Woda, woda, woda......by Polak

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: miki »

Kylogram pisze:W sumie dla chcącego nic trudnego: depolimeryzację polistyrenu do styrenu można zrobić samemu......
, trzeba jeszcze doliczyć parę stów na szkło itepe, oczywiście każdy - bez żadnych ściem w rodzaju praktyka i teoria - potrafi zestawić "bombę" i przeprowadzić reakcję "depo-dest" itepe....ale załóżmy, że pójdzie jak z płatka.
Bierzemy nasz czyściutki styren, dolewamy "odpalacz" i bęc !!! piękna woda. Co prawda spękana w masie, kompletnie nieprzezroczysta, ale co tam, własna.....oszczędź waść !!
Kylogram pisze:Ale mam inny pomysł - a może spróbować bezbarwną posadzkę żywiczną (o ile są bezbarwne)? Posadzki akrylowe składają się z monomeru (metakrylanu metylu) i "utwardzacza" - właśnie nadtlenku benzoilu. W reakcji polimeryzacji otrzymujemy polimetakrylan metylu - czyli tzw. plexi.
:shock: :shock: :shock: Tu kolega pojechał. Takie posadzki to albo poliuretany albo epoksydy ale to akurat mały pikuś - wszystkie tego typu gadżety wymagają wypełniaczy ze względu na ścisk towarzyszacy polimeryzacji. Proponuje oszczędzić sobie dywagacji i brać się do roboty : kolba, czasza, chłodnica zwrotna i destylacyjna, deflegmatorek, termomentów ze 2, naczynia odbiorcze - na poczatek wystarczy
Kylogram
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2007, 23:59
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Kylogram »

W sumie dla chcącego nic trudnego: depolimeryzację polistyrenu do styrenu można zrobić samemu, nadtlenek benzoilu kupić w firmie z odczynnikami chemicznymi (desperaci mogą spróbować płynu na trądzik, który zawiera kilka% n.b.) - i voila :mrgreen:

Ale mam inny pomysł - a może spróbować bezbarwną posadzkę żywiczną (o ile są bezbarwne)? Posadzki akrylowe składają się z monomeru (metakrylanu metylu) i "utwardzacza" - właśnie nadtlenku benzoilu. W reakcji polimeryzacji otrzymujemy polimetakrylan metylu - czyli tzw. plexi.
bbiek007
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2007, 22:41
Lokalizacja: zielona gora
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: bbiek007 »

Możemy prosić ale... za jakiś czas. Mój aparat pojechał w podróż i jak wróci to zrobię jakieś fotki.
pozdr
bbiek007
chudy
Posty: 317
Rejestracja: 11 cze 2006, 17:40
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: chudy »

a jakieś fotki mozemy prosić
bbiek007
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2007, 22:41
Lokalizacja: zielona gora
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: bbiek007 »

A ja stosuję do "robienia" wody klej do drewna UHU COLL EXPRESS (koniecznie ten, bo jest jeszcze UHU do drewna bez dopisanego: express, i z niego nie mozę nie wyjść). Klej jest biały ale jak wyschnie to jest PRZEŹROCZYSTY ! i tylko leciutko mętnawy. Ostatnio zrobiłem wodospad z potokiem. Na dno przykleiłem (tym samym klejem) piasek, kamyki i inne. Jak wyschło to całość odpowiednio podmalowałem mieszaniną zrobioną z tego kleju i błękitnej farbki plakatowej. Jak znowu wyschło na całość nałożyłem pędzelkiem już sam klej w kilku wartwach, czekając aż każda po kolei wyschnie. Jak wylejesz na raz za dużo kleju to dziwnie schnie a na pionie będzie ściekać. Dla uzyskania specjalnego efektu połyskliwej wody można na całość (po całkowitym wyschnięciu) nałożyć pędzelkiem cienką warstwę kleju do styropianów: DRAGON.
UHU COLL EXPRESS pakowany jest po 500ml za ok. 20 zł i chyba po 125ml po jakieś 10 zł albo mniej. DRAGON w butelce 125ml to też kilka złotych. Analizując pojemność do ceny to wody z firm modelarskich kosztują majątek a do tego wcale nie dają lepszego efektu a bywają problematyczne w użyciu.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: ArturSchŁ »

A te żółte i białe plamy ??
:shock:

Trochę wygląda jakby ktoś spuścił ropę albo inne świństwo do rowu !!
:cry:
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Kilkujadek »

Obrazek
Teraz tak wygląda. Powierzchnia nieco się pomarszczyła co spowodowane jest nierównomiernym wysychaniem kleju i jego sporym skurczem. Popełniłem też błąd – klej polimerowy został wylany za wcześnie na nie doschnięty lakier olejny. Skutek – bardzo długie schnięcie. Robię próbę z lakierem wodorozcieńczalnym „Herz-Lack”/polimer. Lakier znacznie szybciej zasycha, efekty bardzo obiecujące.

Edycja:
Niestety Lakier "Herz Lack" się nie sprawdził. Bąble zaczęły się pojawiać w 12 godzinie schnięcia.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2007, 15:44 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
demobil
Posty: 205
Rejestracja: 10 kwie 2006, 21:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: demobil »

Na końcowe efekty trzeba będzie jeszcze poczekać ale już widać ...
Jeszcze troszkę ... ? Czy może już można zaprezentować efekt ostateczny ... ;)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Kilkujadek »

demobil pisze:A jak się ma klej - zapada się troszke czy tak jak został zalany, to tak twardnieje ??
Jak 4 posty wyżej. Po zagruntowaniu lakierem olejnym pierwszą warstwę wylałem z gęstego kleju. Bąbelki smarowałem denaturatem co spowodowało ich pękanie. Po wyschnięciu zalewam kolejne warstwy coraz to bardziej rozcieńczonym klejem. Na końcowe efekty trzeba będzie jeszcze poczekać ale już widać, że ten sposób jest tani i dobry.
Awatar użytkownika
demobil
Posty: 205
Rejestracja: 10 kwie 2006, 21:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: demobil »

Ot i cała tajemnica.
Będe musiał to wypróbować, bo to co pokazujesz na zdjęciach wygląda super. A jak się ma klej - zapada się troszke czy tak jak został zalany, to tak twardnieje ??
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Woda - niekoniecznie by Polak

Post autor: Kilkujadek »

Po za twardnieniem brak zmian więc „jedziemy” dalej. Powstawanie bąbli spowodowane jest prawdopodobnie reakcją kleju polimerowego z podłożem (wikol lub/i styropian). Jako podkładu pod klej użyłem lakieru olejnego firmy Śnieżka. Klej rozcieńczałem denaturatem bezbarwnym. Ot i cała tajemnica. Koszty – 1l kleju polimerowego – 10 PLN, 1l lakieru olejnego – 10 PLN, 0,5l denaturatu bezbarwnego 6 PLN.
Awatar użytkownika
demobil
Posty: 205
Rejestracja: 10 kwie 2006, 21:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: demobil »

... więc bede czekał ;) mam pewne przypuszczenia "jak" ale samemu nie chciało mi się bawić :oops: gdy pod ręką była gotowa receptura na fajną wode :mrgreen:
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Woda - niekoniecznie by Polak

Post autor: Kilkujadek »

Jest w trakcie wiązania co może potrwać jeszcze kilka dni z uwagi na grubość, która dochodzi do 1,5 cm. Zapewne utworzy się wklęsły menisk i ten zostanie zalany kolejną warstwą. Pewnie masz ochotę napisać żebym się za wcześnie nie cieszył bo bąble pewnie się pojawią więc dodam, że wstępne wiązanie już nastąpiło (upłynęły 24h).
Porażkę w postaci setek bąbli mam już za sobą więc wiem co piszę.
Jaki polimer – chyba każdy. Sztuka polega na tym „jak ?? ”,a o tym za kilka dni :P
Ostatnio zmieniony 21 lut 2007, 10:53 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
demobil
Posty: 205
Rejestracja: 10 kwie 2006, 21:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: demobil »

Z polimeru:
Klej już związał ??
... jeśli tak - jaki (polimer) i jak ?? :>
Ostatnio zmieniony 20 lut 2007, 18:33 przez demobil, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Woda - niekoniecznie by Polak

Post autor: Kilkujadek »

demobil pisze: ...jak zacznie zasychać to troszkę się kurczy i powstaje mnóstwo pęcherzyków powietrza i tak zasycha...
Ładna woda wychodzi metodą opisaną przez ostraka - polecam.
Z polimeru:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lut 2007, 10:52 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości