Stare wagony poza skansenami

Dział poświęcony prawdziwej Kolei i wszystkiemu co z nią związane czyli tabor, newsy, ciekawostki, itd.

Moderator: mod-Kolej w skali 1:1

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: DBv »

To chyba typowe Lubanie....

(PS: Bolesławów - przecież to koniec świata :) )
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Kolejka »

Przypomniałem sobie o zdjęciach dwóch wagonów typu XK. Jeden stoi we wsi Bolesławów (gmina Stronie Śląskie, powiat Kłodzki, woj Dolnośląskie, przyjeżdżam tam co roku na wakacje). Jest to w zasadzie tylko pudło służące za kurnik, ale ma zachowane oznaczenia na ścianach bocznych. Oto zdjęcia:
Wagon1
Wagon2
Oznaczenia
Napisy
Drugi stoi w Bielsku Białej koło kładki nad torami. Żeby do niego dotrzeć, trzeba przejść prawie całą kładkę.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Garinol
Posty: 121
Rejestracja: 31 paź 2006, 11:08
Lokalizacja: Smętowo
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Garinol »

Witam

Wspominałem kiedyś stare wagony z Sopotu. Oto one:
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatniim mieejscem stacjonowania wagonów był Kluczbork, ostatnia n.g. odbyła się w ZNTK Opole w 1975r.
Wagony raczej nie znikną z Sopotu, służą jako "wczasy wagonowe". Wnętrze przez to nie zachowało się.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2007, 18:48 przez Garinol, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Misiek pisze:tydzień temu przejeżdzajżc przez Kraków-Płaszów widziałem tam wagon eilzugwagenopodobny oraz skład starych dwuosiowców - było o tym wcześniej? później poczytam resztę wątku ;)
Nie było, ale temat jest znany.
Misiek pisze:no i w składzie pociągu sieciowego w Nowym Sączu, dzisiaj widziałem coś co przypominało "szczupaka" osobowego
Tak z pamieci to w NS jest np wapniarka na szopie, wagon ogrzewczy w Newagu i pewnie kilka innych ciekawostek.
Misiek pisze:jeszcze ciekawostki z wagonem-kurnikiem na stacji Piwniczna ale to na spokojnie ;) zdjęcie mam ;)
Poprosze ;-) W Piwnicznej jest jeszcze jakiś stary pullman jako barak, a w okolicach gdzies koło linii kolejowej pudło austriackiego osobowego.

pozdr
Marek
Ostatnio zmieniony 12 sie 2007, 18:43 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Misiek »

tak na szybko piszę z urlopu

tydzień temu przejeżdzajżc przez Kraków-Płaszów widziałem tam wagon eilzugwagenopodobny oraz skład starych dwuosiowców - było o tym wcześniej? później poczytam resztę wątku ;)

no i w składzie pociągu sieciowego w Nowym Sączu, dzisiaj widziałem coś co przypominało "szczupaka" osobowego

zdjęć niestety nie zrobiłem.

jeszcze ciekawostki z wagonem-kurnikiem na stacji Piwniczna ale to na spokojnie ;) zdjęcie mam ;)
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Kolejka »

Dzisiaj byłem w Czechowicach Dziedzicach i tam stał zabytkowy wagon kryty z budką hamulcową. Dawniej stał w Bielsku Białej. Oto jego fotki:
Obrazek Obrazek
chudy
Posty: 317
Rejestracja: 11 cze 2006, 17:40
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: chudy »

Marek Sz pisze:Przy okazji MB - nie wiesz czy jest tam jeszcze piaskowy 15W i MCi - osobowy o konstrukcji wagonu towarowego?
niestety ale już nie mam możliwości sprawdzenia tego :cry:
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

brovarek pisze:Pruski ? Tak wygląda
Pudło. Klasyczny austriak.
brovarek pisze:Tu mam pytanie skąd na ostoi napis Sddv
Bo to wapniarka z ucietymi górnymi cześciami ścian, powinno być Sddw
A przy okazji -czy poza Sddw jest tam może numer wagonu?
brovarek pisze:Jelenia Góra Donerek
A reko 4AM jeszcze stoi czy już go pocieli?
brovarek pisze:innych czyli austryjaka/pruskiego z pomostem i zwłok innego nie ma juz tam.
Austriak jest ( patrz wyzej :mrgreen: ) a ten prusak to był wrak, poodbnie jak polski kryty z budką.

pozdrawiam
Marek
Ostatnio zmieniony 10 sie 2007, 11:09 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: brovarek »

Masz wiecej zdjęć tego wagonu? Ja go jakoś przeoczyłem jak tam byłem za pierwszym razem, a potem juz nie robiłem zdjęć.
W takim razie wstawiam dwa
ObrazekObrazek
Chłodnia
Obrazek
Pruski ? Tak wygląda
Obrazek
Tu mam pytanie skąd na ostoi napis Sddv
Obrazek
Wapniarka - chyba taka sama jak ta w Pyskowicach
Obrazek
Jelenia Góra Donerek
Obrazek
innych czyli austryjaka/pruskiego z pomostem i zwłok innego nie ma juz tam. Chyba za blisko mają złomiarze. Zresztą szkoda,też że tak ładne budynki , z przesuwnicą do tego podwójną, ładną wieżą wodna itd tak niszczeja, ale to nie tylko tutaj...
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

chudy pisze:ano tak się złożyło że Tomek dostał te fotki ode mnie, w sumie to zdjęcia były robione specjalnie dla niego, bo ja się taborem średnio interesuję :mrgreen:
Przy okazji MB - nie wiesz czy jest tam jeszcze piaskowy 15W i MCi - osobowy o konstrukcji wagonu towarowego?

pozdr
Marek
Ostatnio zmieniony 10 sie 2007, 11:04 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
chudy
Posty: 317
Rejestracja: 11 cze 2006, 17:40
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: chudy »

ano tak się złożyło że Tomek dostał te fotki ode mnie, w sumie to zdjęcia były robione specjalnie dla niego, bo ja się taborem średnio interesuję :mrgreen:
Pozdrawiam
Chudy
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Irys pisze:Ten włoch, jeśli się nie mylę, to była owocarka. Pierwotnie z aluminiowym szkieletem i potrójnym zawieszeniem ;)
Bardzo możliwe, bo z tego co wiem to podczas eksploatacji na PKP włoskie owocarki przeszły sporo zmian.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2007, 20:13 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
Irys
Posty: 32
Rejestracja: 20 cze 2006, 00:43
Lokalizacja: Stęszew
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Irys »

Ten włoch, jeśli się nie mylę, to była owocarka. Pierwotnie z aluminiowym szkieletem i potrójnym zawieszeniem ;)
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Nie podsyłałes tych fot Tomkowi Cz? :P Niemal wszystkie z tych wagonów oglądaliśmy w ciagu ostatniego roku.
Po kolei
MB z pamieci - kryte pruska i włoska, pług na tendrze prawdopdobnie z Tp106
Czestochowa - ABi29
Zabrze Makoszowy - pudło Ci28
Ząbkowice - pudło jakiegoś prusaka
chudy
Posty: 317
Rejestracja: 11 cze 2006, 17:40
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: chudy »

z tego co ja zdążyłem nafocić jeżdżąc lokami to wagon z ostatniego zdjęcia stoi gdzieś na linii między Katowicami muchowcem a Zabrzem biskupicami (o ile się nie mylę), następne od końca foty przedstawiają wagon z częstochowy, który stał w zeszłym roku pod szopą, kolejne fotki to wagony ze stacji piaskowej Bór Górny w sosnowcu. Stoi tam też ten płóg odśnieżny (bynajmniej w zeszłym roku jeszcze stał :)
W dąbrowie górniczej ząbkowicach znajduje się jeszcze pudło jakiegoś pasażerskiego wagonu, za płotem na terenie PKP energetyki od strony dg południowej, w łazach również stoi pudło pasażera przy nastawni za peronami w stronę częstochowy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

jeżeli są to lubanie to sory nie znam się na tym
Ostatnio zmieniony 09 sie 2007, 18:19 przez chudy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolej w skali 1:1”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości