"Polski Model Roku 2011" by FTT

Cała reszta o naszej skali

Moderator: mod-Ogółem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: DBv »

ArturSchŁ pisze:OKi.
:arrow: punkt 1 - kryteria : jakie powinny być kryteria, które pozwolą pozycję taboru wybrać do rankingu,
:arrow: punkt 2 - grupy : jakie powinny być grupy w rankingu,
:arrow: punkt 3 - konkretne propozycje w ramach dwóch powyższych,
:arrow: punkt 4 - jakie zrobimy nagrody dla tych co wygrają ??
Uważam to za bardzo dobry pomysł. Forum jest już po tych kilku latach silne i jak najbardziej uprawnione do typowania faworytów wśród modeli TT.

Co do mojego zdania w poszczególnych kwestiach:
1.
Kryteria powinny być możliwie szerokie, na pewno nadany numer katalogowy, powszechna dystrybucja. Kryteria określone szeroko przez SK akurat są jak najbardziej odpowiednie, chociaż na pewno wymagałoby to jeszcze przeanalizowania szczególnych przypadków (co by było gdyby...)

2. i 3.
Kategorie powinny być ZDECYDOWANIE ogólne tzn przykładowo takie jak już tu zaproponowano:
- Lokomotywy (może szerzej: pojazdy trakcyjne)
- Wagony
- Akcesoria

Większa liczba kategorii nie ma większego sensu. Nie oszukujmy się - ile będzie propozycji w poszczególnych kategoriach jeśli rozdzielimy je na lokomotywy parowe, spalinowe, wagony towarowe, pasażerskie itp? Nie chodzi o to aby wybierać spośród 1 lub 2 pozycji (a i tak przecież może się to zdarzyć...), wybór powinien być realny.

Kategoria „Akcesoria” byłaby dość szeroka w założeniu i równie dobrze mogłaby obejmować typowo polski element wyposażenia (np. sygnalizator, pojazd drogowy itp.) lub idealnie do polskich warunków pasujący (np. model budynku o architekturze wpasowującej się w nasze krajowe realia). Generalnie widziałbym tu wszystko z zakresu dodatków tj budownictwo i mała architektura, elementy wyposażenia technicznego towarzyszące infrastrukturze kolejowej, pojazdy drogowe, również np. imitacje ładunków itp.

4.
Nagroda powinna być „na miarę naszych możliwości”. Ja proponowałbym co na kształt dyplomu czy poświadczenia – podobnie jak to np. robi TT-Board czy TTKurier. Dla zwycięzców przygotowane zostałyby takie „poświadczenia, co do kosztów zrzucilibyśmy się na porządny wydruk i przygotowanie graficzne. Przy okazji imprez kolejowych (można by ustalić przy okazji których – wystawy, targi itp.) następowałoby przekazanie przedstawicielom firm. Jeżeli nie byłoby to możliwe bezpośrednio – to za działoby się to pośrednio (pocztą lub przez dystrybutorów). Myślę, że Forum TT jest na tyle silnym środowiskiem w polskich realiach, że stanowiłoby to wartościowe wyróżnienie dla producenta. Formy bardziej zaawansowane (puchary, tabliczki itp.) uważam za zbędne. Bardziej zasadne byłoby przygotowanie jakiegoś oryginalnego logo takiego wyróżnienia. „Dyplom” dyplomem ale możliwość używania takiego logo przy danym produkcie wytwórcy też byłaby wartością (często jest to zresztą widoczne przy poszczególnych pozycjach katalogowych). Ponadto przy okazji imprez w których uczestniczyłoby ForumTT, w części prezentującej prace członków (np. gablota) istniałby możliwość prezentowania takich wyników co też stanowiłoby promocję danych producentów. Oczywiście na samym Forum TT można by umieścić część w której prezentowane byłyby nominacje i ostateczni zwycięzcy w poszczególnych latach i kategoriach.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: ArJu »

Sudovia pisze:Aby tabliczka cieszyła oko prezesa musi być naprawdę ładna. Wykonana z mosiądzu, na górze grawerka parowozu, słowa uznania, podpisy moderatorów, a wszystko jeszcze polakierowane bezbarwnym lakierem, aby był full wypas, można ją umieścić na bejcowanej dębowej desce. Język napisów powinien też być stosowny dla kraju konkretnego producenta. Można oczywiście pod spodem mniejszą czcionką dać nasze tłumaczenie, ale to już do ewentualnego dopracowania.
No i jeszcze frytki do tego...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Marcin »

..."Dziekuję Wam Zieliński....iiii,, Za postawę....za wkład.... za zzaza zaangażowanie... (tu se kretyn trudne słowo wybrał)....

eeee tam Panie Kierowniku...mnie to sie nawet wystąpic nie chciało....
Awatar użytkownika
Sudovia
Posty: 333
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:28
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Sudovia »

Co do plebiscytu, to powinien być jak najprostszy, tj: wagon i lokomotywa 2011 roku ;)
Awatar użytkownika
Sudovia
Posty: 333
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:28
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Sudovia »

Moim skromnym zdaniem, robiąc taki plebiscyt np. co roku, to tzw. nagrody będą dostawały te same firmy. A jak będą dostawać non stop to samo, to w ogóle nie będą zawracać sobie tym głowy.
Jeśli chcemy "zachęcić" firmy do współpracy z nami (tabor PKP), to po prostu musimy kupować, kupować i jeszcze raz kupować. Jak seria rozchodzi się na tzw. pniu, to jest najlepszy znak dla dalszej współpracy. Nikt nigdy charytatywnie nic nie zrobił w TT i pewnie nie zrobi. Dla nich liczy się tylko kasa.
Oczywiście możemy zaznaczyć swoją obecność jako ForumTT na rynku.
Moja propozycja jest taka, aby wykonać np. takie tabliczki pamiątkowe (podziękowanie za wkład w rozwój taboru PKP w skali TT):
http://allegro.pl/tabliczki-i-tablice-p ... 10024.html
dla firm produkujących nasz tabor, nie pomijając oczywiście naszych rodzimych producentów.
Aby tabliczka cieszyła oko prezesa musi być naprawdę ładna. Wykonana z mosiądzu, na górze grawerka parowozu, słowa uznania, podpisy moderatorów, a wszystko jeszcze polakierowane bezbarwnym lakierem, aby był full wypas, można ją umieścić na bejcowanej dębowej desce. Język napisów powinien też być stosowny dla kraju konkretnego producenta. Można oczywiście pod spodem mniejszą czcionką dać nasze tłumaczenie, ale to już do ewentualnego dopracowania.
Co do kosztów, to przy tylu członkach naszego forum, to nie będzie chyba dużego problemu z zebraniem funduszy.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 17:24 przez Sudovia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Marcin »

ArturSchŁ pisze:Mówiąc o 'nagrodzie' nie miałem oczywiście na myśli żadnej pieniężnej nagrody, ciekawe skąd taki pomysł ??
Ja tez nie :D, myślałem o pucharze: "Za zajęcie pierwszego miejsca"... tak dla zachęty...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 17:23 przez Marcin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: ArturSchŁ »

Mówiąc o 'nagrodzie' nie miałem oczywiście na myśli żadnej pieniężnej nagrody, ciekawe skąd taki pomysł ??
:)
Pozostawienie wyników plebiscytu tylko dla siebie (dla nas) to chyba strata czasu.
Myślałem o czymś w rodzaju dyplomu, papier, w ramce, stwierdzający, że ten a ten model został przez FTT nagrodzony za.... takie tytuły przyznaje AKTT, TT-Board.
Taki papier na ścianie firmy zawsze jest dowodem na dostrzeżenie ich pracy.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: brovarek »

Uważam, że plebiscyt, a właściwie jego wyniki mogą się okazać naszym atutem przy tworzeniu modeli na nasz rynek.
Uważam, że kategorii powinno być jak najmniej, zbyt duża ilość rozmyje wyniki:
Lokomotywa
Wagon
Akcesoria ( np tory, budynki, pojazdy, dekoder itd),
Nie dzieliłbym na jakiś specjalne kategorie typu konwersja , bo i po co?
Co do nominacji, proponuję pra-wybory, czyli tydzień na wpisanie propozycji, potem już właściwe głosowanie.
Nagrody: zwykłe dyplomy :mrgreen:
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Paweł Basiński »

Ja bym się na nagrody nie "zasadzał" :) - to ma być w końcu ankieta dla nas forumowiczów.
Oczywiście można się nią pochwalić w realnym świecie - ale bez przesady.

Platynowych złotych wagonów myślę, że nie będziemy przyznawać - nie mamy danych...
Są serie robione po kilka - kilkanaście sztuk więc ten podział odpada.

Podział można wziąć z dowolnego sklepu internetowego :) ale zawęzić podział na główne grupy - bez podziału na np. rodzaje wagonów towarowych (będzie tego kilkanaście pozycji i się okaże że żadnego modelu w tym asortymencie nie znajdziemy)

Moje luźne propozycje:

Lokomotywy
Elektrowozy
Parowozy
Spalinowe
Zespoły trakcyjne
Wagony
Pasażerskie
Bagażowe/Pocztowe
Cysterny
Kryte
Platformy
Szutrowe/Węglarki
Zbiornikowe
Inne

Natomiast nie wiem jak się za konwersje zabrać....

Paweł
PiotrZ
Posty: 676
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: PiotrZ »

Proponuję inne, niekonwencjonalne(?) kategorie:
- największa sprzedaż, tak jak w niektórych listach przebojów muzycznych: najlepsze jest to, czego się najwięcej sprzedaje=kupuje. Problemem jest: skąd wziąć wiarygodne dane o wielkości sprzedaży?
- najwierniej odwzorowany model, czyli ten u którego znaleźliśmy najmniej różnic w porównaniu z oryginałem.
- mój ulubiony model, czyli jaki zakup w 2011r najbardziej mi się podoba :D .

Proponuję te 3 kategorie, ponieważ w tych tradycyjnych (loki, wagony itp) ludzie będą w większości głosować na model, który sobie kupili bo im sie podobał lub był tani, a nie ten który z wszystkich dostępnych był najlepszy :/ .
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Fantomas »

Marcin pisze:nagrody? znaczy jak wygra model Tilliga to kto dostanie nagrode? prezio?
No przeceż nie będziemy się zrzucać na nagrodę pieniężną :mrgreen: Myślę, że (4) musi być coś "honorowego" - puchar czy co?

A tak przy okazji:
(1) musiały sie pojawić w sprzedaży w zeszłym roku (no przecież, że nie w zapowiedziach..,)
(2) grupy - loko, wagon osobowy, wagon towarowy... zastanawiam się czy w wariantach "model standardowy" i "konwersja"
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: Marcin »

nagrody? znaczy jak wygra model Tilliga to kto dostanie nagrode? prezio?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

"Polski Model Roku 2011" by FTT

Post autor: ArturSchŁ »

OKi.
:arrow: punkt 1 - kryteria : jakie powinny być kryteria, które pozwolą pozycję taboru wybrać do rankingu,
:arrow: punkt 2 - grupy : jakie powinny być grupy w rankingu,
:arrow: punkt 3 - konkretne propozycje w ramach dwóch powyższych,
:arrow: punkt 4 - jakie zrobimy nagrody dla tych co wygrają ??

Otwieram dyskusję, tydzień chyba starczy, potem zrobimy ankietę grupy/modele i zobaczymy co NAM wyjdzie.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2012, 16:28 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogółem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość