Zasilacz do ROCO 10764

Rodzina Roco, także Lokmausy i nowsze

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Zasilacz do ROCO 10764

Post autor: solar »

bbiek007 pisze:Posiadam wzmacniacz ROCO 10764 do Multimaus.
Czy mogę do jego zasilania użyć zasilacza na 16 V np. od laptopa ?
Innymi słowy, czy mogę zastosować zasilacz dający na wyjściu prąd stały zamiast zmiennego ?
Tak, możesz. Ja używam takiego układu od paru lat z powodzeniem.
bbiek007 pisze:Logicznie rzecz biorąc wydaje mi się, że w przypadku użycia zasilacza fabrycznego prąd podany do wzmacniacza 10764 zostanie w nim i tak na wstępie zmieniony ze zmiennego na stały. Podanie napięcia stałego w moim rozumieniu niczemu by nie zaszkodziło.?
Tak, dobrze Ci się wydaje.
Jak podłączyć dwa booster'y (wzmacniacze 10764) zobacz tu
Zastosowanie zasilacza od Laptopa (np. 5A) pomoże Ci w tym, iż w przypadku poruszania się kilku składów na makiecie będzie sobie lepiej radził cały układ zasilacz - booster - centralka (mysz MultiMaus). W chwili zwarcia stabilniej będzie pracować układ zwarciowy w booster'ze, ponieważ będzie miał zapas mocy z zasilacza. Te oryginalne ROCO mają malutką moc ale nie przeskoczysz 3,2 A prądu zwarcia w 10764 - tak to zostało skonstruowane. Jak już Koledzy powiedzieli wcześniej zastosowanie większego zasilacza nie wpłynie na możliwość puszczenia większej ilości lokomotyw ponad to, co udźwignie booster 10764.
Jeżeli planujesz poruszanie się większej ilości składów po makiecie, trzeba ją podzielić na np. dwie sekcje.
Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch zasilaczy np. IBM o parametrach: 4,5A i napięciu strony wtórnej 16V= (cena ok. 25-40 PLN) lub toshiba 5A i napięciu wtórnym 15V=. W przypadku IBM/Lenovo pasują końcówki zasilacza, natomiast Toshiba trzeba przerabiać. Do tego kupujesz (np. na Allegro) booster 10764 (w cenie ok. 65 PLN) - na to trzeba polować, ponieważ rzadko się pojawiają. Czyli musiałbyś sobie skompletować: dwa zasilacze (te Roco sobie odpuść), dwa booster'y 10764, w jakimś serwisie komputerowym wykonać kabelek z RJ11 do połączenia dwóch booster'ów. Zakładam, że MultiMaus juz masz :>
To tak w wielkim skrócie...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zasilacz do ROCO 10764

Post autor: ArturSchŁ »

Umówmy się, że zestaw z Lokmaus/multimaus/Z21 to jest STARTÓWKA, jednak w większości DOMOWYCH instalacji wystarczająca.
Rozwiązania bardziej konkretne zaczynają się od 5A w górę.
:lol:

Z21:
What is the output power of the Z21?
The track voltage can be adjusted on the switchboard. The maximum output current is 3 Amperes. The output current can be accordingly increased by connecting a booster.

Czyli dokładnie jak powiedziano wyżej.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2014, 15:44 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zasilacz do ROCO 10764

Post autor: ArturSchŁ »

adikol pisze:Zasilacz tam jest 50 VA, czy jest gdzieś napisane jaki można stosować maksymalnie zasilacz / ilu amperowy ?
Zwiększenie amperażu niewiele da gdy podłączysz za dużo myszek - zakładam 1 skład = 1 myszka. Magistrala sygnałowa X-Bus też ma swoje ograniczenia.

Jeśli zaś chodzi o wydajność zasilania, to w instrukcji czytamy:
• stojąca lokomotywa z oświetleniem ok. 100 mA
• lokomotywa w ruchu zależnie od wielkości i obciążenia ok. 300 do 600 mA
• oświetlone wagony, każda żaróweczka ok. 30 mA
• sprzężenie cyfrowe lub generator pary ok. 100 mA

czyli można postawić na makiecie 35 STOJĄCYCH lokomotyw !! :mrgreen:
Jeśli ruszą - może się zapalić przeciążenie.

Wydajność boostera/cyfrowego wzmacniacza (10764) określana jest na 3,2 A. Jeśli transformator (bo nie chodzi o zasilacz prądu stałego) może dostarczyć więcej niż te 3,2 A, to kolejnym elementem ograniczającym moc zasilania będą tranzystory wykonawcze. Przekroczenie ich dopuszczalnego prądu wyjściowego nieuchronnie doprowadzi do spalenia elektroniki w 10764.

Podsumowując: jeśli damy silniejsze zasilanie niż fabryczny zasilacz 50 VA, to tego nadmiaru nie wykorzystamy, bo układ wykonawczy włączy zabezpieczenie.
Rozwiązaniem jest drugi booster i rozdzielenie obciążenia na dwa (w miarę równe) obwody.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2014, 15:41 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
adikol
Posty: 86
Rejestracja: 10 kwie 2006, 19:54
Lokalizacja: Branice
Kontakt:

Re: Zasilacz do ROCO 10764

Post autor: adikol »

W innym wątku wyczytałem że na standardowym zestawie MM pojedzie max 5-6 lokomotyw.
Zasilacz tam jest 50 VA, czy jest gdzieś napisane jaki można stosować maksymalnie zasilacz / ilu amperowy ?
ps.
Elektryka i DCC jest dla mnie troszkę ... :evil:
bbiek007
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2007, 22:41
Lokalizacja: zielona gora
Kontakt:

Zasilacz do ROCO 10764

Post autor: bbiek007 »

Witam Wszystkich !

Posiadam wzmacniacz ROCO 10764 do Multimaus.
Czy mogę do jego zasilania użyć zasilacza na 16 V np. od laptopa ?
Innymi słowy, czy mogę zastosować zasilacz dający na wyjściu prąd stały zamiast zmiennego ?
Fabryczny zasilacz ROCO 10725 ma na wyjściu 16 V/AC (prąd zmienny).
Logicznie rzecz biorąc wydaje mi się, że w przypadku użycia zasilacza fabrycznego prąd podany do wzmacniacza 10764 zostanie w nim i tak na wstępie zmieniony ze zmiennego na stały. Podanie napięcia stałego w moim rozumieniu niczemu by nie zaszkodziło.
Nie mam jednak zbyt dużego doświadczenia, dlatego niniejszym postanowiłem zapytać osób bardziej doświadczonych.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Roco multiMAUS /Z21”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość