Programowanie w Lenz Compact

LZV100, LH90/LH100, Compact, Li-USB itd.

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

To już chyba lepszy jest LH90. Minimalnie drozszy...
Awatar użytkownika
Krasiu-Michałek
Posty: 118
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:00
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: Krasiu-Michałek »

Akurat allegro na razie pod tym względem świeci pustkami. Ale jest do wzięcia w TH LH30 Lenza za 325 zł. Tyle akurat mam. I to chyba będzie najlepszy wybór jak sądzę. Ale proszę utwierdzić mnie w tym przekonaniu:)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

Umówiłem się z AMC, że do zestawów będzie dołączać moje tłumaczenie instrukcji... :mrgreen:
Krasiu-Michałek pisze:Zbieram na jakieś drugie urządzonko żeby można było bawić się we dwójkę.
Wystarczy najtańszy LokMouse2 z Allegro... :lol: albo MultiMouse
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2007, 09:25 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krasiu-Michałek
Posty: 118
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:00
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: Krasiu-Michałek »

Za to przetłumaczenie instrukcji to jakiś dobry wagonik się należy. Bo gdyby nie ona to bym leżał (przy torach) i płakał. Kupiłem zestaw (1203), ładnie wszystko rozłożyłem i podłączyłem, dziecko się niecierpliwi, a tu centralka Lenza wita mnie Errorem 9. Z niemieckiego jestem głąb więc instrukcja poszła w kąt. Na szczęście jest forumtt. Chwila i wszystko jasne: ktoś w fabryce ustawił centralkę na "działaj jako dodatkowe urządzenie XPressNet" (a ma być niezależnym systemem cyfrowym).
Teraz rozgryzam inne tajemnice DCC ale bez tej instrukcji i forum daleko bym nie zaszedł. A swoją drogą to zaskakujące, że na byle zabawce z Chin mam szczegółową instrukcję po polsku, a z naprawdę drogimi rzeczami produkowanymi i sprzedawanymi w UE jest taki kłopot.
Ale w sumie DCC to niezła frajda i inna epoka! Zbieram na jakieś drugie urządzonko żeby można było bawić się we dwójkę.
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: Ciamosław »

Bardzo dziękuję za poradę. Wszystko działa.
Ludzie kupujcie DCC bo to świetna sprawa.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

Ciamek pisze:Mam parę pytń co do programowania Compactem:
r2 opisane jest jako napięcie startowe, czy im większą wartość ustawię to napięcie będzie większe czy odwrotnie? (czy może działa to jeszcze jakoś inaczej?) teraz domyślnie jest 20
To jest napięcie (ogólnie mówiąc, bo to nie jest napięcie, tylko początkowe wypełnieni)podawane gdy ustawisz prędkość 1 na manipulatorze. Im wyższa liczba tym szybciej będzie lok jechał na prędkości 1.
Ciamek pisze: r3 i r4 jest jako przyspieszanie i zwalnianie, narazie mam w jednym i drugim wartość 1. Chciałbym zrobić aby loka przyspieszała i zwalniała wolniej, co tu mam zmienić? Ustawić większe wartości?
tak. Spróbuj np: 5, 10.

Wyjaśnienie: jak lok jedzie z prędkością 28 (max) i nagle dasz 0, to dekoder nie ustawia prędkości od razu na 0 tylko najpierw na 27, potem na 26, 25, 24...3,2,1. I te parametry mówią mu (ogólnie rzecz biorąc) co ile msek ma zmieniać prędkość aby dojść do prędkości przez ciebie wybranej. (Wzór jest w standarcie).
1 to jest bardzo, bardzo szybko. Czym większa wartość - tym wolniej.

PS. U mnie wartość dla zwalniania jest dużo mniejsza niż dla przyspieszania, aby lok jednak był sterowalny (czytaj: dało go się w miarę sprawnie zatrzymać).
Ostatnio zmieniony 01 mar 2007, 14:36 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: Ciamosław »

Mam parę py co do programowania Compactem:
r2 opisane jest jako napięcie startowe, czy im większą wartość ustawię to napięcie będzie większe czy odwrotnie? (czy może działa to jeszcze jakoś inaczej?) teraz domyślnie jest 20
r3 i r4 jest jako przyspieszanie i zwalnianie, narazie mam w jednym i drugim wartość 1. Chciałbym zrobić aby loka przyspieszała i zwalniała wolniej, co tu mam zmienić? Ustawić większe wartości?
Ostatnio zmieniony 01 mar 2007, 21:25 przez Ciamosław, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KrzyszTTof
Posty: 1418
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: KrzyszTTof »

gbbsoft pisze:
KrzyszTTof pisze:Tylko jedno zastrzeżenie do instrukcji... W tryb programowania nie wchodzi się naciskając naraz +/- tylko strzałki góra/dół....
Możesz przytoczyć fragment, który jest błędny... :>
Ostatnio jestem troche przemęczony.... :roll:

Ale z pełną świadomością uważam że ta instrukcja to kawał dobrej, bardzo przydatnej roboty. Dziękujemy!

Nie mam więcej zastrzeżeń... 8)
zeno
Posty: 267
Rejestracja: 10 kwie 2006, 06:48
Lokalizacja: Szczecin - Pomorzany
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: zeno »

Moja centralka w menu zamiast pierwszego symbolu podanego w punkcie 9.1 Zmiana kroków prędkości - ma symbol SPE.
Myślę, że wersje można poznać po numerze edycji podanej w instrukcji na pierwszej stronie.
Z instrukcji, które znalazłem w internecie są następujące wersje:
Wersja w jęzuku angielskim - 1. edition, 07 00
Wersja w języku niemieckim - 5. Auflage, 03 04
wersja w języku czeskim - 3. vydani, 03 02
Jak widać są różne wydania/edycje instrukcji.
Nie wiem jak to się przekłada na sam Compact. Może są tam oznaczenia wersjii identyczne jak w instrukcji?, nie mam możliwości sprawdzenia jestem w pracy.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

KrzyszTTof pisze:Tylko jedno zastrzeżenie do instrukcji... W tryb programowania nie wchodzi się naciskając naraz +/- tylko strzałki góra/dół....
Możesz przytoczyć fragment, który jest błędny... :>
Awatar użytkownika
KrzyszTTof
Posty: 1418
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: KrzyszTTof »

Sprawdzone, wszystko działa zgodnie z instrukcją! Super! 8)
A nawet bym nie pomyślał że mogę obsługiwać F3 i F4 i odczytywać wartości CV.

Tylko jedno zastrzeżenie do instrukcji... W tryb programowania nie wchodzi się naciskając naraz +/- tylko strzałki góra/dół....
Awatar użytkownika
KrzyszTTof
Posty: 1418
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: KrzyszTTof »

Więc moje prośby:
- gdyby ktoś zdobył instrukcję po angielsku z w.w. elementami, to proszę o sygnał - uzupełnie
- gdyby ktoś mógł sprawdzić, jak działa programowanie CV - czy dobrze przetłumaczyłem

Sprawdzę dziś na moim... mam w miarę nowy (kupowałem jesienią w zestawie w T-H).
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:... programowanie CV poprzez Lenz Compact. I tu szok... :shock: Okazało się, że on potrafi tylko programować w trybie Register. Co to znaczy... Można zaprogramować tylko CV1 do CV8.
Pamiętajmy, że Compact to stara konstrukcja, a w elektronice w rok DUŻO sie dzieje !!
:|
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: gbbsoft »

KrzyszTTof pisze:Czegoś nie rozumiem... pare postów było że Compact może programować tylko do 8 CV?
Ja tez tego nie rozumiałem. Więc tłumaczę, co na dzień dzisiejszy wiem:
Ale okazało się, że jest kilka wersji Compacta (o czym warto wiedzieć, jak by się kupowało na Allegro :-) )
Ja najpierw dorwałem instrukcję obsługi po angielsku. Okazało się, że jest to tłumaczenie instrukcji dla starszej wersji Compacta.
Potem zobaczyłem pewne tabelki i opinie i coś mnie tkneło. Sprawdziłem niemiecką wersję instrukcji i okazało się, że sa w niej pewnie nowe rzeczy:
- można sterować nie tylko F0, F1 i F2 ale także F3 i F4
- można łaczyć (tak mi się wydaje) loki w jazde wielokrotną (tego nie ma w moim tłumaczeniu - czekam na jakiś opis po angielsku, bo z niemieckiego mi trudno coś wyczaić)
- można progamować CV od 1 do 256. Co przetłumaczyłem jak zrozumiałem.

Więc moje prośby:
- gdyby ktoś zdobył instrukcję po angielsku z w.w. elementami, to proszę o sygnał - uzupełnie
- gdyby ktoś mógł sprawdzić, jak działa programowanie CV - czy dobrze przetłumaczyłem
- gdyby ktoś mógł przetłumaczyć sposób łaczenia loków w jazde wielokrotną
to byśmy zrobi kolejny krok w rozwój DCC w Polsce... :mrgreen:

PS. Nie wiem, po czym rozpoznać starszą od nowszej wersji, oprócz metody wejścia w menu i znalezienia nowych pozycji

PS. Nowsza wersja Compacta jest na poziomie trochę wyższym od LokMouse, ale niższym niż MultiMouse (który nie ma tylko łączenia w jazdę wielokrotną, co łątwo można zrobić za pomoca programowania pewnego CV w lokach za pomocą PoM; oraz odczytu CV, czego nie da się nijak zrobić)
Awatar użytkownika
KrzyszTTof
Posty: 1418
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Programowanie w Lenz Compact

Post autor: KrzyszTTof »

gbbsoft pisze:Pełna wersja instrukcji do Compacta jest już dostępna: http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-inde ... nz+Compact

Przyznam się, że opis programowania wszystkich CV zrobiłem na czuja z wersji niemieckiej (dodam, że nie znam niemieckiego). Więc jakby ktoś to zweryfikował, to byłoby miło... :mrgreen:

Czegoś nie rozumiem... pare postów było że Compact może programować tylko do 8 CV?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lenz'e”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości