ESU czy LENZ

Co wybrać? Czy można podłączyć jedno z drugim?

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: geniusz »

A jakaś zniżka klubowa ;) może wpaść
Ostatnio zmieniony 29 paź 2010, 08:02 przez geniusz, łącznie zmieniany 1 raz.
makieciarz
Posty: 627
Rejestracja: 14 kwie 2006, 09:52
Lokalizacja: Görlitz
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: makieciarz »

GBB oficjalnie można i u mnie jak coś :mrgreen: tylko że 380,- zł taniej i czas sprowadzenia 10 dni, a nie 30
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 09:50 przez makieciarz, łącznie zmieniany 1 raz.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: ArJu »

geniusz pisze:Znalazłem w necie aukcję: http://cgi.ebay.de/Lenz-Digital-plus-60 ... 5adccb51a4 Zastanawiam się czy warto.
Jeśli nie brzydzisz się rzeczami używanymi, to mogę Ci zaproponować mój zestaw. Moim zdaniem jest w stanie bardzo dobrym, żeby nie pisać idealnym, co możnaby zweryfikować organoleptycznie przed zakupem. Uprzedzając pytanie dlaczego sprzedaję, odpowiem, że celuję w sporo droższego Digitraxa, który mógłby być wykorzystywany na zlotach. W domu Lenz wystarczał mi w zupełności.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 08:12 przez ArJu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: gbbsoft »

geniusz pisze:Kiedyś czytałem że elektromagnetyczne są kiepskie ponieważ cały czas są pod napięciem i mogą paść napędy szybko.
Nic nie wiem o tym, aby dekoder urządzeń non-stop podawał napięcie do silników rozjazdów. Zawsze ustala się czas, po jakim dekoder przestaje podawać napięcie właśnie po to, aby ich nie spalić. Czas się ustawia w CV dekodera.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 08:00 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: geniusz »

Które napędu nadają się lepiej do cyfrówki ???
Kiedyś czytałem że elektromagnetyczne są kiepskie ponieważ cały czas są pod napięciem i mogą paść napędy szybko.
Tillig ma 2 wersje podmakietówek i pewnie obie działają dobrze.
A co do zakupu to warto tam kupić czy poszukać w necie okazji ???
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 07:59 przez geniusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: gbbsoft »

Oficjalnie kupić w Polsce możesz tutaj: http://www.techno-hobby.com/product-pol ... H-100.html
geniusz pisze:Kolejne pytanie jak sterować zrotnicami czy przez moduły czy przez dekoder do którego dochodzi sygnał z szyn, zastanawiam się bo chcę spąc zwrotnice z napędami podmakietowym tilliga myśle czy silnikowy czy elektromagnetyczny nie ma wielkiej różnicy.
Semafory zapewne przez moduły abryczne lenza tylka.
Rozjazdami sterujesz poprzez "dekoder urządzeń" (a w szczególności "dekoder rozjazdów").
Nie wiem co to jest "moduł"? Z tego co się oriętuje napęd silnikowy (prąd stały) podłącza się inaczej niż elektromagnetyczny (prąd zmienny), a nawet nie którzy producenci mają inne dekodery do napędów silnikowych a inne do elektromagnetycznych.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 07:59 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: geniusz »

Czyli jest to w gruncie rzczy duża zabawka pośrednia między początkującym, a zaawansowanym etapem modelarstwa.
Dalej idąc LENZ jest systemem bardzo dobrym ze względu na rozbudowę i przyszłe modernizacje.
Znalazłem w necie aukcję:

http://cgi.ebay.de/Lenz-Digital-plus-60 ... 5adccb51a4

Zastanawiam się czy warto.
Chyba że ktoś z naszego forum załatwia takie zabaweczki taniej?

Kolejne pytanie jak sterować zwrotnicami czy przez moduły czy przez dekoder do którego dochodzi sygnał z szyn, zastanawiam się bo chcę spać zwrotnice z napędami pod makietowym tilliga myślę czy silnikowy czy elektromagnetyczny nie ma wielkiej różnicy.
Semafory zapewne przez moduły fabryczne lenza tylka.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 07:58 przez geniusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ESU czy LENZ

Post autor: gbbsoft »

geniusz pisze:1. Czy esu mona spiąć z roco lub lenz, jak wiem roco , lenz działa bez problemu.
2. Jeżeli esu spełnia normę NMRA to czy można stosować moduły innych firm czy tylko macierzyste.
...
4. Esu 50200 posiada możliwość w nim stworzenia mapy torów i sterowania nimi. Jest to pełny system czy mimo tego potrzebuje wsparcia ze strony PC.
ad1. W zasadzie można, ale w bardzo ograniczonym zakresie - tylko sterowanie lokomotywami. To nie jest takie "pełne" połączenie jak Roco i Lenz. W zasadzie można powiedzieć, że to taka proteza, z której na dłuższą metę się nie korzysta

ad2. Można (chodzi o urządzenia po stronie makiety od boostera)

ad4. Bardzo subiektywne odczucie. Jak widziałem, to na PC można zdecydowanie więcej niż na ECoSie (bo rozumiem, że o nim mówimy). Może w nowej wersji z kolorowym wyświetlaczem bardziej rozbudowali program...
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 07:52 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

ESU czy LENZ

Post autor: geniusz »

Zastanawiam się nad docelowym systemem dcc mój znajomy namawia mnie na esu, a ja osobiście za dużo nie wiem na jego temat.
Interesują mnie następujące kwestie:

1. Czy esu mona spiąć z roco lub lenz, jak wiem roco , lenz działa bez problemu.
2. Jeżeli esu spełnia normę NMRA to czy można stosować moduły innych firm czy tylko macierzyste.
3. który system jest z lepszym stosunkiem finansowy.
4. Esu 50200 posiada możliwość w nim stworzenia mapy torów i sterowania nimi. Jest to pełny system czy mimo tego potrzebuje wsparcia ze strony PC.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 07:51 przez geniusz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porównania / Łączenie różnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości