Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Co wybrać? Czy można podłączyć jedno z drugim?

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: womo »

U mnie za kablem przemawia to, że mogę idąc za nim znaleźć multimausa :mrgreen:
jafrap
Posty: 462
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:17
Lokalizacja: Z miasta
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: jafrap »

ArturSchŁ pisze:
Zawsze będzie ktoś Za i Przeciw :)
Bezprzewodowość JEST kusząca, jak potestuję to będę płakał albo polecał. :mrgreen:
Mam standardowe Multimouse na kablu i teraz gdybym miał wybierać na pewno wolałbym tą bez kabelka łączącego ją z centralką, czyli Multimouse Pro (Z21 to dla mnie przebajerowanie jak na moje potrzeby - nie wiem, może jeszcze nie dojrzałem do posiadania tego).
A co do kabla, to zawsze tak jest, że 'pilot' jest zwinniejszy jak nie jest na uwięzi ;) , jednak aż tak mi to nie przeszkadza. Dla mnie istotna jest tez cena urządzenia. Na małej makiecie nie potrzebuję bajerów typu Z21 i zapewne wielu z nas tak sądzi.

Co do urządzeń typu Z21, to są na pewno fajne pod względem możliwości i świetnie sprawdzą się na dużej makiecie. Ich wzięcie będzie zapewne zależało od ceny. Na pewno za te wszystkie bajery trzeba będzie trochę więcej zapłacić...

Co do sterowania modelami z ekranu np. smartfona typu iPhone, czy podobnego, to uważam że fajnie iż jest taka opcja, ale uważam też, że o wiele lepiej robi się to trzymając za konkretny potencjometr, a nie przesuwając palec po ekranie za wirtualny...

Ciekawe też, czy w związku z wprowadzaniem na rynek takich kombajnów stanieją starsze urządzenia danego producenta. Byłaby to okazja do ich zakupu nieco taniej niż bez obecnej konkurencji.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, 08:41 przez jafrap, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArturSchŁ »

W Poznaniu 2012 Roco prezentowało Z21.
Oczywiście nie mogliśmy zrezygnować z takiej okazji i przez jakiś czas dręczyliśmy Lubosza. Poniżej kilka uwag nt. Z21:

:arrow: Z21 - litera "Z" w nazwie bierze się od współpracy z Zimo. Można się spodziewać, że sprzęt Roco i Zimo mogą być zgodne jeśli nie identyczne (funkcjonalnie).

:arrow: W pudełku otrzymujemy dwa urządzenia: centralkę Z21 wraz z routerkiem Wi-Fi. Tu Roco wyszło z założenia, że nie wszyscy mają w domu Wi-Fi lub mają różne urządzenia, więc by ujednolicić i uprościć konfigurację dodają routerek.

:arrow: Cena zakupu jest stosunkowo wysoka 400 - 360 EUR, jednak w zamian dostajemy sprzęt wraz z darmowymi uaktualnieniami softu, który jest rozwijany. Cena wynika także z włączenia do oprogramowania RailCom'a (opłata licencyjna). Co dostajemy ? Oczywiście centralkę z możliwością podłączenia starych myszek Roco (Multimaus, Lokmaus), manipulatorów Lenz'a (x-Bus), Fredów (Loco-net), wyjście do torów (obciążalność do 3A), bustera, tor programowy i inne.
Oprogramowanie zawiera programową myszkę z biblioteką lokomotyw i tu, gdy dekoder jest zgodny z RailComem, następuje automatyczne wczytanie konfiguracji lokomotywy/składu (konfiguracja CVek, co jest na poszczególnych Fn: światła, dźwięki, sprzęgi, pantograf, otwieranie drzwi itd) i prezentacja tych funkcji w myszcze programowej dla tej lokomotywy.
Drugi moduł to sterownie osprzętem na makiecie (rozjazdy, sygnały itd). Na fotografię układu rozjazdów nanosimy pola aktywne i synchronizujemy położenie iglic z ich obrazkiem - proste i fajne.
Trzeci moduł to widok z kabiny. W pakiecie dostajemy wnętrze Taurusa, jakiejś spalinówki i parowozu. Przewidziano możliwość DOKUPIENIA kolejnych "skórek" w pakietach po 3 szt za 10EUR za kpl. Mamy tu możliwość sterowania modelem z wnętrza lokomotywy (nastawniki, hamulec, sygnały itd). Zegary pokazują obecną rzeczywistą prędkość. W obecnej wersji możemy sobie wkleić widok z okna w postaci obrazka, ale docelowo ma być widok z przyklejonej do czoła lokomotywy kamerki on-line. :lol:

:arrow: Oprogramowanie na tablecie z Androidem zainstalowało się szybko (ze sieci) jednak później były problemy na etapie konfigurowania rozjazdów (jest to dopiero Beta). Na iPadach i iFonach na stoisku było OK.

:arrow: Kilka innych uwag/wniosków z pokazu w MTP.
Gdy wróciliśmy na swoje stoisko nadal była łączność Wi-Fi z centralką !! Można było coś popsuć na makiecie nie widząc loki ani makiety :/
O ile jest to bardzo fajna zabawa do domu, o tyle nie wyobrażamy sobie użycia takiego rozwiązania na takich spoTTkaniach jak np w Poznaniu, gdzie w hali jest masa komórek/tabletów z WiFi i te wszystkie sygnały są zamknięte w metalowej puszcze konstrukcji hali i wzajemnie się zakłócają.
Sterowanie składami z tabletu czy telefonu, w oparciu o bibliotekę lokomotyw, może w prosty, choć niezmierzony, sposób doprowadzić do omyłkowego przejęcia czyjejś lokomotywy dokładnie jak to bywa z multimausami.

:arrow: Z21 bardzo nam się podoba jako rozwiązanie do domu, jednak podpowiadam by się wstrzymać z wydaniem sporej kasy dziś, gdyż "za chwilę" na rynku sprzęt Roco (oraz alternatywne) rozpowszechni się i oczekujemy spadku cen. No chyba że ktoś już dziś BARDZO MUSI, a ma już zgodny tablet czy komórkę.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2012, 10:22 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: Alteo »

Okazuje się, że sterowanie telefonem to nie taka nowość. Oto film z 2009r. Na You Tube jest tego więcej.
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: BarTTmań »

Dziś ściągnąłem wersję BETA na mojego Huawei'a S7 SLIM i...działa (Android 2.2) :)

Ale czy Ktoś z kolegów już tego używał ?
Pytam, bo chcę niebawem przejść na DCC i zastanawiam się co kupić ?

Bartek.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArJu »

Bardzo fajne! Kilka miesięcy temu, na jakiejś imprezie roztaczałem takie wizje, ale nie sądziłem, że tak szybko to nastąpi. Z drugiej strony, jak znam prądożerność smatphone'ów, na imprezie taki kontroler szybko stałby się urządzeniem przewodowym, tylko że dla prądu, a nie komunikacji.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArturSchŁ »

Zawsze będzie ktoś Za i Przeciw :)
Bezprzewodowość JEST kusząca, jak potestuję to będę płakał albo polecał.
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 29 sty 2014, 08:59 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: Misiek »

ArturSchŁ pisze:Jednak mysz BEZprzewodowa jest praktyczniejsza niż przewodowa.
http://www.forum.martel.pl/viewtopic.php?t=10732
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArturSchŁ »

Zobaczcie od 2:34 dla Lenz'a, to jest TO !!
http://www.youtube.com/watch?v=tBgLZzn8ayQ

Moduł Lenz'a (23151 interface), np: http://www.modellbahnshop-lippe.com/pro ... odukt.html
tylko 129 EUR !! Oczywiście dla tych co mają już LZV 100.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2012, 17:38 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: solar »

Mi wystarczy zestaw MultiMaus + Wajchownia :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 01 paź 2012, 17:29 przez solar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArturSchŁ »

Jednak mysz BEZprzewodowa jest praktyczniejsza niż przewodowa.
:mrgreen:

Jak każda nowinka budzi mieszane uczucia. Pamiętacie takiego gostka z flagą przed pociągiem ??
W elektronice postęp jest ogromny i za kilka lat ceny spadną tak, że mysz przewodowa będzie anachronizmem większym niż dziś sterowanie analogowe. To tylko kwestia czasu.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2012, 17:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: Marcin »

Do czego to prowadzi? Kierowanie głosem? Czy aż tak trzeba komplikować modelarstwo? Mi wystarcza mysz Roco i porządne dekodery. Nie zamierzam budować makiet typu Wunderland żeby sterować komputerem.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2012, 17:23 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArturSchŁ »

http://www.zimo.at/web2010/newsletters/ ... tember.pdf
Kolejne zapowiedzi centralki z możliwością pracy z Smartphonem:
Obrazek
..wiec nie tylko Roco !!
:mrgreen:


PS:
Zajrzyjcie jeszcze tu: http://www.touchcab.com/
Ostatnio zmieniony 01 paź 2012, 16:59 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Roco Z21 <-> Lenz LAN/USB interface <-> Zimo

Post autor: ArturSchŁ »

Bezprzewodowe myszki już chyba do lamusa.

Niezależnie od Roco, także Lenz (wreszcie pokazał coś nowego !! ) oferuje interfejs łączący XpressNet z PC po USB i smartfony/tablety (np iPhone, iPad) po WiFi !!

Obrazek
Tak wygląda interfejs i idea jego podłączenia,

Obrazek
Tak może w przyszłości wygladać sterowanie ...Wróblewicami !! :mrgreen: :mrgreen:

Obrazek
Ekran 'myszki' podczas sterowania składem,
Obrazek
a tak osprzętem, sygnałami i rozjazdami.

Zaprawdę, mówię Wam, myszki na kablach znikną za parę lat !!
:mrgreen:


Żródło: TTKurier 2/2012,
Wiecej: Lenz.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2014, 09:25 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porównania / Łączenie różnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości