DRUK 3D

UniqueModelFactory - www.eaos.pl

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: golab »

niestety ufanie automatycznemu dodawaniu podpór w slicerze to czasem jak ufanie nawigacji jadąc na skróty ...

Czasem pomaga zmiana kąta zawieszenia modelu do druku. Niestety każdej drukarki i każdego materiału trzeba się "nauczyć".
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

Kolejna ciekawostka. Tkt48 TT nadesłana przez jednego z kolegów. Poziomy wydruk pozwolił zaoszczędzić na materiale i czasie wydruku.
IMG_2153.JPG
IMG_2154.JPG
IMG_2155.JPG
IMG_2156.JPG
IMG_2157.JPG
IMG_2158.JPG
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

EU07 w dwóch wielkościach, TT i N. Tym razem słupeczki w oknach i reflektory wyszły już idealnie. Przy tak cienkich elementach czas mycia musi być wyliczony idealnie.
IMG_2127.JPG
IMG_2128.JPG
IMG_2129.JPG
IMG_2130.JPG
IMG_2131.JPG
IMG_2132.JPG
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: tydzial »

Jedno wiem wydruk w 3D na profesjonalnej drukarce jednostkowych elementów to koszt około 30 000 pln WICY za 120,00 pln chcesz cudów .Po drugie z ręki wiercenie otworów to szaleństwo statyw to podstawa wiercenia centrycznych otworów ,słaby z ciebie modelarz trochę więcej praktyki i wiedzy przyda Ci się.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

Szanowny Panie. Od samego początku pomimo naszych prób pomocy miał Pan bardzo negatywne nastawienie prezentowane najpierw na PW a teraz tutaj. Przykro mi, że nie udało nam się spełnić Pana oczekiwań.
Przepraszamy za niedogodności.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: wicy »

Ranger pisze:Podpory dodaje automat ale z zasady się je edytuje. Pokazałem to na screenie.
To trzeba było je edytować co do zasady i zrobić porządnie. Chyba nie sądzisz, że zamawiający ma Ci jeszcze wysyłać obrobiony plik do druku? A może tak sądzisz, tylko nigdzie nikogo o tym nie informujesz...
Ranger pisze:Skoro jesteś zadowolony i nie wyrażasz chęci abyśmy to wydrukowali jeszcze raz to temat uważam za zamknięty.
Nie jestem zadowolony, ale nie chcę ponownego druku, żebyś nie mówił że grymaszę i naciągam Cię na koszty. Nauka kosztuje i właśnie się nauczyłem gdzie nie zamawiać.
A temat zamknę gdy dobrnę do odlewu i podam porównanie kosztów z ofertą Eaos.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

Podpory dodaje automat ale z zasady się je edytuje. Pokazałem to na screenie.
Skoro jesteś zadowolony i nie wyrażasz chęci abyśmy to wydrukowali jeszcze raz to temat uważam za zamknięty.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: wicy »

Ranger pisze:Pięknie, tylko jakość nie ta wg mnie.
Zdaje Ci się. Drukarka o identycznych parametrach co Form2. Pole robocze ma tylko mniejsze. Zwrócić też można uwagę na ręcznie dodawane podpory w miejscach newralgicznych a nie jak popadnie z automatu w slicerze.
Ty mnie czegoś uczyłeś???? Dostałeś gotowego STLa i jedyna Twoja nauka to sugestia zmiany pewnych ścianek z 0,2mm na 0,35.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

Pięknie, tylko jakość nie ta wg mnie.
Mieliśmy wolę nauczyć Cię przygotowania modelu do produkcji. Nasz błąd.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: wicy »

Ranger pisze: Również dziękujemy. Nie polecamy się na przyszłość. Jesteśmy dla kolegi za drodzy i nie potrafimy spełnić oczekiwań kolegi.
Może w Shapeways dadzą radę.
Owszem. Za drodzy i nie potrafiący wydrukować porządnie. Proszę bardzo:
51616392_475216506537554_5132162327293984768_n.jpg
51626536_414556675982954_5372465253583945728_n.jpg
52357788_2276195635725921_8423404751290368000_n.jpg
51912020_420609312016565_3584886103913529344_n.jpg
Wczoraj zamówienie, dziś gotowe. Można wydrukować prosto? Można. Można klientowi przygotować model bez podpór? Można. Jest matka do odlania? Jest.
A cena? No cóż.... za 4 komplety dwa razy mniej niż za jeden. Można?
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

Rozumiem, że chcesz abyśmy wykonali za Ciebie matkę do odlewania. Niestety nie ma takiej możliwości.
Usunięcie podpór nie jest trudne ale potrzeba czasu aby ładnie przygotować model do produkcji. My takiej usługi nie oferujemy przy tak skomplikowanych modelach.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: wicy »

Ranger pisze: Tak się właśnie dzieje jak się chce tanio i szybko. W Polsce niestety jak ma być porządnie to nie da się ani tanio ani szybko.
JW. My mamy usuwać podpory ze zleconych modeli i to jeszcze w postawionej zaporowej cenie 122zł druk+odlanie itd?
Ty widzę nadal nie rozumiesz o co chodzi, albo nie chcesz zrozumieć. Nie chodzi o pieniądze. Mogę Ci zapłacić nawet 2x tyle, ale jak piszę, że "interesuje mnie odlew" to chcę gotowy odlew a nie kurs odlewania.
Ciekawe, że jak zamawiam usługę cięcia np. u Sławka dostaję usługę gotową do ręki a nie namiary na taniego dystrybutora laserów i kurs Corela na YT.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

wicy pisze: O kwestiach odlewów nie wspominałem bo to temat na odrębny wątek, ale skoro to poruszyłeś to muszę powiedzieć, że czuję się zmamiony sloganami i zrobiony w jajobola marketingowymi tekstami ze strony eaos i FB typu:
[glow=red]W razie chęci powielenia modelu 3D oferujemy możliwość odlania go z żywicy lub metalu[/glow]
[glow=red]Oferujemy również możliwość odlewania części do modeli z żywicy epoksydowej, mosiądzu, brązu oraz srebra.[/glow]
i bezpośrednich zwrotów typu:
[glow=red]OK, to ramę odleję jak już będzie wydrukowana[/glow]
Tak się właśnie dzieje jak się chce tanio i szybko. W Polsce niestety jak ma być porządnie to nie da się ani tanio ani szybko.
wicy pisze:Jak się okazuje - wbrew temu co sądziłem z w/w zdań - nic nie robisz sam. Twoje "Ramę odleję" oznacza podanie namiarów na odlewnika spod Siedlec, do którego sam muszę wysyłać wzór. Mało tego, sam muszę przygotować kanały wlewowe o czym zupełnie nie było mowy, a o czym można było poinformować klienta przed wydrukowaniem wzoru żeby nie certolić się w "doklej rurkę" a mieć to wydrukowane wlewy od razu.
Tak więc usługa odlewania reklamowana na stronie to usługa typu:
- wyślij mi gotowy STL, powiem co masz poprawić
- wyślij STL do siostry
- obrób sobie co tam dostaniesz z powrotem, poprostuj pokrzywione (przecież to nie problem)
- dorób odpowiednie wlewki do odlewu
- wyślij do odlewnika
dalej się tylko domyślam:
- usuń sobie nadlewki
- wypoleruj jak chcesz
JW. My mamy usuwać podpory ze zleconych modeli i to jeszcze w postawionej zaporowej cenie 122zł druk+odlanie itd?
Czy robiąc modele jako manufaktura mam mieć swoją odlewnię, trawialnię, odlewnię żywic itd?
może jednak warto się zastanowić nad tym jakie się ma wymagania. Mi się jednak wydaje, że współpraca z dobrymi kooperantami którzy znają się na swojej robocie wychodzi lepiej.

Drukowanie modeli z kanałami wlewowymi utrudnia usunięcie podpór i przygotowanie matki do produkcji. Taka jest technologia. Też warto zapamiętać.

Każdy kto chce wykonać model jednostkowo w technologiach mało/wielkoseryjnych musi się liczyć z tym, że nie jest to tanie.
Wykonanie modelu w liczbie jednej sztuki pochłania ze sobą masę kosztów które przy dużej liczbie amortyzują się w tej dużej ilości.
wicy pisze:Całość, łącznie z kosztami różnych wysyłek wychodzi drożej niż zamówienie odlewu w Shapeways z przesyłką z Holandii (kurierem). Dziś za taki odlew zapłaciłem 122zł ("atrakcyjna" usługa to 80+10KW+40 odlew+wysyłka do/od odlewnika ze 20).
Nie wiedziałem do tej pory, ale już wiem jak te usługi funkcjonują. A za wiedzę trzeba płacić.
Dziękuję za współpracę :(
Również dziękujemy. Nie polecamy się na przyszłość. Jesteśmy dla kolegi za drodzy i nie potrafimy spełnić oczekiwań kolegi.
Może w Shapeways dadzą radę.

Pozdrawiam i bez urazy na przyszłość.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: wicy »

Ranger pisze: Po usunięciu podpór zostaje tylko błonka, aż taki problem to usunąć?
No jest problem, żeby to usunąć. Umiejscowienie podpory w środku otworu powoduje, że po jej usunięciu pozostaje nie cienka błonka, ale dość pokaźnie zaślepiony otwór. Do tego z nadlewką na płaskiej powierzchni od strony podpory.
Żeby to usunąć trzeba wiercić koło. Co nie łatwe przy 1mm otworze i kole 3mm. O osiowości można zapomnieć. Dodatkowo wymaga to szlifowania całej powierzchni koła.

O kwestiach odlewów nie wspominałem bo to temat na odrębny wątek, ale skoro to poruszyłeś to muszę powiedzieć, że czuję się zmamiony sloganami i zrobiony w jajobola marketingowymi tekstami ze strony eaos i FB typu:
[glow=red]W razie chęci powielenia modelu 3D oferujemy możliwość odlania go z żywicy lub metalu[/glow]
[glow=red]Oferujemy również możliwość odlewania części do modeli z żywicy epoksydowej, mosiądzu, brązu oraz srebra.[/glow]
i bezpośrednich zwrotów typu:
[glow=red]OK, to ramę odleję jak już będzie wydrukowana[/glow]

Jak się okazuje - wbrew temu co sądziłem z w/w zdań - nic nie robisz sam. Twoje "Ramę odleję" oznacza podanie namiarów na odlewnika spod Siedlec, do którego sam muszę wysyłać wzór. Mało tego, sam muszę przygotować kanały wlewowe o czym zupełnie nie było mowy, a o czym można było poinformować klienta przed wydrukowaniem wzoru żeby nie certolić się w "doklej rurkę" a mieć to wydrukowane wlewy od razu.
Tak więc usługa odlewania reklamowana na stronie to usługa typu:
- wyślij mi gotowy STL, powiem co masz poprawić
- wyślij STL do siostry
- obrób sobie co tam dostaniesz z powrotem, poprostuj pokrzywione (przecież to nie problem)
- dorób odpowiednie wlewki do odlewu
- wyślij do odlewnika
dalej się tylko domyślam:
- usuń sobie nadlewki
- wypoleruj jak chcesz

Całość, łącznie z kosztami różnych wysyłek wychodzi drożej niż zamówienie odlewu w Shapeways z przesyłką z Holandii (kurierem). Dziś za taki odlew zapłaciłem 122zł ("atrakcyjna" usługa to 80+10KW+40 odlew+wysyłka do/od odlewnika ze 20).
Nie wiedziałem do tej pory, ale już wiem jak te usługi funkcjonują. A za wiedzę trzeba płacić.
Dziękuję za współpracę :(
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: DRUK 3D

Post autor: Ranger »

wicy pisze:W tym tygodniu dotarły do mnie zamówione druki. Sama jakość druku - jeśli idzie o szczegółowość detali, brak widocznych warstw, gładkość powierzchni - na wysokim poziomie.
Natomiast samo wykonanie druku - masakryczne. Albo to kwestia zastosowanych żywic, albo procesu ich utwardzania, ale wydruki makabrycznie powichrowane
Wydruk pogięty w dwóch osiach - tej widocznej i poprzecznej.
IMG_20190207_140054.jpgIMG_20190207_170308.jpg
To jest efekt zbyt długiego czasu w IPA. Jednak skoro model miał iść do odlewania z metalu to nie miało to znaczenia.
Przy formowaniu i tak by uległ jakiejś deformacji. Potem gotowy odlew z mosiądzu/brązu czy srebra się prostuje.
Odlewanie metodą wosku traconego daje przy elementach ramowych deformacje które trzeba wyprostować.
Koła też należy odlać z nie zostawić drukowane.
wicy pisze:Pozostała część druku to samo. Takie pogięcia widać również na wcześniejszych zdjęciach, choćby okien w EU07.
IMG_20190207_140119.jpg
Jak wyżej, za długo w IPA. Wyprostowaliśmy to co pokaże w kolejnych postach.
Wysłaliśmy zdjęcie i pokazaliśmy, że jest to skrzywione proponując wydrukowanie jeszcze raz na nasz koszt. Odpowiedź brzmiała, że nie trzeba bo - cytat z PW:
"[glow=red]Prawdę mówiąc z obu podanych STL'i interesuje mnie głównie odlew ramy. I ważne są kółka, których sam nie zrobię tak małych, dobrze okrągłych i z wycentrowanym otworem.
Resztę mógłbym nawet podoklejać z tektury. Kto to pozna po pomalowaniu
Tak z fotki - rama wygląda przyzwoicie. Boczne ścianki też mniej więcej. Podjazd faktycznie zwichrowany. Koła wyglądają na okrągłe ale już widzę, że rant mają mały i pewnie będę musiał poprawiać STL."[/glow]
wicy pisze:Natomiast w kwestii samego wykonania druku - supporty dodawane bezmyślnie, z automatu. Podpory wypadają często w najbardziej wrażliwych miejscach druku, najcieńszych elementach.
Tu support jednego elementu styka się podporą z innym elementem.
IMG_20190207_140738.jpg
Jak wg Ciebie miała się wydrukować ta cienka listwa, w powietrzu?
Podpory są dodawane właśnie tam gdzie potrzeba aby wydruk się udał i aby można było to usunąć.
podpory.jpg
wicy pisze:Wydrukowane drobne koła zostały podparte tak, że support wypadł dokładnie w środku otworu. Jak ja niby to teraz mam rozwiercić i zeszlifować bez utraty osiowości?
IMG_20190207_143110.jpg
Po usunięciu podpór zostaje tylko błonka, aż taki problem to usunąć?
wicy pisze:O ile technika 3D sama w sobie jest super, to jednak sposób wykonania druków jest nie do przyjęcia. Prawie stówa wyrzucona w błoto :(
Tak jak proponowałem na PW aby zobaczyć efekt finalny najpierw trzeba usunąć podpory. Wtedy ugięcie ramy może ustąpić.
Ja osobiście wspomagam się często przy takiej drobnicy suszarką do włosów. To też podpowiadałem.
Ale nieznajomość tematu jak widać wzięła górę. Przykro mi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „UMF”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości