Wytwornice, Generatory dymu

Cała reszta o naszej skali

Moderator: mod-Ogółem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: T_Domagalski »

Wojtek_Kraków pisze:...osadza się tłusty osad na modelu.
Jak napisał drlukasz - to gliceryna. Wrażenie tłustości może wynikać z tego, że gliceryna jako alkohol jest silnie zwilżająca i w dodatku chłonie wodę (jest mocno higroskopijna). Jeśli ktoś ma model wykończony w głęboki mat, to opary gliceryny mogą dać efekt "spocenia" modelu.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: drlukasz »

Jeśli przelejesz fluid...
Albo jeśli wlewasz za dużo i w pewnym momencie generator "wypluje" kilka kropel.

Ale to jest mieszanina gliceryny z wodą. Najzwyklejszy patyczek kosmetyczny z IPA załatwia sprawę.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: Wojtek_Kraków »

Czytałem (nie wiem czy to prawda) ale w przypadku używania generatora w lokomotywie, osadza się tłusty osad na modelu.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: drlukasz »

Od wielu lat używam Ty2 (BR52) z generatorem Seuthe. Żadnych sensacji ani problemów nie zauważyłem. Po kilku godzinach generator jest gorący, a plastik komina mocno ciepły, ale żadnych uszkodzeń nie stwierdzono.

Wkłady z e-papierosów wymagają gigantycznych prądów (w porównaniu z fabrycznymi generatorami dymu)i dość łatwo je przepalić.
Do stacjonarnego "zadymiania" pomyślałbym nad dołożeniem do generatora niewielkiego wiatraczka zwiększającego intensywność i umożliwiającego modulowanie dymu (jak w rozwiązaniach "live steam")
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: kacper.szczecin »

Dzięki za podpowiedzi :)
Rurki po makiecie niestety nie przejdą, ponieważ wytwornica ma wydajność blisko 150m3 na minutę, więc raczej szybko zrobiłoby się dość szaro na każdej mniejszej czy większej hali wystawowej :)

Dzięki za patent z grzałkami z e-papierosów, będzie to chyba fajne rozwiązanie chociażby do kominów parowozowni :)

Dzięki Artur za ostrzeżenie, na pewno sprawdzę urządzenie przed jego montażem :)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: ArturSchŁ »

Spotkałem się z lokomotywą, która miała zainstalowaną wytwornicę dymu, taką jak TU u dołu, której wysoka temperatura stopiła komin parowozu oraz sąsiadujący fragment kotła.

Kiedyś, dawno, dawno temu, chyba w Modelarzu, albo u Słodowego, był pomysł, by użyć papierosa nanizanego na szpilkę jako wytwornicy dymu, zawieszoną w wysokim kominie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: womo »

Rozprowadź rurki po makiecie do każdego komina i podłącz estradówkę na końcu, będzie dymić jak by wszyscy na raz śmieci palili :mrgreen:
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: Domiss »

Niezupełnie na temat: dym z kominów fabrycznych, może nada się do domków, do pojazdów na pewno nie:
http://trainelectronics.com/Animation_Smoke/
Nie testowałem.
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Wytwornice, Generatory dymu

Post autor: kacper.szczecin »

Witam,
Może temat już tutaj wałkowany, ale nie udało mi się znaleźć takowego...
Zastanawiam się nad montażem w lokomotywie oraz kominach domków generatorów dymu.
Może ktoś miał już tutaj styczność z takimi urządzeniami? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Jak kupić, żeby było tanio, ale żeby działało?
Na "co dzień" korzystam z profesjonalnych estradowych wytwornic dymu i z nimi wiem co i jak i gdzie są słabe elementy, ale z urządzeniami, które generują dym poprzez rozgrzaną blaszkę nie miałem jeszcze styczności...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogółem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości