Urządzenie do załadunku szlaki

Dział poświęcony prawdziwej Kolei i wszystkiemu co z nią związane czyli tabor, newsy, ciekawostki, itd.

Moderator: mod-Kolej w skali 1:1

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: oelka »

daraśekp pisze: Oczywiście mogę się mylić. Wszystko domysły na podstawie fotek...te jednak opisane jako z Warszawy
Lokomotywownia Warszawa Praga. Urządzenia zniknęły do początku lat 80. A obecnie nie ma też śladu po samej lokomotywowni.
Obrazek
Przy okazji amerykański wagon na PKP :)
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: daraśekp »

Też bardzo ciekawe. Z fotek wnioskuję, że pojemniki były chyba wyciągane w tym betonowym cokole
45299543.jpg
...ale bardziej to pasuje do takiego urządzenia:
Obrazek
Obrazek
Oczywiście mogę się mylić. Wszystko domysły na podstawie fotek...te jednak opisane jako z Warszawy
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/139295:1/, tak samo jak fotki z Twojego linku... :roll:
Dzięki Panowie za zaangażowanie. Temat ciekawy, i tu na forum chyba nie poruszany...
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: JarUs »

Wydaje mi się, że do tego urządzenia co robisz, pasuje taki kanał do transportu szlaki (obejrzyj wszystkie zdjęcia)
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: daraśekp »

Raczej tak jak piszesz. Loka staje w określonym miejscu i szlaka idzie zsypem do pojemnika. Potem wyciągarka wyciąga na górę i wysypuje się do podstawionej węglarki.
Teraz jeszcze muszę przerobić kanały na potrzeby tego urządzenia...no i dokończyć samo urządzenie ;)
20180129_163207.jpg
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: wicy »

Zastanawiałem się tylko jak szlaka dostaje się do wyciąganego wózka? Co jest wyciągane z kanału? Samo koryto z wózka? Rama zostaje na dole? Wózkiem można podjechać w dowolne miejsce w kanale?
Wygląda na to jednak, że między torami jest pochylnia i szlaka zsypuje się bezpośrednio do koryta wózka z boku toru. Czyli lokomotywa stawać musi w jednym konkretnym miejscu.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: daraśekp »

Dzięki :D
Teraz wszystko jasne :idea: Właśnie tu widać jak szlaka trafiała do pojemnika. Ja myślałem, że może był jakiś boczny korytarzyk...a tu po prostu (po skosie) zsyp :mrgreen:
Jeszcze raz dzięki. Masz duży plus ;)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: wicy »

A to?
http://www.khk-modellbahn.de/index.php? ... Anlage.jpg

Konstrukcja identyczna. Zasadę działania idzie odgadnąć ;)
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: daraśekp »

JarUs pisze:Strona: 1 post: mattia Znany użytkownik patrz na jego zdjęcia ;)
Oglądałem te fotki. Urządzenie podobne w budowie, lecz jest to suwnica z wyciągarką. Fotka nie obejmuje całego urządzenia. Tutaj wyciągarka wyciąga pojemnik ze szlaką z kanału, następnie przesuwa nad tor na którym stoi węglarka do szlaki.
Urządzenie które mnie interesuje, wyciąga szlakę z kanałów znajdujących się po jego bokach za pomocą bocznych prowadnic. Do tego również musi być jakaś wyciągarka, która dźwignie te pojemniki z kanałów... :roll:

Added in 5 minutes 51 seconds:
wicy pisze:Darek, a mógłbyś podlinkować dwa inne znalezione zdjęcia tego ustrojstwa?
Przeglądając mapę z lotu ptaka wydaje mi się, że już nie ma nawet tego toru na którym stoi Ty2, o urządzeniach nie wspominając.
Z podlinkowaniem będzie ciężko. Na szukanie w necie straciłem sporo czasu, zapisałem sobie fotki, ale nie mam linków :/ Oto co mam:
08.jpg
images (1).jpg
images.jpg
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: wicy »

Darek, a mógłbyś podlinkować dwa inne znalezione zdjęcia tego ustrojstwa?
Przeglądając mapę z lotu ptaka wydaje mi się, że już nie ma nawet tego toru na którym stoi Ty2, o urządzeniach nie wspominając.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: JarUs »

daraśekp pisze:Dokładnie ten temat podlinkowałem w swoim pierwszym poście.
A zdjęcie dodałem z 3 strony tematu...
Strona: 1 post: mattia Znany użytkownik patrz na jego zdjęcia ;)
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: daraśekp »

Dokładnie ten temat podlinkowałem w swoim pierwszym poście.
A zdjęcie dodałem z 3 strony tematu...
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: Slawek77 »

Darek zapytaj sie ludzi z H0 czyli na modelarstwo info pewnie ktoś będzie wiedział jak to działa.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: daraśekp »

Tematem, który podlinkowałem jest:
''Zaplecze techniczne i urządzenia w parowozowni do obsługi parowozów''
Opisane są tam różne urządzenia. To, które wstawiłem na fotce, to urządzenie do ładowania szlaki na wagon. Nasze parowozownie używały kilka różnych urządzeń. Niestety mało jest zdjęć, nie mówiąc o opisach. Tego konkretnego urządzenia, znalazłem trzy różne fotki w necie, niestety bez opisu działania. Zresztą na zdjęciu widać podstawiony wagon, a urządzenie znajduje się pomiędzy dwoma kanałami oczystkowymi.
Myślę, że jest na forum ktoś, kto widział na żywo to urządzenie podczas pracy, albo ma kogoś w rodzinie kto mógłby wiedzieć...tak myślę :roll:
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Urządzenie do załadunku szlaki

Post autor: wicy »

Darek, ale gdzieś w opisie tego zdjęcia widziałem "urządzenie nawęglania" a nie oczyszczania....
Więc może to z kanałem nie mieć nic wspólnego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolej w skali 1:1”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości