Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Cała reszta o naszej skali

Moderator: mod-Ogółem

ODPOWIEDZ
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: kolmod »

J.R. pisze:Toż pokazałem pierwsze fotki MBxd2 i Lxd2 :P Na makiete przyjdzie kiedyś czas a jeszcze mam w budowie 1Aw ale fotki to najwcześniej wieczór (dach skończony i wytrawione ściany boczne). Gotowych fotek pojazdów w TTe i TTm jeszcze nie widziałem więc chętnie bym też zobaczył.
Racja :oops:
Zapowiada się bardzo dobrze !!
Gratuluję inicjatywy, bo w temacie wąskotorówek w TT jak napisałem.... czarna dziura.
Myślę więc że każda odsłona - oczywiście taboru PKP - w skali TTe lub TTm jest jak biały kruk.

A wogóle będzie to TTe czy TTm ??
Mam dodatkowe pytanie... czy wózki będą samoróbki, czy gotowe z jakiegoś taboru od Z-ki (TTe) lub N-ki (TTm)? Jeśli tak, to z jakiego?

:)
Ostatnio zmieniony 09 maja 2006, 09:41 przez kolmod, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
J.R.
Posty: 85
Rejestracja: 21 kwie 2006, 22:27
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: J.R. »

Toż pokazałem pierwsze fotki MBxd2 i Lxd2 :P Na makiete przyjdzie kiedyś czas a jeszcze mam w budowie 1Aw ale fotki to najwcześniej wieczór (dach skończony i wytrawione ściany boczne). Gotowych fotek pojazdów w TTe i TTm jeszcze nie widziałem więc chętnie bym też zobaczył.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: kolmod »

Może jest jednak ktoś, kto pokazałby nam na makiecie fragment SWOJEGO kawałka szlaku (może taboru) TTe lub TTm. Jest ktoś taki? Pytam, ale przeczuwam, że temat "wąskotorówek" w skali TT (PKP??) jest w Polsce jak niemowlak. W powijakach.
Ciekawe, czy ktoś śladami Leszka Lewińskiego (od H0) zbuduje makietę z fragmentem urokliwego przeciez szlaku wąskiego - ale w TT. Są chętni? A może już tacy są tylko się jeszcze nie ujawnili :D

Przecie kolej to nie tylko 1435mm, ale także wąskie tory. ;)
Ostatnio zmieniony 09 maja 2006, 07:24 przez kolmod, łącznie zmieniany 1 raz.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: kolmod »

oelka pisze:
kolmod pisze:Owszem, Rumun na podwoziu N to H0e (tor 750mm) ale także TTm (odwzorowanie toru 1000mm w skali 1:120 - takie rumuny też były ;-) )
Tor w N bedzie odpowiednikiem toru 1000mm w TT. Wiec Rumun na podwoziu N bedzie raczej w H0m. TTe ma rozstaw szyn zblizony do Z.

Krzysztof
Owszem... ale chodziło mi nie o podwozie ale rozstaw szyn (przejęzyczenie). Rumun na torze (nie podwoziu) w skali N (rozstaw szyn) będzie więc w H0e (nie H0m).
Literka "e" oznacza 750mm a "m" 1000mm. Czyli wracamy do tego co pisałem - TTe - to 750mm pomniejszone 120 razy !! Wówczas - owszem - (przy skali TTe) trzeba by się posłużyć torami o rozstawie szyna takim jak ma skala Z. Zaś przy skali TTm szynami o rozstawie N-ki.
W przypadku samych szyn pozostanie problem skalowania podkładów. Ale z tym można by sobie już poradzić. Niestety poważniejszy będzie - żeczywiście - problem skalowania wielkości wózków, kół, itp. Trzeba by to wszystko jakoś przerabiać. Nawet jak wykorzysta się jakiś upatrzony tabor z innych skal do przerobienia na "wąskie" TT (TTe/TTm).

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 09 maja 2006, 07:18 przez kolmod, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: Maciej »

Filip pisze:
maciej_kolej pisze:Zetka hm? Ciężko coś znaleść za rozsądną cenę.
dlatego wybrałem TT i był to idealny wybór.
Tak Filip, tylko że my mówimy o adaptacji podwozi lokomotyw z "Zetk"i lub "eNki" na potrzeby TTe i TTm.
Myslę że najlepiej kupić gotowca TTe czy m, ale przeszczep na grunt PKP może finansowo zaboleć w przypadku lokomotyw.
Filip
Posty: 343
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:48
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: Filip »

maciej_kolej pisze:Zetka hm? Ciężko coś znaleść za rozsądną cenę.
dlatego wybrałem TT i był to idealny wybór.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: oelka »

maciej_kolej pisze:Wszystko się zgadza jeżeli tor od N to mamy 1000mm. No i własnie kwestia wózków od N sa lekko przesadzone dla TTe czy TTm.
Trzeba mierzyc. Inaczej trudno cos konkretnego powiedziec.
Zetka hm? Ciężko coś znaleść za rozsądną cenę.
W koncu tam Maerklin kroluje...

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: Maciej »

Wszystko się zgadza jeżeli tor od N to mamy 1000mm. No i własnie kwestia wózków od N sa lekko przesadzone dla TTe czy TTm. Zetka hm? Ciężko coś znaleść za rozsądną cenę.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: oelka »

kolmod pisze:Owszem, Rumun na podwoziu N to H0e (tor 750mm) ale także TTm (odwzorowanie toru 1000mm w skali 1:120 - takie rumuny też były ;-) )
Tor w N bedzie odpowiednikiem toru 1000mm w TT. Wiec Rumun na podwoziu N bedzie raczej w H0m. TTe ma rozstaw szyn zblizony do Z.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: miki »

Jasne że były, podejrzewam nawet, że można by jakąś N-kową lokomotywę wygrzebać. Pojawią się jednak problemy np z wielkością wózka, średnica kół itp, czyli dużo bardziej poważna przeróbka niż posadzenie budy na podwoziu BR 221 (chyba) i doklejeniu maskownic na wózki w HOe
Ostatnio zmieniony 08 maja 2006, 12:21 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: kolmod »

miki pisze:
maciej_kolej pisze:zastanawiałem się nad adaptacją podwozia od jakiejs lokomotywy wielkości N i budowy "rumuna" w postaci loka bądź wagonu. Pomysł w głowie jest i może kiedyś.... :idea:
ciężka sprawa, rumun na podwoziu od N to HOe (na FM piękny tutorial z montażu zrobił kiedyś Ulrich Thornhauer), raczej należałoby poszukać jakiejś Z-etki
Owszem, Rumun na podwoziu N to H0e (tor 750mm) ale także TTm (odwzorowanie toru 1000mm w skali 1:120 - takie rumuny też były ;-) )
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: miki »

maciej_kolej pisze:zastanawiałem się nad adaptacją podwozia od jakiejs lokomotywy wielkości N i budowy "rumuna" w postaci loka bądź wagonu. Pomysł w głowie jest i może kiedyś.... :idea:
ciężka sprawa, rumun na podwoziu od N to HOe (na FM piękny tutorial z montażu zrobił kiedyś Ulrich Thornhauer), raczej należałoby poszukać jakiejś Z-etki
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: Maciej »

Wąskie tory w TT są i jak kolega zaznaczył wyżej są linki na starym forum. Jeżeli chodzi
o własnoręczne wykonanie modeli kiedyś próbowałem zrobić model statyczny pociagu złożónego z Px48, brankardu, węglarki i 1AW. Wyszło jak wyszło ale zyskałem sporo doświadczenia w budowie małych modeli, wszak TT to nie H0. Nie tak dawno nawet zastanawiałem się nad adaptacją podwozia od jakiejs lokomotywy wielkości N i budowy "rumuna" w postaci loka bądź wagonu. Pomysł w głowie jest i może kiedyś.... :idea:
Ostatnio zmieniony 08 maja 2006, 09:36 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: kolmod »

J.R. pisze: (...)Lxd2 jeszcze nie w budowie :P
W TTe.... no proszę. :D

Pozdrawiam i chętnie obejrzę pierwszą odsłonę gdy te plany się zaczną materializować.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2006, 06:29 przez kolmod, łącznie zmieniany 2 razy.
MarcinSz
Posty: 352
Rejestracja: 09 kwie 2006, 20:03
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?

Post autor: MarcinSz »

Temat wąskotorówek w TT był poruszany na starym forum:
www.forumtt.fora.pl/viewtopic.php?t=309

Tam kolega DBv oprócz Kittlera wskazał Kehi
www.kehi-modellbau.de

Pojawiły się też inne namiary.

Warto też zajrzeć do Tomasa Rejla www.deltax-bahn.cz/tit/tte/tte.html

Osobiście też poszukuję informacji o tej skali, szczególnie o producentach torów, w tym torowiska normalno/wąskotorowego.
Marcin Szwanenfeld
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogółem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości