Adres 0 (zero) w Lenz Compact

LZV100, LH90/LH100, Compact, Li-USB itd.

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:3. Polacy naród kombinujących. Dzięki temu znamy lepiej jak działają urządzenia...
...i mamy sporo DYMIstorów (spalonych tranzystorów) !!
:mrgreen:
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

1. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze
2. Lepiej się nie narobić, niż się narobić
3. Polacy naród kombinujących. Dzięki temu znamy lepiej jak działają urządzenia...
4. Jak kombinujemy, to wymieniamy między sobą wiedzę.
5. Lepiej kilka razy spytać niż raz zrobić źle...
...
:mrgreen:
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:...gdy lokomotywy siedzi częścią kół na torach DCC, a częścią na torach zasilanych prądem stałym, to zwiera jedno z drugim.
Nie tylko loka ale i wagony (np Bipy z oświetleniem, ICE z dodanymi blaszkami do obu głowic).

:idea: Zastanawia mnie ta ciągła chęć zrobienia INACZEJ niż zaprojektowano, prezentowana przez wielu naszych Forumowiczów: a to loka analogowa na torach DCC, a to pospinać wszystko z wszytkim i zobaczyć co z tego wyjdzie, a to zmienić sTTandard. :)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

Niestety, nie wygląda to tak różowo, jak opisaliśmy....
W momencie, gdy lokomotywy siedzi częścią kół na torach DCC, a częścią na torach zasilanych prądem stałym, to zwiera jedno z drugim. Powoduje to:
a) przepływ prądu stałego na całą makietę DCC
b) wykrycie przez boostery DCC zwarcia/przeciążenia
c) przepływ prądu DCC na makietę zasilaną prądem stałym
...
:(

Dlatego przy łączeniu makiet analogowych i cyfrowych używa się specjalnych modułów i dodatkowych odcinków izolowanych, które blokują wykrywanie zwarcia przez boostery.
http://www.lenz.com/manuals/modules/lt100.pdf

Także tu: http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-inde ... +po+polsku w rodziale "Łączenie makiet cyfrowych i analogowych"
Ostatnio zmieniony 09 lut 2007, 08:31 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: ArturSchŁ »

Charakterek pisze:... spokojnie przechodzić płynnie z analoga na cyfrę i spowrotem. Warunkiem jest odizolowanie obu toków szynowych!
To jest OCZYWISTE !!
Wystarczy sobie wyobrazić, że dekoder to taki PC, tylko malutki. Co robi komputer po załączeniu zasilania ? ..sprawdza co ma dookoła ...czyli jakie jest zasilanie :)
Procedura startowa sprawdza w pierwszej kolejności, po przywróceniu zasilania, jakie jest to zasilanie (jedno z kilku obsługiwanych przez dekoder lub tylko jedno) dopiero później, w zależności od wykrytego, przechodzi do nasłuchiwania rozkazów.

Czyli jeśli mamy odizolowane odcinki, w jednym DCC, w drugim analog i następuje przejazd "przez zero zasilania" to dekoder PŁYNNIE przechodzi z jednego na inny tryb zasilania.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2007, 07:54 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: Charakterek »

Uważaj na M133 od Martinenzo - one są tylko i wyłącznie cyfrowe. Poza tym jeszcze wyczytałem, że można na spokojnie przechodzić płynnie z analoga na cyfrę i spowrotem. Warunkiem jest odizolowanie obu toków szynowych!
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

Ciamek pisze:Właśnie odkryłem następny plus DCC. Po postawieniu cyfrowej loki na tory i podłączeniu FZ1 loka jeździ na napięciu stałym prawie jak analog, i teraz mam pytanie czy są ku temu jakieś przeciwwskazania tak jak w przypadku jazdy analogowej loki na adresie zerowym Lenz'a?
Nie. To naturalne zachowanie.

Mało tego. Można iść o krok dalej: to co ma zrobić dekoder po wykryciu braku sygnału DCC można programować. Najważniejsze 2 ustawienia są takie:
- jedź jak w analogu (to jest to co opisałeś)
- zatrzymaj się (wykorzystując normalne zwolnienie prędkości)

I ten drugi punkt można ciekawie wykorzystać...
Można zrobić odcinek izolowany przed semaforem, który w zaleznożności od ustawień semafora jest zasilany: zielone - sygnałem DCC, czerwone - napięciem 12V=

Wtedy przy czerwonym świetle lokomotywa zwolni i stanie przed semaforem. A światła jej dalej będą się świeciły...

To jest taka "prostsza" wersja BM-1 i ABC.
Zalety:
- działa z większą ilością dekoderów, ponieważ możliwość programowania jazdy na "alternatywnym zasilaniu" (bo to tak się oficjalnie nazywa) jest już od dawna w normach i więcej dekoderów ma ją zaimplementowane
Wady:
- nie działa poprawnie w przypadku jazdy w drugą stronę niż świeci semafor
- nie da się nic lokiem zrobić, bo nie dochodzi do niego sygnał DCC (np: zabrać spod semafora, przeprogramować, wyłączyć/włączyć światła itp)

Ale cóż, dla niektórych to może być jakieś rozwiązanie...
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: Ciamosław »

Właśnie odkryłem następny plus DCC. Po postawieniu cyfrowej loki na tory i podłączeniu FZ1 loka jeździ na napięciu stałym prawie jak analog, i teraz mam pytanie czy są ku temu jakieś przeciwwskazania tak jak w przypadku jazdy analogowej loki na adresie zerowym Lenz'a?
Ostatnio zmieniony 08 lut 2007, 19:35 przez Ciamosław, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

andrzejc pisze:Adres 0 do sterowania analogiem jest pomysłem Lenza i jak
widać z różnych przykładów nie najszczęśliwszym
Może i on jest pomysłem Lenza ale jest w najbardziej podstawowej normie NMRA DCC: http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-index.php?page=S-9.1
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: andrzejc »

Generalnie adres 0 według normy jest adresem tzw. rozgłoszeniowym na który powinny
zareagować wszystkie dekodery. Adres 0 do sterowania analogiem jest pomysłem Lenza i jak
widać z różnych przykładów nie najszczęśliwszym
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: Karol »

Zgadza sie lepiej analoga na dcc nie stawiać, coś wiem na ten temat :mrgreen:
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

Ciamek pisze:Aha, to dziękuję nie kupuję. Tzn Lenz'a już mam ale analogowej loki tak na torach nie postawię. :>
W sumie można o ile (a) na któtko (np: dla sprawdzenia, czy działa) (b) nie jeżdzić za szybko. A jak nie ma potrzeby, to nie stawiać. Po co później pluć sobie w brodę...
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: Ciamosław »

Aha, to dziękuję nie kupuję. Tzn Lenz'a już mam ale analogowej loki tak na torach nie postawię. :>
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-inde ... dstawy+DCC :
Jazda lokomotyw analogowych w DCC

W standardzie przewidziano możliwość uruchomienia jednej lokomotywy bez zamontowanego dekodera (analogowej) na makiecie zasilanej sygnałem DCC.
Jak to jest możliwe? Jak się spojrzy na wykres prądu płynącego to wykresu nad osią X jest taki sam jak wykres pod osią X. Oznacza to, że po postawieniu "normalnej" lokomotywy jest ona najpierw "rzucana" w jedną stronę a potem w drugą. W sumie, ponieważ dzieje się to bardzo szybko, to stoi w miejscu (tylko buczy).

Jeżeli użytkownik ustawi na manipulatorze adres 0 (zero) i przekręci gałkę, to nagle centralka przestaje nadawać sygnały symetryczne. Bit "0" dla jednej z dwóch połówek trwa dłużej niż normalnie. Spowoduje to, że lokomotywa analogowa zacznie dostawać niesymetryczny prąd, co dalej spowoduje, że w jedną stronę będzie "szarpana" dłużej niż w druga - zacznie w tą stronę jechać. Wybór połówki, dla której "0" jest dłuższe, determinuje kierunek jechania, a wydłużenie połówki "0" - prędkość jechania.

W ten sposób można (nie we wszystkich systemach, w Roco - nie, w Lenz - tak) sterować jedną lokomotywą analogową na makiecie cyfrowej. Uwaga praktyczna: udało nam sie w ten sposób spalić kilka lokomotyw, ponieważ napięcie podawane do takiej lokomotywy praktycznie przekracza 12V.
:lol:
Ostatnio zmieniony 25 sty 2007, 22:54 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Adres 0 (zero) w Lenz Compact

Post autor: Ciamosław »

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie ten adres działa? Bo w moim rozumowaniu aby analogowa lokomotywa mogła jeździć na makiecie o zasilaniu w DCC to zasilanie w torach musiało by być przynajmniej przez chwilę wyłączone a co za tym idzie wszystkie loki cyfrowe stanęły by w miejscu. Chciałem to przetestować i ustawiłem na adres zero chciałem postawić na tory lokę ale jak tylko dotknąłem pierwszą osią szyn zaświeciły się wszystkie światełka na raz i natychmiast ją odsunąłem od torów żeby mi się co nie przegrzało/spaliło. Tu moje pytanie jak zrobić żeby analogowa loka pojechała na zerowym adresie? W innym temacie czytałem że podobno grozi to uszkodzeniem silnika i na dłuższą metę nie chcę tego używać ale chciałem sprawdzić czy/jak ten adres zerowy działa. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lenz'e”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości