Woda, woda, woda......by Polak

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Borczy »

Panowie, czy do wody w płynie potrzebujemy jakiegoś specjalnie przygotowanego podłoża? Popękało :/ - na pewno polałem jak na imprezie
Awatar użytkownika
sebano79
Posty: 129
Rejestracja: 11 lis 2007, 10:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: sebano79 »

Już parę lat minęło od ostatniego postu - mógłby ktoś coś napisać o efektach użycia szkła wodnego? Przy cenie 20zł/5l można pokusić się o spory akwen ma makiecie.
szelmek
Posty: 13
Rejestracja: 16 sty 2007, 09:34
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: szelmek »

Farba też się kurczy, tyle że głównie z grubości, wszystko zależy od grubości warstwy.
To co napisałem to nie wiedza zasłyszana, tylko wynik własnych "eksperymentów" z tym specyfikiem, ale szkło wodne drogie nie jest więc nie widzę problemu testuj.

Miłej zabawy :-)
Karlitos
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2008, 21:49
Lokalizacja: Kaszebe
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Karlitos »

Tyle że da różne typy szkła wodnego z tego co wyczytałem w sieci i zbytnio nie byłoby używane w budownictwie gdyby aż tak się kurczyło a jednak coraz częściej jest stosowane. Na razie pozostaje mi przeprowadzić eksperyment, wtedy najwyżej sam się przekonam.
szelmek
Posty: 13
Rejestracja: 16 sty 2007, 09:34
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: szelmek »

To co nazywasz "wodą szklaną" czyli szkło wodne
Karlitos
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2008, 21:49
Lokalizacja: Kaszebe
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Karlitos »

Szelmek - ale co miałeś na myśli? żel czy woda szklana?
szelmek
Posty: 13
Rejestracja: 16 sty 2007, 09:34
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: szelmek »

1. jak wysycha to żółknie
2. ma straszny skurcz, skoro zestalenie polega na odparowaniu rozpuszczalnika (wody) to nie jest to dziwne
Karlitos
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2008, 21:49
Lokalizacja: Kaszebe
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Karlitos »

Jednak woda szklana bardzo mnie kusi i mam zamiar najpierw eksperymentować na boku bo boje się spartolić już wykonaną pracę.
Usłyszalem też od znajomych modelarzy że stosują sztuczną wodę sprzedawaną na allegro http://www.allegro.pl/item484927840_szt ... orama.html i ktoś tam pisze że można na obeschnięty żel pomazać lakierem, hmmmm a mi się wydaje że może i tak tylko jaki efekt tego będzie, na początku ładnie a potem lakier popęka na żelu i robota spartolona. A przy cieńkiej warstwie lakieru tym bardziej popęka. Sam żel nie jest łatwy w utrzymaniu czystości, chyba że ktoś bedzie czyścił go na makro choć nie wiem też jaki z tego efekt pozostanie - błoto z kurzu wymieszane z żelem. No chyba że ktoś z was ma jakieś dobre z tym doświadczenia.
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: Fantomas »

brovarek pisze:Myślę, że wyjdzie Ci po prostu mennisk jak po eksperymentach z lakierami.
Zawiera ... wode, która po odparowaniu takie zjawisko spowoduje.
Musialbyś się zaopatrzyc w wysokoprocentowa np taka powyzej 40% jest już jak żywica.
W uzupełnieniu wypowiedzi brovarka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szk%C5%82o_wodne
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: brovarek »

Myślę, że wyjdzie Ci po prostu mennisk jak po eksperymentach z lakierami.
Zawiera ... wode, która po odparowaniu takie zjawisko spowoduje.
Musialbyś się zaopatrzyc w wysokoprocentowa np taka powyzej 40% jest już jak żywica.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: a co myślicie o wodzie szklanej???

Post autor: ArturSchŁ »

Karlitos pisze:... muszę eksperyment zrobić jakby to zdało się na makiecie.
Zrób eksperyment "na boku", a nie na makiecie.
:)
Karlitos
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2008, 21:49
Lokalizacja: Kaszebe
Kontakt:

a co myślicie o wodzie szklanej???

Post autor: Karlitos »

Też zamierzam wykonać dość spory kawałek jeziorka na makiecie jednak na razie gdzieś z dala od makiety aby czegoś nie spartolić. Chodzi przecie o to i przede wszystkim aby było w miarę szybko i idealnie. Myślałem o żywicach i o pleksi hmmm a tu nagle ojciec kupił kanister 5 litrowy "wody szklanej" pytam jego co to a on że jak się to gdzieś pomaluje to robi się z tego szkło, przeźroczyste w dodatku. To czemu by nie sprawdzić co by to dało za afekt jako woda na makiecie. Inni znowu proponują wykonać dno danego akwenu wodnego, następnie przykryć to dno zostawiając szczelinę powietrzną zwykłą przeźroczystą pleksi a na nią maznąć żywicę, ponoć wychodzi efekt trójwymiarowy. Kolejni modelarze mówią że wystarczy lakier bezbarwny wlać warstwami i też jest super. A ja może zrobię eksperyment z wodą szklaną. Myślę o uformowaniu dna i odpowiednim przyozdobieniu, aby to przyozdobienie nie odpłynęło jak zaleje wodę szklaną to dam delikatną warstwę lakieru bezbarwnego a na to wodę szklaną. Ponoć stygnie 1,5 godziny i jak ojciec mówi da się formować, ale robiąc coś z tą wodą szklaną najlepiej włożyć okulary ochronne bo jak chlapnie w oczy to nie jest dobrze, a tak nie szkodzi, jest bezwonna i nie szkodliwa. Popatrzałem jak ojciec stosuje tę wodę do izolacji na zwykłej cegle po godzinie zrobiła się prawdziwa warstwa szkła. To teraz muszę eksperyment zrobić jakby to zdało się na makiecie. A co wy o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2008, 07:48 przez Karlitos, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: miki »

YoungOlo pisze:...1) konsystencja ....nie wiem jak się zachowa przy schnięciu...
To nie "schnie". Odskoczy od dna co najwyżej. Konsystencja jest właściwa. W masie będzie przezroczyste (nawet jak w puszce wygląda jak z filmu "Błękitna Laguna").
YoungOlo pisze:...2) grubość warstwy - miejscami potrzebuję ponad 15mm głębokości,
Nie ma problemu.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2008, 08:01 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
YoungOlo
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2008, 21:48
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: YoungOlo »

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post na tym forum.

Jestem w trakcie budowania niemałej (120x120cm) makiety terenów podmokłych i poszukując informacji w sieci trafiłem do tego tematu. musze powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem efektów uzyskanych przez mikiego oraz Grzegorza TT. Bedzie to moja pierwsza okazja do używania sztucznej wody - a że projekt spory, to szkoda byłoby coś spaprać :P Dlatego mam dwa pytania:

1) konsystencja - zakupiłem jednoskładnikową wodę Polaka, która ku mojemu zdumieniu jest dość gęsta (przypomina z grubsza konsystencją wikol) - czy do nakładania powinienem ją rozrzedzić (i jeśli tak to czym) czy też nakładać taką gęstą? Na pierwszy rzut oka łatwiej byłoby nakładać rzadszą, bo łatwiej nią dotrzeć do wszelkich zakamarków (sama wpływa), ale z drugiej strony nie wiem jak się zachowa przy schnięciu...

2) grubość warstwy - miejscami potrzebuję ponad 15mm głębokości, produkty tego typu AFAIK powinno się nakładać warstwami po max 3mm - wie ktoś może jak to jest z wodą Polaka? Lepiej rozbić na 5 warstw, czy można kłaść grubsze?

z góry dzięki za odpowiedzi,
YoungOlo
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Woda, woda, woda......by Polak

Post autor: oelka »

miki pisze:Glina byłaby lepsza ale w dolinie Świdra coś kiepsko ze złożami...
W Anielinku przy drodze do Lublina, przed Kołbielą byla jeszcze z 10 lat temu cegielnia... troche w gore Swidra od twojego Lipowa i Glinianki. ;)
Nawet kolej mieli na swoim terenie.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, 10:01 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości