Patchwork... jak poprawnie to zrobić?

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Patchwork... jak poprawnie to zrobić?

Post autor: T_Domagalski »

Bujager:
Pytanie do bardziej doświadczonych:
Próbuję bawić się już w układanie trawy, ale jakoś mi to nie wychodzi. Mocno widać łączenia kawałków mat i psuje to cały efekt. Próbowałem posypać mieloną (bardzo drobno) gąbką - trochę się polepszyło. Co zrobić, żeby nie było widać łączeń :Question:
Moje trawy: "Jordan" w rolce, 2x Auhagen - jedna mata różno kolorowa, druga ciemna zieleń, posypka z gąbki mielonej Polaka (purex).

miki:
1 pomalować podłoże na ciemno szaro
2 nie łączyć kawałków mat - między nimi powinien pozostać przeswit
3 w prześwity i po w ogóle "po perymetrze" sypać krótką (2 mm) trawę
elektrostatyczną (czyli luzem, nie na macie)
4 nie sypać gąbką, ewentualnie niemal pojedyńcze kawałki jako kępy trawy
5 zamazać kontrast rozcieńczoną czarną farbą akrylową
6 to tyle co do przygotowania podłoża pod sadzenie poważnej trawy (5 mm i wyższa)

maciej_kolej:
Przedewszystkim nie ciąć mat a rwać je daje to nieregularny kształt. Większosć jest nakładana na papierze - polecam zmoczyć brzegi i delikatnie rwać - efekt murowany. Nieregularne kształty łączeń łatwiej maskować.

fox:
Ja próbowałem obu metod tzn. wyrywania kawałków maty oraz wycinania i dopasowywania do siebie. W opini mojej żony Smile jak również mojej jednak lepiej jest dopasowywać do siebie kawałki niż robić patchworka... Zrobiłem fragment makiety stacji metodą patchworka i wygląda ... średnio na jeża. Teraz pracuję nad modułem szlakowym i po prostu przykleiłem matę, a dopiero na tej warstwie podstawowej będę dalej działał. Jednak już teraz efekt jest znacznie lepszy.

miki:
Szczerze mówiąc, dla mnie mata to strata zasu. Przyzwoite zamaskowanie faktu, że jest to mata zabiera więcej zachodu niż przygotowanie roślinności niskiej na "dziewiczym" podłożu. Jednolitą matę stosowałem na początku, zanim doszedłem do w/w wniosków. Popsucie jej jednolitości (zarówno koloru, jak i wysokości ) zabiera mnóstwo czasu i nie daje właściwych efektów, zamaskowanie patchworka tak, by nie rzucał się w oczy to prawdziwa męczarnia.

Whosho:
Zgadam się z wojtkiem - dopracowanie własnej metody robienia łądnego patchwork'a wymaga poświęcenie jakiejś chwili ale daje realistyczne (zależy jak i z czego się robi) wyniki. Jak porównałem wygląd modułu łukowego całkowicie oblepionego trawą z rolki i tegosamego modułu po zdarciu części trawy i wykonaniu "łatania trawami" zmiay są naprawde zadowalające - klejeniu z rolki (tylko) mówię więc (wreszcie) NIE :Smile:

maciej_kolej:
Sądze że są to zbyt pochopne wnioski. Modelowanie matą to przecież nie układanie dużych połaci. Trzeba naprawdę wyczucia. A jeżeli chodzi o "rwanie" na mokro czy na sucho zdecydowanie polecam. Oczywiście łączenie trzeba umiejętnie zamaskować, mata to tylko fragment podłoża i nie można o niej pisać że źle sie układa, po prostu jest trudna plastycznie wbrew pozorom. To naprawdę sztuka.

Whosho:
taaak... ale w zwiazku z tym że temat wyszedła z pod palców Bujager założenie upraszczające brzmi "mówimy o modelarstwie realistycznym". Ponad to wiadomo, że pytanie dotyczyło odwzorowania zieleni z okolic szalku oraz stacji w górskim terenie (to wynika z postu o module) tak więc wynonanie modelu zieleni tylko i wyłącznie przy pomocy maty z rolki jest skazana na porażka bez zwględu na to czy będzie dopasowywana z duzych czy tez nieco mniejszych kawałków. Matą wszystkie sie nie zastąpi a jak pisał Wojtek osiągnięcie dobrego efektu pracy w ten sposób będzie trudniejsze (o ile wogóle możliwe) w ten sposób. Przecież jakiekolwiek sadzenie innych traw - wysokich czy poprostu innych gatunkowo roślin NA macie jest porażką a nawet gdyby to robić to napewno wymaga to doskonalszego warsztatu niż patchwork - Uwierz.
A jeśli będzie ci ciężko to zerknij chociazby na mojej stronce jak wyglądały efekty mojej pracy z wykonywaniem zieleni pierowną netodą (w Grabiach St. orzy niestrzeżonym przejeździe), a jak to wygląda np na module łukowym wykonywane jako "łatkowanie"...

Karol:
Matę stosuje tylko tam gdzie ma byc trawnik i nigdzie indziej. Prze torach tam gdzie trawa jest nie jednolita stosuje badzo drobno zmieloną gabke hulackiego ( sasiada) a wyzsza trawa z mchu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości