Pytanko

Czy warto kupić?

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Pierwszy krok w DCC

Post autor: Alteo »

W poniedziałek lub wtorek będę właścicielem zcyfrowanej V180. :mrgreen: Radość wielka a jeszcze większy nowopowstały problem:jakie sterowanie? :? W zestawach są manipulatory do sterowania,którymi niestety nie można programować dekoderów.Jak rozwiązać problem sterowaniu w sposób efektywny i jednoczesnie w miarę nie tanio a raczej oszczednie.Przewiduję potrzebę sterowania jednocześnie maks. trzema lokami.Nie chcę się uczyć na własnych błędach. :( Doświadczonych w tej materii prosze o pomoc w rozwiazaniu dylematu. ;)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: ArturSchŁ »

1.
Acha... i jeszcze obwód analogowy TRZEBA odizolować od DCC (najlepiej przez odcinek toru o długości składu) + ew. modłuł (elektronika) przejściowy analog/cyfra.
:P

2.
BARDZO WAŻNE:
Lokomotywy cyfrowe jeżdżą na analogu (wszystkie współczesne dekodery),
Lokomotywy analogowe mogą na zasilanu cyfrowym dymić i nie jeździć więcej.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: miki »

To zamiast zasilacza "analogowego" podpinasz booster DCC i po sprawie. Generalnie obwody "pod analog" zadziałają w cyfrze. No chyba, że przejedziesz lokomotywą z części analogowej na cyfrową. Tu może być różnie :D
lukaszek1989
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:57
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: lukaszek1989 »

oczywiscie
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: miki »

Chodzi ci o obwody elektryczne??
lukaszek1989
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:57
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: lukaszek1989 »

chodzi mi o to : Mam makiete o powierzchni 210-130 chcialem na niej zrobic dwa niezalezne obwody, jeden jest juz gotowy zrobiony na analogu a drugi chcialem zrobic na dcc i moje pytanie brzmi czy lepiej zrobic ten obwod na dcc czy tak jak pierwszy na analogu ?
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: miki »

Myślimy, że mamy kłopoty ze zrozumieniem tego, co napisałeś.
lukaszek1989
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:57
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: lukaszek1989 »

Mam makiete 210-130cm. Jeden obwód jest zrobiony juz na analogu nastepny obowod chcialem zrobic na dcc ale wlasnie nie wiem czy jest sens co wy o tym myslicie ?
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: miki »

Ad1. Co to znaczy pobawić się w komputerze?
Ad2. Może ma, może nie. Tak czy siak dekoder (za kolejną stówę) da się w tym zamontować. Do tego booster (który trzeba kupić albo zmajstrować samemu) i centralka ( za którą ewentualnie może robić komputer z odpowiednim oprogramowaniem)
Ad3. Cyfrowo da się sterować niemal wszystkim...kwestia zakupu odpowiednich dekoderów (tanie nie są) lub zmajstrowania ich samemu.
Jakby nie patrzeć, dla jednego pociągu jeżdżącego w kółko trochę szkoda zachodu...[/b]
lukaszek1989
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:57
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: lukaszek1989 »

Dobra zadam wszystkie pytanie ktore mnie intrygują a nie znalazlem odpowiedzi na nie w internecie wiec tak :

1) Jaki zestaw polecacie mi aby sie pobawic się nim w komputerze ?
2) Czy lokomotywa z tego zestawu http://nunek.pl/sklep/pokaz_opinie.php?idprod=575 posiada gniazdo dekodera ? Jezeli tak co trzeba dokupic do tego aby przerobic go ja DCC
3) Jakie trzeba kupic semafory i zwrotnice aby mozna bylo nimi sterować cyfrowo ?

za odpowiedzi z gory wielkie dzieki :)
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Pytanko

Post autor: miki »

Pewnie się da, ale po co? To jest Piko, czyli system digiferm czy jakoś tak. Niekompatybilne z czymkolwiek, a do jeżdżenia w kółko nawet 2 składami komputer chyba niepotrzebny,
lukaszek1989
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:57
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Pytanko

Post autor: lukaszek1989 »

Witam mam małe pytanie czy ten zestaw http://www.toystore.pl/product_info.php ... cts_id=280

jest cos wart ? Chodzi mi dokladniej o to czy da sie go podlaczyc do komputera itp :) ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maerklin, PIKO i inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość