Świerki i małe brzozy

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: trucker »

Jeśli na module nie ma domku mostka , czy innego obiektu przykuwającego uwagę , trzeba posadzić kilka przyzwoitych drzew, krzaków i zadbać należycie o trawę. Choć czasu na modelarstwo zostało mi już dużo mniej niż większości kolegów ,to każda,, komosowa,, brzoza warta jest tych kilkunastu godzin spędzonych przy waloryzacji pnia, klejeniu korony ,nakładaniu siateczki . Drzewa drugiego planu staram się jak to tylko możliwe upraszczać.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: Kilkujadek »

Twoja technologia jest po prostu bardzo pracochłonna i moim zdaniem nie ma możliwości jej udoskonalenia. Coś za coś. Ja swój świerk robię około godziny. Życie jest krótkie...
Wszystkie zdjęcia jakie posiadam są na forum, cześć z fotografowanych modułów już nie istnieje, a to co mam (bez fajerwerków, teraz nie mam czasu na modelarstwo) będzie można obejrzeć w Sosnowcu :P
P.S.
Pień można posypać bardzo drobnymi trocinami z płyty wiórowej lub przesianą gliną.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2011, 14:05 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jari73
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2009, 13:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: Jari73 »

Tak jak napisałeś Grzegorz by mnie trafił ....nie napisze co po pierwszej dziesiątce nie mówiąc setce :lol:
Prawda jest taka że zrobiłem te drzewka na wzór a teraz szukam chętnych co by się chcieli podjąć wykonania ich :arrow: w sumie też musiałem policzyć ile to czasu zajmie :x
Zobacze jak zrobi dla mnie drzewka firma wskazana przez tete, zamówiłem z 10 różnych.
Jak będzie lipnie to najwyżej zrobie z 10 i mnie po.... ;)
Jeszcze nie robiłem sosny, myśle że będzie szybciej(taką z 10m w oryginale)

Tak na marginesie czy możesz podesłać mi na e-maila zdjęcia Twoich modułów Grzegorz,
bardzo ładnie budujesz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: Kilkujadek »

Pogadamy jak zrobisz ich z setkę, dwie... :mrgreen:
Jari73
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2009, 13:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: Jari73 »

Odnośnie farb to stosuje artystyczne z tym, że większość jest błyszcząca i długo schnie także trzeba malować matem najlepszy moim zdaniem to Humbrol. Pień malowany jest np. z kilkoma kolorami brązów oraz drapany itp. Klej to cyjanoakrylowy CA Joker dystrybutora An-Finans.
Pisałeś Trucker by zrobić świerk metodą Grzegorza, obawiam się że wynik może odbiegać od moich ;) ale fakt jest o wiele mniej pracochłonna.
Odnośnie Twoich prac Trucker to bardzo podoba mi się zieleń jaką robisz w kolorach wiosennych.
Pozdrawiam
Jarek
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, 17:55 przez Jari73, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: trucker »

Podziwiam cierpliwość przy produkcji świerków. Spróbuj metody stosowanej przez Grzegorza TT, mniej pracochłonna tańsza i równie efektowna. W małych brzozach wykałaczki cieniuj do góry papierem ściernym. Im więcej gałęzi tym siateczka nakładana może być rzadsza. Po zrobieniu około osiemdziesięciu drzew uważam, że komosa jest dla naszej skali najlepszym materiałem do produkcji drzew liściastych. Sosny i jeden świerk tak jak Ty robię z patyków szaszłykowych. Cała zieleń na moich chyba modułach to produkty firmy POLAK, oprócz igliwia.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, 15:27 przez trucker, łącznie zmieniany 1 raz.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: ŁukaszTT »

No ja to zrobiłem nieco inaczej, tj. zamiast malować drzewko pokryłem je cienką warstwą wikolu i obsypałem drobniutkim piaskiem... efekt nie warty zachodu. Wygląda ładnie, ale równe obsypanie bez prześwitów zajmuje za dużo czasu... jak chce się cały lasek zrobić to życie będzie za krótkie :D
Poza tym po nawierceniu najpierw nawlokłem drut, a potem zabrałem się za przyklejanie zieleniny do gałęzi i to może być największy błąd, bo trudno układać ładnie zieleń jak się ma tak mało miejsca do pracy wśród tych chaszczy drutu :P
Także dzięki, przy następnych próbach wypróbuję twój sposób ;)

Jeszcze pytanko: Jaki klej akrylowy polecasz i jaką farbkę stosowałeś (moja za badzo drutu nie lubi) ?

P.S !! Trochę czytałem już na forach odnośnie drzewek i zamiast lakieru do włosów polecają klej w sprayu, lakier jest biodegradowalny i po jakimś czasie drzewka mogą się rozpaść.

Pozdrawiam :)
Jari73
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2009, 13:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: Jari73 »

Masz rację to które wskazałeś zajęło najwięcej czasu, przesadziłem z ilością gałęzi. Pierwsza rada nie wsadzaj tylu gałązek bo się narobisz przy nim jak ja :/
Na świerku tego samego typu tylko ciemniejszym jest połowa gałęzi mniej co w sumie lepiej wygląda.

Metoda, którą wymyśliłem jest prosta, ale strasznie pracochłonna !! !! !!

Patyk od szaszłyków ostrzymy :arrow: malujemy, wiercimy otwory (odradzam wiercenie na tej samej wysokości pnia) :arrow: malujemy druty od 0,5 do 0,15mm, :arrow: stadekor tniemy na paski 2-6mm (wiadomo niżej długie wyżej krótkie tak samo z gałęziami) następnie mocno prasujemy (gnieciemy) je palcami przed cięciem :arrow: tniemy nożyczkami na bardzo wąziutkie paski (w poprzek ciętych wcześniej) :arrow: po wyschnięciu farby na drutach klejem akrylowym matowym przyklejamy gałązki wiszące wycięte wcześniej :arrow: tak ukształtowane gałęzie wklejamy w przygotowane wcześniej otwory :arrow: drobne poprawki malarskie itp (troche gałązek może wypaść) :arrow: całość pryskamy lakierem do włosów :arrow: 20h drzewko gotowe :D
Ostatnio zmieniony 21 lut 2011, 16:29 przez Jari73, łącznie zmieniany 1 raz.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: ŁukaszTT »

O, to nawet bardzo fajnie ci wyszło, jeśli robiłeś to jak podejrzewam pierwszy raz. Ja też już jedną próbę z patyczkami od szaszłyków i drucikiem mam za sobą i samo ukształtowanie gałęzi drzewka takiego jak np. to pierwsze od lewej wyszło całkiem nieźle to obłożenie stadekorem czy innym podobnym Polakiem (nie pamiętam co to dokładnie było) totalnie mi nie wyszło :/ No nic, kolejnych prób będę podejmował się w wakacje, bo faktycznie zbyt to czasochłonne póki co ;)

W jaki sposób naklejałeś to zielsko na drzewko? Może jakaś rada mi pomoże... Ja próbowałem ucinać/rwać paseczki, ale po przyklejeniu wyglądały w jednych miejscach za grubo, w innych za rzadko, generalnie brzydko :?

Pozdrawiam
Jari73
Posty: 33
Rejestracja: 11 lis 2009, 13:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: Jari73 »

To nie komosa tylko patyczki do szaszłyków a brzozy z wykałaczek, odnośnie gałęzi to różnej grubości druciki.Materiał to stadekor Polaka i siateczki barwione przeze mnie też tej firmy.
Ogólnie to strasznie pracochłonne drzewka szczególnie świerki z których wiszą gałązki.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Świerki i małe brzozy

Post autor: ŁukaszTT »

Mi się podoba, to komosa czy coś bardziej dostępnego? :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości