Klejenie piasku/ziemi do makiety

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Tomaszek1
Posty: 3
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:53
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: Klejenie piasku/ziemi do makiety

Post autor: Tomaszek1 »

Dokładnie tak...wikol...i sprawa załatwiona robiłem to u siebie :D
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Klejenie piasku/ziemi do makiety

Post autor: ŁukaszTT »

Dzięki za rady panowie :> Muszę przyznać, że jest lepiej, wklepywanie piasku sporo dało, co prawda po zdmuchnięciu suchego piasku z wierzchu, widać, że przyklejony ma nieco ciemniejszą barwę, ale wszystko w granicach mojej tolerancji :D Może z czasem będzie lepiej... Myślę, że trening czyni mistrza, nawet w tak pozornie błahych sprawach :)

Stosowanie wikolu do piasku ma tylko jedną wadę, mianowicie na wikol kleiłem również tłuczeń i teraz gdy chcę przykleić obok torowiska piasek, muszę zakrywać tory, bo gdy zwilgotnieją od kleju obok to również do tłucznia przykleja się sypany piasek i robi się niezłe bagno :/ Dlatego właśnie próby zacząłem od klejenia polimerowym... :P
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Klejenie piasku/ziemi do makiety

Post autor: gemol »

Dokładnie tak - do wikolu możesz dodać odrobinę płynu do naczyń - zmniejsza napięcie powierzchniowe.
Do powyższych punktów dodam jeszcze możliwość późniejszego spryskania wodą i uzupełnienia piasku np. kępkami trawy elektrosadzonej.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Klejenie piasku/ziemi do makiety

Post autor: drlukasz »

1. Wikol rozcieńczony wodą, lub rzadki z natury - nie może się ciągnąć, na powierzchni nie może się od razu tworzyć "skórka"
2. Sypiesz pył.
3. Delikatnie palcem ugniatasz (wklepujesz) pył w klej.
4. Czynności 2 i 3 powtarzasz do momentu aż powierzchnia nie przestanie się "pocić" - brak mokrych plamek prześwitujących przez pył.
5. Odstawiasz wszystko na najbliższe kilkanaście godzin
6. Zsypujesz nadmiar pyłu, w razie potrzeby poprawiasz babole.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Klejenie piasku/ziemi do makiety

Post autor: ŁukaszTT »

Witam!
Jak już wszyscy wróciliście z Poznania ;) to pozwolę sobie zadać pytanie. Obecnie borykam się z przyklejeniem piasku do makiety i coś mi nie idzie :/ Rozcieńczam klej polimerowy denaturatem, maluję nim powierzchnie makiety, a następnie sypię piasek aż zacznie prześwitywać i w pełni zasłoni klej. Niestety coś nie łapie, tj. większość zdmuchuję i zostaje sam jakby mokry, choć już suchy piasek... Nie wygląda to tak jak powinno... Wykonałem już kilka prób i jak na razie żadna nie przyniosła zamierzonego efektu. Dlatego ciekaw jestem co robię źle... może złe proporcje kleju? A może technika zła? Na innych forach wyczytałem tylko, że klej ma być dość rzadki, więc jest... Naprawdę nie wiem... Z góry dziękuję za rady. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości