Problem z z21

Rodzina Roco, także Lokmausy i nowsze

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: MonsterSale »

Cieszymy się że pomogliśmy zrozumieć. Udanej zabawy.
Grzegorz66
Posty: 86
Rejestracja: 06 lip 2007, 18:36
Lokalizacja: Pleszew
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: Grzegorz66 »

Podziękowaniu dla cichonęk, ArturSchł i MonsterSale (chciałem dać "Pomógł" ale nie mam łapki).
Dzięki Wam trochę lepiej zrozumiałem jak to działa (dopóki wszystko było ok nie zastanawiałem się nad tym).
Problem rzeczywiście powstał po aktualizacji. Musiałem trochę prześledzić ustawienia. Ostatecznie wystarczyła zmiana w ustawieniach z21 - nacisnąłem paluszkiem na moim smartfonie "Sieć lokalna". Trwało to 1 sekundę, ale dochodziłem do tego 3 dni :roll:
Dziękuję i pozdrawiam
Grzegorz
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: cichonęk »

Modem (A)DSL od operatora przydaje się kiedy chcemy zaktualizować software w z21 - do uruchomienia zestawu nie jest potrzebny. Moim zdaniem problem tkwi w smartfonie, w jego ustawieniach dotyczących połączenia z wi-fi. Sprawdź, często jakaś aktualizacja bądź instalacja jakiejś aplikacji potrafi poprzestawiać ustawienia wi-fi. Tak jak napisał Artur zobacz, czy telefon w ogóle łączy się z Internetem przez wi-fi.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: ArturSchŁ »

Grzegorz66 pisze: 09 gru 2021, 18:16Wi-fi z21 wyświetla komunikat, że nie ma połączenia z internetem.
...nie musi. Internet nie jest konieczny by działało.
BTW: jak WiFi wyświetla komunikat ?? :shock:

Do sterowania wystarczy połączenie: z21 - [kabelek] - router z zestawu - [WiFi] - telefon/tablet/laptop
Grzegorz66 pisze: 09 gru 2021, 18:16 nawet od nowa uruchomiłem iPhona
A ten telefon to się łączy po WiFi: do sieci domowej, czy do Z21 ??
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: MonsterSale »

Grzegorz66 pisze: 09 gru 2021, 18:16 Mam z21(biały) z zestawu z Ludmiłą. Do tej pory było tak: włączałem ruter i centralę do kontaktu, uruchamiałem wi-fi, włączałem aplikację na iPhonie i wszystko działało (ostatnio w sierpniu). Wczoraj zrobiłem to samo i nic.
Zakładam, że Twój komplet to:
- z21
- router WiFi od z21
- modem (A)DSL od operatora
- telefon

Normalnie taki zestaw działa następująco (takie ma role):
- z21 daje napięcie na tory i steruje dekoderami w lokomotywach
- router WiFi od z21 pozwala zewnętrznym urządzeniom jak telefon połączyć się bezprzewodowo z z21 poprzez utworzenie dedykowanej sieci WiFi
- modem od operatora dekoduje sygnał operatora i rozgłasza w domu kablowo lub bezprzewodowo (WiFi) podstawową sieć WiFi
- telefon po podłączeniu do routera z21 i uruchomieniu aplikacji z21 pozwala na sterowanie

Zasadniczo router z21 nie musi tworzyć sieci WiFi z dostępem do internetu - telefon podpiety do WiFi rozgłaszanego przez router z21 już może sterować pociągami mimo że oczywiscie bedzie pokazywał błąd braku dostępu do internetu, jesli router takowego nie ma.

Moim zdaniem coś się popsuło w ustawieniach między routerem z21 a modemem operatora. Proponuję spisać sobie dane dostępowe do WiFi z modemu, a następnie podłączyć komputer/telefon do sieci routera z21 i w przeglądarce otworzyć panel sterowania tego routera i poprawnie skonfigurować przyłączenie do sieci modemu (dokładne kroki zależą od modelu).
Grzegorz66
Posty: 86
Rejestracja: 06 lip 2007, 18:36
Lokalizacja: Pleszew
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: Grzegorz66 »

Chciałbym móc tak powiedzieć jak w poście poniżej, ale nic z tego.

Mam z21(biały) z zestawu z Ludmiłą. Do tej pory było tak: włączałem ruter i centralę do kontaktu, uruchamiałem wi-fi, włączałem aplikację na iPhonie i wszystko działało (ostatnio w sierpniu). Wczoraj zrobiłem to samo i nic. Wi-fi z21 wyświetla komunikat, że nie ma połączenia z internetem. Na routerze dioda od wi-fi cały czas miga. Podłączyłem i uruchomiłem wszystko od nowa zgodnie (tak mi się wydaje) z instrukcją. Bez zmian.
Co źle robię?

Jeszcze takie uwagi:
-mam cały czas ten sam modem
-nie zmieniałem telefonu
-nie zmieniałem haseł
-nie zmieniałem adresu (ani żadnych ustawień) w lokomotywach
-zrobiłem już to co zawsze pomaga - włączałem i wyłączałem z kontaktu, a nawet od nowa uruchomiłem iPhona :)

Zdrowia wszystkim życzę
Grzegorz
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: kacper.szczecin »

Dzięki za podpowiedzi. Wszystko śmiga już jak należy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: ArturSchŁ »

kacper.szczecin pisze:Tyle to wiem, ale chyba już rozgryzłem w czym jest problem. Na centralce adres IP kończy się .111, a w sieci .100.
Obrazek
Zaraz, zaraz - ktoś przestawił adres w z21 ??
Wtedy trzeba i w programie sparować.

Nie wydaje mi się, ze ktoś grzebał w z21 (programem Z21 Maintenance).
Czy łączysz bezpośrednio do routerka z zestawu, czy do domowego (może być inna podsieć) ??
:arrow: Instrukcja skonfigurowania routerka ze setu (ale można i domowy tak okonfigurować - tak mam, tzn. używam Wi-Fi domowego) -> PDF [DE].
:arrow:
kacper.szczecin pisze:Na centralce adres IP kończy się .111, a w sieci .100.
PRAWIDŁOWO !!
Każde urządzenie w sieci MUSI mieć unikalny adres (czyli ostatni oktet: 000.000.000.xxx),
oraz wszystkie muszą być w tej samej podsieci: xxx.xxx.xxx.999 .
Reaumując, jeśli z21 ma adres 192.180.0.111 to telefon powinien 192.168.0.xxx czyli np. 192.168.0.100. Sprawdź.
Jeśli jest OK, to TU.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2015, 09:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 5 razy.
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: kacper.szczecin »

Tyle to wiem, ale chyba już rozgryzłem w czym jest problem. Na centralce adres IP kończy się .111, a w sieci .100.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: tydzial »

Kacper musisz wpisać kod z rutera do komórki .
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: womo »

I nie ma. Niby jest przepis, że instrukcja ma być ale sklepy mają to w d...
Dzwon do sklepu a niech się pomartwią. Kupiłeś wymagaj :roll:

Poszukaj u Piotra może coś znajdziesz.
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php
http://forum.gbbkolejka.pl/index.php

Była dyskusja na Martelu o z21 ale forum zlikwidowano i nic po nim nie zostało.

Przypomniało mi się, że tak pokazywało na tablecie i trzeba było włączyć przekazywanie danych w nim.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2015, 21:31 przez womo, łącznie zmieniany 1 raz.
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: kacper.szczecin »

To może ktoś poda link z polską wersją...
Instrukcji w paczce nie było.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Problem z z21

Post autor: womo »

Niestety jak nie działa to instrukcja i krok po kroku od nowa ...
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Problem z z21

Post autor: kacper.szczecin »

Witam,
postanowiłem ucyfrowić mój tabor, więc zakupiłem białe z21. W klubie w Szczecinie jeździmy na nim i mój telefon nie miał tam najmniejszych problemów ze sterowaniem. Ustawiłem w domu, podłączyłem i tu zaczęły się problemy. Telefon pokazuje mi połączenie z siecią z21, ale wchodząc w aplikację w prawym górnym rogu jest znaczek brak połączenia. Trochę mnie to martwi, bo od 15 próbuję rozgryźć co się dzieje, a nie ukrywam, że cieszyłbym się gdyby loka ruszyła. Nie mam myszy, więc nią nie mogę tak sprawdzić, czy lokomotywa jeździ.
Prosiłbym o podpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Roco multiMAUS /Z21”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości