Stare wagony poza skansenami

Dział poświęcony prawdziwej Kolei i wszystkiemu co z nią związane czyli tabor, newsy, ciekawostki, itd.

Moderator: mod-Kolej w skali 1:1

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: drlukasz »

Marek, niedaleko nas - przy nastawni ŁB w Łazach jako pomieszczenia bodajże przekaźnikowni i nastawni wykorzystywane są dwa wagony. Wagon pełniący funkcję pomieszczenia nastawni to 3 osiowy, bagażowy, nieprzechodni, konstrukcji pruskiej. Seria z lat 1910 – 1921.
OIDP to, typu (wg. Typpenblattu) Ha11.2 (według oznaczeń DRG: Pw3 Pr11)
Irys
Posty: 32
Rejestracja: 20 cze 2006, 00:43
Lokalizacja: Stęszew
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Irys »

Bardzo interesujący temat tu się narodził. Pewnie większość z was wie, ale na stacji Sieraków istnieje sporej wielkości osiedle zbudowane właśnie z pudeł wagonów osobowych. Są w różnym stanie. Niektóre zostały nawet otynkowane i nie wiele mają wspólnego z oryginałem.
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

MarcinSz pisze:A coś takiego?
BCi28 w Poznaniu, wiem o nim, ale jeszcze nie widziałem tak dobrej foty.
Wiesz coś weicej kto jest włascicielem itp?

pozdr
Marek
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 22:08 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinSz
Posty: 352
Rejestracja: 09 kwie 2006, 20:03
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: MarcinSz »

A coś takiego?
Kompletny wagon z podwoziem, osiami, zderzakami i barierkami. Gorzej z wnętrzem. Niestety zdjęcie pochodzi z lutego. Ostatnio jak przejeżdżałem to widziałem akt przemalowania wagonu sprejem. Przy okazji obfocę.
Położony w Poznaniu, na skrzyżowaniu drogi 92 (Pniewy-Września czy jak kto woli Świecko-Warszawa) i 5 (Wrocław-Bydgoszcz).
Widać go z pociągu przed stacją Poznań-Wschód (w kierunku do centrum).

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 21:33 przez MarcinSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Garinol pisze:węglarka
Wydaje mi się, ze to jedna z partii weglarek dostarczony do Polski w 1918 lub analogiczny wagon który dotarł do nas w czasie II wojny światowej.
Garinol pisze:wag 14A
Mnie to bardziej wyglada na salonkę czyli typy 30-32A - wykonczenie wnetrza, układ wagonu itd przypomina mi wagony ze Skierniewic i Chabówki.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 08:24 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marcin »

Ja pier.... taki wagon. Powinni to stamtąd zabrać np do Chabówki. Póki jeszcze pudło jest całe.
Awatar użytkownika
Garinol
Posty: 121
Rejestracja: 31 paź 2006, 11:08
Lokalizacja: Smętowo
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Garinol »

Witam
Marek Sz pisze:To ciekawostka, bo jak dotychczas spotykałem tylko platformy USATC, masz może jej zdjecie?
Nieststy zdjęcia nie będą najlepsze, ale mam.
Posługuję się analogowym sprzętem i nie mam skanera, więc pożyczyłem cyfrówkę i zrobiłem zdjęcia zdjęciom...
Wyszło tak:
Zajączkowo Tcz.:

węglarka
Obrazek Obrazek

wag 14A
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 08:23 przez Garinol, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Misiek »

Marek Sz pisze:Szkoda, coraz mniej zostało 14A i pochodnych. Jakiś czas temu spłonął wagon w Pucku.
ekhm... dawno?
mniej niż dwa lata temu?
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Marcin pisze:Tak to ten z Torunia. A gdzie on teraz jest?
W Kościerzynie
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 08:20 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marcin »

Tak to ten z Torunia. A gdzie on teraz jest?
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Marcin pisze:Ten z torunia napewno miał byc remontowany. Swego czasu była duza sprawa jak sie okazało co to za wagon.
Już wiem. Chodzi o ten wagon?
http://www.railfaneurope.net/pix/pl/car ... .01.28.jpg

To angielski boczniak, przypuszczalnie jeden z 80 podarowanych IIRP przez rząd USA w 1918 czy 19 roku wagonów sanitarnych, stad czasem te wagony występują w literaturze jako produkcji USA.
WojTTek pisze:Kościerzyna za płotem skansenu, Kartuzy 2 włoskie boczniaki na wózkach, Gdynia, Hel i Gdynia Orłowo (wczasy wagonowe).
W Kościerzynie za płotem to tzw magazyn skansenu, w Kartuzach stoją 2 Centroporte
http://www.railfaneurope.net/pix/pl/car ... uzy_16.jpg
http://www.railfaneurope.net/pix/pl/car ... uzy_17.jpg
pewne poszlaki wskazują na to, ze są to wagony sanitarne Armii Włoskiej, które po rozbrojeniu przez Niemców wojsk włoskich na terenie Polski znalazły się na stanie LWP

Hel mam jako tako obeznany, co stoi w Gdyni i na Orłowie?
Garinol pisze:1. Sopot
Jadąc od strony Gdańska ,przed stacją, na dodatkowych torachstoją w stoją 2 nawet dość kompletne (jeśli moża tak powiedzieć) wagony tzw. "Elizugi". Prawdopodobnie kl. 2, zdewastowane przez graficiarzy. Widziałem je z pociągu. Może ktoś z forumowiczów z 3-miasta zna te wag. lepiej.
To 2 sztuki typu 108A, w całkiem niezłym stanie.
Garinol pisze:2. Zajączkowo Tczewskie
Za wagonownią, za rzędem pleśniejących węglarek, stoją 2 interesujące wagony. 1 to wag. sypialny typ 14A (WLBhxz ). Posiada wózek Gorlitz. Wytwórnia Pafawag, lata, 1956-??, Wagon ten w latach 70-tych przeznaczono do akcji socjalnej dla pracowników PKP.
Na dziń dzisiejszy jest on bardzo zniszczony, złomiarze wybrali praktycznie wszystko, co było aluminiowe, wandale wybili szyby , zniszczyli wnętrze, którt było nawet niezłe, jak na PKP, ciemna sklejka imitująca drewno, zielona tapicerka łóżek. Brak możliwości odczytu daty prod. - skradziona tabliczka
Szkoda, coraz mniej zostało 14A i pochodnych. Jakiś czas temu spłonął wagon w Pucku.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... b9e5e.html
O ile wiem stoją jeszcze w Stargardzie, Kołobrzegu i na Helu.
Garinol pisze:Drugi, to czteroosiowa Węglarka prod. Amerykańskiej. Drewniane burty, drewniana podłoga (nieco przegniła), stalowa nitowana konstrukcja, wózek 2XT, Pozostawiony przez wojsko amer. po II wojnie św. wagon może być nawet zprzed wojny, nieststy brak możliwości odczytu daty prod. - skradziona tabliczka
To ciekawostka, bo jak dotychczas spotykałem tylko platformy USATC, masz może jej zdjecie?
Garinol pisze:Widziałem z pociągu, pudło po wagonie krytym wąskotorowym, w krzakach przed nastawnią patrząc od strony Tczewa.
Podobne pudło stoi w szczerym polu przed Malborkiem, Jadąc od Tczewa, widać je z pociągu. Tych pudeł nie sprawdziłem nie posiadam danych na ich temat.
To pudło znormalizowanego czteroosiowego wagonu krytego, takie same są jeszcze w użyciu np w Krośniewicach.
Gdzieś w okolicach Lisewa powinno stać jeszcze pudło osobowego wagonu wąskotorowego http://www.klimaty.wask.pl/photo.php?gd ... ailIdx.php i 3Aw.
Wg moich notatek w okolicach Trójmiasta są/były jeszcze:
- Dresden na stacji Gdańsk Zaspa
- EW91 lub 92 jako pociag sieciowy SKM
- platforma pruska na SKM ( ???? )
- wagonownai Gdynia Leszczynki - restauracyjny w krytka 2 osiowa
Obrazek Obrazek
- w Chojnicach powinien jeszcze być niemeicki kryty 4 osiowy Bromberg - jeden z ok 20-25 na PKP i z 80 zbudowanych przez Niemców w czasie IIWŚ
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 08:19 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Garinol
Posty: 121
Rejestracja: 31 paź 2006, 11:08
Lokalizacja: Smętowo
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Garinol »

Witam

Stare wag. poza muzeum... Można troczę jeszcze tego znaleźć... NIeststy ich stan nieraz staje się tylko coraz bardziej zatrważąjący.
W swoich stronach "znalazłem" takie:

1. Sopot
Jadąc od strony Gdańska ,przed stacją, na dodatkowych torachstoją w stoją 2 nawet dość kompletne (jeśli moża tak powiedzieć) wagony tzw. "Elizugi". Prawdopodobnie kl. 2, zdewastowane przez graficiarzy. Widziałem je z pociągu. Może ktoś z forumowiczów z 3-miasta zna te wag. lepiej.

2. Zajączkowo Tczewskie
Za wagonownią, za rzędem pleśniejących węglarek, stoją 2 interesujące wagony. 1 to wag. sypialny typ 14A (WLBhxz ). Posiada wózek Gorlitz. Wytwórnia Pafawag, lata, 1956-??, Wagon ten w latach 70-tych przeznaczono do akcji socjalnej dla pracowników PKP.
Na dziń dzisiejszy jest on bardzo zniszczony, złomiarze wybrali praktycznie wszystko, co było aluminiowe, wandale wybili szyby , zniszczyli wnętrze, którt było nawet niezłe, jak na PKP, ciemna sklejka imitująca drewno, zielona tapicerka łóżek. Brak możliwości odczytu daty prod. - skradziona tabliczka

Drugi, to czteroosiowa Węglarka prod. Amerykańskiej. Drewniane burty, drewniana podłoga (nieco przegniła), stalowa nitowana konstrukcja, wózek 2XT, Pozostawiony przez wojsko amer. po II wojnie św. wagon może być nawet zprzed wojny, nieststy brak możliwości odczytu daty prod. - skradziona tabliczka

3. Smętowo Graniczne
Na terenie Schroniska im. św. Brata Alberta znajduje się pudło wagonu doczepnego EW90-?? (EW90-06d ?). Służy za magazyn na narzędzia, drewno , itp. Brak jednej pary drzwi(zastąpione takimi jak do domu), brak kilku szyb. Wewnątrz brak wyposażenia, zachowane jedynie oryginalne ścianki działowe, mechanizmy od pozostałych par drzwi, i jakaś szafka. Wagon jest z 1930 r. (wyprodukowany w Kassel przez Wegmann & Co, nr. 36505). Obecnie brak możliwości odczytu daty, tabliczka Odkupiona od władz schroniska i odkręcona.

4. Terespol Pomorski
wagon rozrządczy od EN56-??, rok prod 1954, ostatnio stacjonował w Lok. Łódź Olechów. Nieststy nie przedstawia raczej wartości muzealnej, jest pocięty na 3 części przebudowane na garaże, na samochody. Nic nie zachowało się z wyposażenia (poza jakąś skrzynką wiszącą na ścianie ijednym grzejnikiem). Znajduje się na terenie dawnej bazy PKP Energetyka (przeniesiona do Laskowic). Obecnie są tam mieszkania prywatne.

5 Lisewo(Wąsk.)
Widziałem z pociągu, pudło po wagonie krytym wąskotorowym, w krzakach przed nastawnią patrząc od strony Tczewa.
Podobne pudło stoi w szczerym polu przed Malborkiem, Jadąc od Tczewa, widać je z pociągu. Tych pudeł nie sprawdziłem nie posiadam danych na ich temat.
Awatar użytkownika
WojTTek
Posty: 465
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: WojTTek »

Kościerzyna za płotem skansenu, Kartuzy 2 włoskie boczniaki na wózkach, Gdynia, Hel i Gdynia Orłowo (wczasy wagonowe).
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marcin »

Ten z torunia napewno miał byc remontowany. Swego czasu była duza sprawa jak sie okazało co to za wagon.
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Stare wagony poza skansenami

Post autor: Marek Sz »

Marcin pisze:Niestety nie. Długo stał na bocznicy razem z tym towarowym i jakąs trzyosiówką warsztatową. Potam go zabrali. Nic o nim nie słyszałem potam już. Pewnie za granicą wylądował.
Raczej na złomie. W ostatnich latach chyba zadne zabytkowe wagony, nie licząc dwóch krytych z Wroclawia, z Polski nie wyjeżdzały. Przynajmnije o niczym takim nie słyszałem.
ArturSch pisze:No właśnie !! Pokażcie O CZYM dyskutujecie !!
Niestety nie mam zdjec ww wagonów, a to co wisialo na stronach Doctora i Tomiego poznikało.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2007, 16:31 przez Marek Sz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolej w skali 1:1”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości