Najprostsze DCC

a także różne HandMade (Martinezo, AVT itp)

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

Gbbsoft pisze:
andrzejc pisze: Przetestowałem takie rozwiązanie z programem GbbKolejka.
Tak... Kilka GbbKolejek może się komunikować z jednym DDW (na jednym serwerze). Jeżeli byłaby potrzeba zrobienia podobnego rozwiązania z Roco/Lenz, to też jest możliwe. Lenz zrobił "serwer" dla li-USB, ale może on pracować tylko "lokalnie" (nie przyjmuje rozkazów z poza komputera), ale ja mogę zrobić taki sam serwer, który przyjmuje rozkazy z innych komputerów i w ten sposób jedno LI-101F mogłoby obsługiwać kilka komputerów - pytanie tylko czy to ktoś będzie uzywał i czy wydajność takiego rozwiązania jest wystarczająca. :lol:
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

andrzejc pisze:Aby zwiększyć liczbę sterowanych lokomotyw wystarczy zastosować booster
o większej wydajności prądowej.
Poniżej prosty schemat połączenia.
Obrazek
Ponieważ program DDW komunikuje się z programem sterującym za pomocą pakietów TCP
pozwala wykonać taki układ że na jednym komputerze jest program DDW, a na drugim program sterujący.
Podobne rozwiązanie można zastosować na wystawach, gdzie mamy kilka stacji
połączonych ze sobą. Wówczas mamy jeden komputer na którym jest uruchomiony
program DDW i booster, a do niego dołączone są za pomocą sieci komputerowej
inne komputery z programami sterującymi.
Przetestowałem takie rozwiązanie z programem GbbKolejka.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

ArturSch pisze:
bs0 pisze:wiem o co chodziło, roco locmouse2
Sorry, źle Ciebie zrozumiałem ...
:-)
Ale zgodzisz się, że przedstawione przez AndrzejaC rozwiązanie JEST ciekawe ?
A więcej loków ...trochę lepszy (droższy może) sprzęt i będzie !
W tej chwili chodzi o NAJPROSTSZY dcc, aby zacząć.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

bs0 pisze:wiem o co chodziło, roco locmouse2
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

ArturSch pisze:
bs0 pisze:zamiast myszki to mógłby ktoś napisać program wykorzystujący dodatkowego trackballa
Tu nie chodzi o myszkę komputerową tylko manipulator, w niektórych systemach (np Roco) zwany "myszką".
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

bs0 pisze:za 50zł + dekoder do loka mamy DCC ? Ale to dla tych co mają pare loków z dekoderami. zamiast myszki to mógłby ktoś napisać program wykorzystujący dodatkowego trackballa
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Najprostsze DCC

Post autor: gbbsoft »

andrzejc pisze:Za namową kolegi „ArturSch” przedstawiam przepis na sterowanie DCC dla ubogich.
Podstawowy zestaw do sterowania DCC składa się z elementu sterującego (np. myszka), centralki i boostera, oraz transformatora do zasilania całego zestawu. W zależności od producenta poszczególne elementy zestawu mogą być ze sobą połączone w jednej obudowie.
Zaczynamy od boostera jest to jedyny element w zestawie, poza transformatorem który należy
kupić, bądź zrobić jeżeli czujemy się na siłach. Schematy są dostępne w sieci. Możemy kupić na Allegro booster ROCO 10761, lub np. mały boosterek od kolegi „Blue”
Obrazek
który pozwala sterować dwoma lokomotywami. Cena boostera nie powinna przekroczyć 50 pln. Pozostałe elementy sterowania zastąpi poczciwy pecet. Z adresu: http://mitglied.lycos.de/mgrafe/ ściągamy program „DDW” i uruchamiamy, jest to nasza centralka. W helpie do tego programu jest pokazane jak podłączyć booster ROCO 10761 do peceta. Boosterek kolegi
„Blue” podłącza się po prostu do RS-a peceta. Program DDW zamienia polecenia wydawane przez oprogramowanie sterujące na komendy standardu DCC zrozumiałe przez dekodery.
Pozostało nam zorganizowanie programu który zastąpi elementy sterujące np. myszki.
Do tego celu możemy użyć programu kolegi „GbbSoft” pod nazwą GbbKolejka którego wersję darmową możemy pobrać ze strony http://www.gbbkolejka.pl/www/odmiany_programu.htm, lub np. programu „Gplan” który możemy pobrać ze strony http://mitglied.lycos.de/mgrafe/ , lub inny program potrafiący obsługiwać serwer DDW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LocoNet/Digitrax, Fredi itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości