Drukarka 3d a skala TT

Cała reszta o naszej skali

Moderator: mod-Ogółem

ODPOWIEDZ
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: Wojtek_Kraków »

Darmowych modeli jest w ciul. Wystarczy wpisać w google free 3d model i będziesz miał całą masę.
Natomiast innym pozostaje fakt że każdy z modeli musisz czasem inaczej ustawić żeby były zadowalające wydruki
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: drlukasz »

Na pendrive który dostajesz z drukarką jest "model testowy" do druku (ażurowa kostka z napisem anycubic w środku).

Tutaj masz "Rakietę" Stephensona w tetce Stephenson Rocket
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: zibi33 »

Postępy są myjka już stoi na warsztacie i czeka na testy :D drukarka będzie w sierpniu i wybór padł na Anycubic Poton S. I tu pojawia się nowy pomysł, może ma ktoś jakiś element do wydrukowania na którym można by było w sierpniu testować drukarkę. Model 3d lub gotowy q-code ? może jakieś kółka do pojazdów lub inne drobne elementy oczywiście w skali TT
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: zibi33 »

Programów jest sporo na przykład Cura, ale o tym będę mógł coś napisać jeśli zacznę tę przygodę.
Ale jeśli chodzi o instrukcje drukarki to oczywiście ze można się z niej dowiedzieć ale doświadczenie posiadaczy jest o wiele bardziej przydatne :).
Wiec bardzo dziękuję wszystkim którzy służą pomocą :)
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: tydzial »

Rozwodzicie się nad drukarką jest instrukcja ,a mnie ciekawi program w którym tworzy się konkretne wydruki modeli ?
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: drlukasz »

zibi33 pisze:1. Czy projekty z programów Cinema4d lub starszego LightWawe można bez problemu przenieść na drukarkę ?
Slicery potrzebują plików stl (stereolitografii), więc jeśli program potrafi zapisać w tym formacie, to po sprawie. Slicer Anycubica można ściągnąć ze strony, Chitubox też jest dostępny bezpłatnie.

zibi33 pisze:Czy jeśli kupię drukarkę ktoś z kolegów będzie tak uprzejmy aby mi pomóc w kilku pierwszych krokach :D czyli kilka wydruków i jakaś wstępna kalibracja, czasy naświetlania itd ?
Napiszesz, pomożemy :) W Photonach są ważne dwie rzeczy - odpowiednie tzw. leveling czyli ustawienie pozycji początkowej platformy i stosowanie się do czasów podawanych na opakowaniu żywicy. Niekiedy przydaje się też poprawienie płyty na której budowany jest wydruk, poprzez jej zszorstkowanie (drobne rysy na powierzchni płyty, polepszające adhezję - przywieranie wydruków do płyty).

BTW.
Fotki z mojego poprzedniego postu można otworzyć przez prawy klawisz i "otwórz element docelowy w nowym oknie/karcie"
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: wicy »

Ja tam się G.. znam więc nie pomogę. Ale byłem kiedyś mocno wciągnięty w zakup :)
Wiem, że da się pobrać Slicery, np. Chitubox, więc możesz bez drukarki sprawdzić jak działa przygotowanie pliku do druku. Oprócz tego krążą po necie całe tabele czasów naświetlania dla różnych żywic.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: zibi33 »

Już prawie jestem zdecydowany :D jeszcze tylko kilka głupich pytań i dam wam spokój :D
Więc :
1. Czy projekty z programów Cinema4d lub starszego LightWawe można bez problemu przenieść na drukarkę ?
2. Czy jeśli kupię drukarkę ktoś z kolegów będzie tak uprzejmy aby mi pomóc w kilku pierwszych krokach :D czyli kilka wydruków i jakaś wstępna kalibracja, czasy naświetlania itd ?

Projektowanie 3D mam opanowane, pracowałem kiedyś w branży :D więc to nie problem ale przygoda z drukiem to już inna bajka. :D Przy pracy z grawerką laserową też miałem kilka problemów na początku których nie miałem z kim skonsultować, dlatego tak mi zależy na wsparciu :D
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: wicy »

Najmniejsza rzecz jaką miałem drukowaną to taka kostka (po prawej) 9x9 mm wysoka na 3,3mm. Ścianka 0,9 mm i jeszcze na niej otwory 0,2 mm wyszły. Anycubic Photon (bez S).
IMG_20200603_161024.jpg
IMG_20200603_161253.jpg
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: drlukasz »

FEP jeśli nie uszkodzisz mechanicznie, to przy jak piszesz kilku wydrukach w miesiącu, pewnie 2-3miechy pożyje. W Polsce arkusik FEP kosztuje 20-40zł. Sprowadzana z Chin (Aliexpress) - za 8 sztuk płaciłem ostatnio koło 60zł. Żywica - jakieś 200 zł za litr. LCD około 170-250 zł zależnie od sprzedawcy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Budda ma ze 2cm wysokości, Szyłka jest w skali, w tle pudło 408W też w skali.
Drukowałem ostatnio wiązary do budowanego parowozu - detale (czopy) o średnicy 0.8mm wydrukowały się poprawnie. Otwory 0,9mm teź. Warstwa ma 0,05mm grubości.pojedynczy pixel (najmniejszy element jaki może być naświetlony) coś koło 50um
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: zibi33 »

Lampa UV to nie problem bo nawet mam :D Co jaki czas trzeba wymieniać folie i ewentualnie ekran ? Nie mam zamiaru siekać produkcji po kilka wydruków dziennie, powiedzmy kilka projektów w miesiącu no zależy od czasu wolnego, z tego co czytałem w globalnej sieci to trwałość takiego wydruku jest gwarantowana na jeden rok, czy to prawda że coś się dzieje z takim wydrukiem po kilku latach? Muszę rozważyć wszelkie za i przeciw, choć koszt samej drukarki nie jest zbyt wysoki. Powiedz mi Drlukasz jakie są koszty eksploatacji przy kilku wydrukach w miesiącu, i czy jest możliwość wydrukowania elementu 1mm na 3mm, powiedzmy że chciał bym druknąć rynny do budynku lub elementy ozdób takich jak filary z zastrzałami ?
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: drlukasz »

Mam Anycubic Photon (bez S). Do przedmiotów w skali TT jak najbardziej zdatny. Jakość wydruków bez zarzutów. Jak Wojtek pisał, wiele zależy od tego jak jest przygotowany model i od ustawienia/pocięcia modelu dla drukarki. Żywica jest twarda, ale krucha. Elementy statyczne, można wykorzystać bezpośrednio z wydruku, ale np. do części pracujących/elementów taboru itp. chyba wolałbym odlać z żywicy, na podstawie modelu z drukarki. Po porządnym utwardzeniu (lampa UV, ewentualnie światło słoneczne) elementy są stabilne rozmiarowo i kształtowo.

Jak pisze Wojtek, w zasadzie konieczne jest zainwestowanie w lampę UV (może być tunel do paznokci do kupienia za 30zł na Aledrogo) i zdecydowanie przydatna jest ultradźwiękówka - choć można się bez niej obyć, ale żywica jest mocno brudząca i ciężko ją usunąć szczególnie z małych załomków itp. Zamiast izopropanolu można używać po prostu ciepłej wody z silnym detergentem, natomiast IPA czyści najlepiej i najdokładniej.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: Wojtek_Kraków »

Sama drukarka to nie wszystko.
Musisz mieć jeszcze lampę UV oraz przydaje się myjka ultradźwiękowa.
Również pojawiają się koszty eksploatacji takiej drukarki jak folie FEP czy wyświetlacze lcd.
Sama żywica jest delikatna i krucha.
Sporym kosztem jest też w dzisiejszych czasach izopropanol do mycia wydruków po wyjęciu.
A co można wydrukować? No cóż wiele zależy od tego jak będziesz miał narysowany element do druku a dwa jak ustawisz go w drukowaniu.
Są pewne ograniczenia jeśli chodzi o drukowanie ale też wszystko zależy od tego jaka jakość akceptujesz.
Jednym słowem nie jest to takie proste i tanie jak się wydaje po obejrzeniu filmiku na YT.
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: zibi33 »

Bardzo proszę o jakieś sugestie w temacie drukarki, chyba padnie decyzja na żywicę po przeanalizowaniu treści w internecie, może ktoś z posiadaczy jakiegoś modelu napisze kilka plusów i minusów ? Na tą chwile wybór padł na Anycubic Photon S.
Jak po wydruku zachowuje się taki obiekt, jest na tyle twardy aby drukować drobne elementy takie jak okna, drzwi czy ludziki w skali TT - jest to do osiągnięcia na takiej drukarce ? i jak to jest z trwałością elementu ?
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Drukarka 3d a skala TT

Post autor: zibi33 »

no i to jest treściwa odpowiedź, czyli nie ma co się bawić w filament ale tylko żywica. :( troszkę to nie po mojej myśli :D ale zobaczymy jak ukończę pracownię :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogółem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości