z21 (biały) programowanie lokomotywy

Rodzina Roco, także Lokmausy i nowsze

Moderator: mod-Elektryka i DCC

AS-62
Posty: 162
Rejestracja: 26 sie 2007, 23:06
Lokalizacja: podkarpacie Brzozów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: AS-62 »

czy w torze do programowania nie ma przypadkiem jakiegoś kondensatora
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: MonsterSale »

Tego nie wiem. Upewnij się że druciki do toru który zasilasz nie stykają się ze sobą oraz że zostały podłączone w tej małej wtyczce włożonej do Z21 do osobnych dziurek.
ALRS
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2020, 08:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: ALRS »

MonsterSale pisze: 09 sty 2022, 15:08 Mam przed sobą instrukcję białej Z21 i znaczenie statusów diody jest takie samo jak w czarnej:
1. stały niebieski - stan normalny, gotowość do sterowania
2. migający niebieski - przerwane sterowanie
3. stały zielony - programowanie
4. migający czerwony - zwarcie

I masz rację: w białej wersji nie ma osobnego wejscia na tor do programowania, więc programujesz na tym jednym. Pilnuj tylko proszę żeby była na nim tylko jedna lokomotywa DCC.

Czy miganie diody zielonej zaczyna się zaraz po włączeniu Z21 do zasilania?
Pilnuje żeby był jeden lok, zresztą mam króciutki odcinek, na którym dwa ledwo by się zmieściły.
-------------------------------------------------
Kurde ja jestem lekki daltonista --- poprosiłem żonę żeby mi sprawdziła jaki kolor miga i to jest CZERWONY - czyli jak rozumie mam zwarcie , tylko czy ono jest spowodowane ????????????
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: MonsterSale »

Mam przed sobą instrukcję białej Z21 i znaczenie statusów diody jest takie samo jak w czarnej:
1. stały niebieski - stan normalny, gotowość do sterowania
2. migający niebieski - przerwane sterowanie
3. stały zielony - programowanie
4. migający czerwony - zwarcie

I masz rację: w białej wersji nie ma osobnego wejscia na tor do programowania, więc programujesz na tym jednym. Pilnuj tylko proszę żeby była na nim tylko jedna lokomotywa DCC.

Czy miganie diody zielonej zaczyna się zaraz po włączeniu Z21 do zasilania?
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: MonsterSale »

Spróbuj zmienić domyślną wartość 3 na jakąś inną, np. 99 i zobacz, czy będzie próbował ustawiać cokolwiek.
Coś mi się widzi, że podstawowy problem to status centralki czyli migająca zielona dioda zamiast ciągłej niebieskiej.
ALRS
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2020, 08:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: ALRS »

Domiss pisze: 09 sty 2022, 14:27 Dopowiem tylko na wszelki wypadek, że po poprawnym zaprogramowaniu lokomotywa powinna reagować na polecenia (jazdy itp. itd.) na torze do jazdy (main). Jeśli masz jedną parę kabli i jeden tor, to trzeba przepiąć kable do innego gniazda w Z21 - najbezpieczniej przy wyłączonym zasilaniu (dlatego wygodniej jest mieć dwa osobne niepołączone tory - jeden do programowania, jeden do jazdy).
Ale że do jakiego gniazda w białym z21 ?
Ja po prostu podłączyłem to do zwykłego toru zasilającego ( do DCC oczywiście ) i tak próbuje - do tego toru jest podpięty drugi w celu przedłużenia torowiska i tyle. Nie jest to to podpięte do żanych innych torowisk
ALRS
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2020, 08:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: ALRS »

Panowie nie kłóćcie się , bo jest mi głupio, wiem że obaj chcecie pomóc.
Moster Sale

Ad.1
Ja mam biały z21. Nie diabła nie świeci mi na niebiesko - tylko miga na zielono zarówno centralka jak i w aplikacji , jak próbuje programować loka to przez parę sekund mam niebieska diodę.
Ad2
Kabel w centralce jest podpięty do gniazda LAN i idzie dalej do routera i tak do portu nr 3
Ad3.
Tor do programowania ( czyli tor zasilający tilig 83149 ) jest podłączony kablem otrzymanym razem z zakupionym torem do centralki do wejścia Truck out - nie ma zresztą z białym z21 innego wejścia do którego by ten wtyk pasował.
Ad 4 Kładę loka na tory, wchodzę w Vehicles, dodaje nową lokomotywę ( w polu loco adress wyskakuje mi 3) zatwierdzam wartość i nic więcej nie wyskakuje
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: Domiss »

Dopowiem tylko na wszelki wypadek, że po poprawnym zaprogramowaniu lokomotywa powinna reagować na polecenia (jazdy itp. itd.) na torze do jazdy (main). Jeśli masz jedną parę kabli i jeden tor, to trzeba przepiąć kable do innego gniazda w Z21 - najbezpieczniej przy wyłączonym zasilaniu (dlatego wygodniej jest mieć dwa osobne niepołączone tory - jeden do programowania, jeden do jazdy).
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: MonsterSale »

Teraz obiecane obrazki:

Tak powinna wyglądać dioda Z21 zanim zabierasz się do zabawy z lokomotywami. Tak samo powinna się świecić ikona w prawym górnym rogu aplikacji Z21.
Obrazek

Tak możesz podłączyć kabel do routera (drugi koniec do gniazda LAN w Z21)
Obrazek

Podłącz tor do programowania pod odpowiednie wejście w Z21:
Obrazek

Aplikacja Z21 na telefonie ma sekcje Vehicles gdzie gromadzisz pojazdy sterowane dekoderami (mogą to być tez wagony ze sterowaniem DCC):
Obrazek

W sekcji Vehicles, gdy chcesz dodać lokomotywę to ekran powinien wyglądać mniej więcej tak. I w polu adres lokomotywy wpisujesz żądany adres:
Obrazek

Gdy zatwierdzisz wartość powinien wyskoczyć komunikat z pytaniem gdzie stoi lokomotywa do ustawienia adresu: wybierz tor do programowania:
Obrazek

Napisz które z tych elementów instrukcji masz u siebie prawidłowo i które kroki jesteś w stanie przejść pomyślnie.

Ostatecznie może się okazać ze z tymi Twoimi kodami do Z21 poprzedni właściciel coś namotał…
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: MonsterSale »

Z tym SM42 w rozliczeniu to był żarcik Wojtku, więc daruj złośliwości...

@ALRS

Pierwsza sprawa, która mnie niepokoi w Twoim opisie to kolor diody Z21 - co by nie było, powinien być stały niebieski. Zielony kolor zaświeca się w trakcie odczytywania lub zapisywania danych w dekoderze.

Zacznijmy od połączeń:
1. Router TP Link z Z21 powinno się podłączyć kablem internetowym (ethernet) tak że kabel w routerze wpięty jest do jednego z 4 pomarańczowych gniazd, a do Z21 w gniazdo LAN
2. Lokomotywy najlepiej kodować na odrębnym torze do programowania. Upewnij się zatem, że masz tor podpięty pod Z21 z gniazda "Program", a nie "Main"

Odpowiadając trochę na podpowiedzi Wojtka: nie rozumiem, po co ustawiać adres zarówno z biblioteki, jak i z opcji programowania: to jest to samo działanie i nie ma szans, żeby ustawić inny adres w bibliotece niż podczas programowania. Oba sposoby powodują zapisanie wartości pod tym samym CV (czyli CV1).
Obrazki poglądowe postaram się wrzucić z Tapatalk z telefonu, bo na komputerze hostowanie obrazków jest zbyt czasochłonne.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Kilka pytań na początek :
1) czy możesz dodać lokomotywę do spisu w bibliotece?
Jeśli tak to:.
2) czy możesz przypisać lokomotywie w bibliotece adres CV1?

Jeśli powyższe jest możliwe to:
3) czy możesz wejść w tryb programowania?
4) czy możesz nadać adres CV1?

Jeśli tak to :
Czy nadany adres CV1 z punktu 4) jest taki sam jak z punktu 2)

Jeśli tak to:
6)czy lokomotywa reaguje?
MonsterSale pisze: 02 sty 2022, 20:33 W rozliczeniu mogę wziąć SM42 :D
Nie ma to jak bezinteresowna pomoc😜
ALRS
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2020, 08:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: ALRS »

Robię to samo co ten gość na filmiku , tylko u mnie jest kicha.
Stawiam M62 jak wcisnę ready CV światła świecą , po czym pojawi się komunikat,ze nie można odczytać adresu dekodera i światła gasną.
SM42 jak stawiam to lok w ogóle nie reaguje , a system jakby go nie widział - zero mignięcia światłami o szarpnięciu lokiem nie wspomnę.
Jeden i drugi lok śmiga na analogu aż miło.
O ile w M62 sam montowałem dekoder i jest możliwość że go źle zainstalowałem, o tyle z Stonce był instalowany przez UMF i nie sądzę żeby też był źle zainstalowany.
Zastanawiam się nad zestawem Z21 - połączyłem go tak jak w instrukcji - jedynie co mogłem źle zrobić to kabel podłączeniowy z centralki do routera - u mnie w centralce jest w gnieździe LAN , a w routerze w gnieździe nr 3 - tak jak w instrukcji.
Po podłączeniu ściągnąłem aplikację na telefon, po zainstalowaniu jej przełączyłem wi-fi na Z21. Nie miga mi w prawym górnym rogu nad STOPEM dioda na niebiesko tylko na bodaj zielono. Kodów odblokowujących nie wprowadzałem ponieważ zestaw kupiłem używany.
Zastanawiam się czy poprzedni właściciel mógł wprowadzić jakieś wartości, przez które u mnie nie działa ??
No kurna nie ma kompletnie pomysłu gdzie leży problem :(
Grzegorz66
Posty: 86
Rejestracja: 06 lip 2007, 18:36
Lokalizacja: Pleszew
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: Grzegorz66 »

Może taki film będzie przydatny. Mi pomógł:

https://images.app.goo.gl/hDKH7dtZVi9JGAEE6

Pozdrawiam
Grzegorz
ALRS
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2020, 08:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: ALRS »

Kurde nie mogę usunąć poprzedniego posta

No więc znalazłem Vehicles akurat numer 7 jest zajęty
Wszedłem w program truck - wpisałem CV adres 1 wcisnąłem Read Cv i po chwili mielenia wyskoczył mi komunikat cv adres can not be read czyli nie można odczytać adresów i dalej dupa.
W momencie wciśnięcia Read Cv świeca światła a w loku i to tyle..........
Może coś z moim lokiem jest nie tak ???
ALRS
Posty: 25
Rejestracja: 23 gru 2020, 08:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: z21 (biały) programowanie lokomotywy

Post autor: ALRS »

MonsterSale pisze: 02 sty 2022, 20:33 Hej Alrs, nie panikuj :)
Każdy dekoder w DCC musi mieć ustawiony unikatowy adres, żeby było wiadomo, którą lokomotywą sterujesz (pomijam tu sytuacje, gdy specjalnie "sprzęga się" np. dwa dekodery). Osobiście preferuję programowanie lokomotyw na torze do programowania (Program Track) bo tam stawiasz jedną lokomotywę i wiadomo, którą chcesz przeprogramować.
Wówczas zaczynasz od ustanowienia adresu lokomotyw. W aplikacji Z21 masz spis Vehicles, wiec łatwo sobie znajdziesz, które adresy masz zajęte. Załóżmy, że nowej M62 chcesz przypisać adres 7. Wówczas:
1. W polu "CV address" wpisujesz 1 (to jest komórka pamięci trzymająca identyfikator lokomotywy.
(2) Możesz odczytać bieżący identyfikator naciskając "Read CV"
3. W polu pomiędzy "Read CV" i "Set CV" wpisujesz "7" i stukasz palcem gdzieś poza tym polem.

ALTERNATYWNIE możesz
1. Iść do menu "Vehicles"
(2) dodać swoją M62 (add new loco), lub wybrać ją na liście, jeśli już tam jest
3. przejść na zakładkę "Data" (domyślnie wyświetla się zakładka FXX
4. w polu "loco address" wpisac 7 i znów stuknąć palcem poza tym polem - powinien się pojawić komunikat "Success"

DOPIERO GDY MASZ USTAWIONY ADRES (tu: 7) lokomotywy, możesz przypisać funkcje lokomotywy do klawiszy funkcyjnych F0-F28 lub pozmieniać jakieś dodatkowe, inne wartości CV.

Spróbuj przejść te kroki i daj znać, czy pomogło. Jeśli nie, będziemy walczyć dalej. W rozliczeniu mogę wziąć SM42 :D
No nie wiem czy Wiesz na co się porywasz :)
No więc dalej nic nie kumam niestety :(
Klikam na aplikacje Z21 i mam tam do wyboru
Control panel
setting
info
Programing
--------------------
Żadnego "Vehicles" nie widzę
Wszedłem w Programing Track a tam mam CV- adress ; jak wpisze w tym polu 1 to wyświetla mi się Read wciskam to - pomieli mi w telefonie i pojawi się komunikat the loco have to be the program rail truck i dalej dupa :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Roco multiMAUS /Z21”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość