
DT400/402 umożliwia programowanie CV i odczyt wartości CV, w kilku trybach (programowanie na torze do programowania, na makiecie i jeszcze ze dwa inne tryby...)
Programowanie na torze do programowania.
1. Kawałek toru dołączamy do wyjść PROGA i PROGB centralki.
2. Na myszy naciskamy klawisz "PROG", tak, żeby na wyświetlaczu zobaczyć "Pd"
3. Na wyświetlaczu mamy Ad2=0000
4. Lewym pokrętłem możemy zmieniać numer CV, prawym, lub z klawiatury - zmieniamy wartość.
5. Naciśnięcie lewego pokrętła spowoduje przejście do programowania długiego adresu - na wyświetlaczu "Ad4=0000", powrót do krótkiego - w ten sam sposób. Przy wpisywaniu długiego adresu zostaniemy zapytani, czy go zaktywować (bit 5 CV29) "ad4on=y?" jeśli odpowiemy "Y+" to automatycznie przestawimy też CV29. Programowanie krótkiego adresu automatycznie przestawia CV29.
6. Klawisz "DISP" wyświetla wartość CV, klawisz "ENTER" wpisuje wartość do CV.
7. Programowanie kończymy klawiszem "EXIT"
8. Zależnie od firmware obsługiwane są CVki do 1024 lub pełny zakres. Firmware można zmienić mając interfejs PC-Loconet.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2013, 11:32 przez drlukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LocoNet/Digitrax, Fredi itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości