Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: solar »

Kupiłem o kolegi w tym wątku: http://forum.modelarstwo.info/threads/k ... ona.42547/.
Już kiełkują :)
Niestety nasionka z własnego zbioru nie wyszły w ogóle. Coś tam wyszło ale... po kilku dniach padło. W tym przypadku to trochę zawiniłem sam - przelałem donice. Wykiełkowało po czym padło. I jeszcze stało to na parapecie w domu (pokoju) od południowej strony pod przykryciem.
Teraz posiałem to w dużej - podłużnej donicy i pozostawiłem na podwórku od strony północnej ale przy wysokiej tui. Tak, że słońce świeci trochę z rana i trochę z wieczora. Wykiełkowało tego mnóstwo! Zobaczymy jak to się rozwinie...
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: Domiss »

Na OLX aktualnie ktoś sprzedaje. Dla desperatów pozostaje rozwiązanie poszukać po nazwie łacińskiej i ściągnąć zza granicy. Wygląda na to, że warto część wysiewu przeznaczać na nasiona.
razmuser
Posty: 30
Rejestracja: 17 gru 2009, 16:57
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: razmuser »

Niestety muszę Cię zmartwić bo nawet na stronie producenta Legutko nie można dostać. Sam też jeździłem po sklepach stacjonarnych w których dostawałem po 4,5 paczek nasion od ręki i w tym roku wogóle nasion nie mieli. Szukam juz od marca zaraz czerwiec więc troche lipa.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: solar »

Witam!
Panowie! I Panie! :) Od jakiegoś już czasu próbuje kupić nasiona Komosy Ciernistej i niestety nigdzie nie mogę ich nabyć. Ani sklepy internetowe - jak jest w sklepie to z opisem "chwilowo brak towaru", o popularnych aukcjach internetowych nie wspomnę, ponieważ tam też już niema nic takiego. Macie jakieś dojścia?? :)
Gra w golfa na makiecie przestała mnie cieszyć... :lol:
swiderskik
Posty: 125
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: swiderskik »

Komosę już utwardziłem, gotowałem a potem areograf w ruch :) prawdę powiedziawszy niektóre z drzewek fajnie wyglądają nawet bez liści ..
swoją drogą miałem 2 torebki nasion ( małe torebeczki) posiałem to w skrzynkach i po selekcji spokojnie wychodzi około 40 - 50 drzewek + nasiona w znacznej ilości na następną uprawę.
Coraz bardziej przekonuje się do tej roślinki.
Co prawda praca nad drzewkami tak dla urozmaicenia bo walczę jeszcze z torowiskiem, tzn, testy ustawianie odcinków wykrywania ale powoli finiszuje. Będzie można zabrać się za to co oko cieszy..:)
Dzięki za podpowiedzi
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 445
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:54
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: kaine »

Drzewka nie zanurzaj w kleju bo zrobisz z niego masakre...
Przed przyklejaniem do komosy użyj jakiegoś utrwalacza do komosy typu lakier bezbarwny, pokost itp.
Komosa zrobi się twarda i wtedy możesz pincetą ładnie ją rozłożyć do pożądanego kształtu.
Wikol nakładaj pędzelkiem w tych miejscach gdzie będziesz sypał gąbeczkę np taką:
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 11:54 przez kaine, łącznie zmieniany 1 raz.
swiderskik
Posty: 125
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: swiderskik »

I o to chodziło :) jeszcze powiedz mi czy komosę przed klejeniem posypki - zanurzałeś w kleju coś ala wikol na 50 z woda czy może coś w sprayu ?
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 445
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:54
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: kaine »

Jarek vel Borczy :) pisze o innym krzewie który różni się trochę od Komosy Ciernistej.
Komosa i "Krzaczek Borczego " są świetne do robienia miniaturowych drzewek.
Można wykorzystać zmielone zioła do posypania na drzewku bądź gąbkę .
Poniżej fotki które udało mi się wygrzebać z archiwum
Komosa
Obrazek Obrazek
Krzaczek w stanie surowym.
Obrazek Obrazek

Czasem bardziej opłaca się iść do ogrodu lub na łąkę i pozbierać krzaczki które znajdziemy w czeluściach trawy
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 11:54 przez kaine, łącznie zmieniany 1 raz.
swiderskik
Posty: 125
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: swiderskik »

Jeśli to ta ze zdjęcia to jednak wole komosę ma bardziej kształty przypominające naturalne drzewa, a samo gotowanie nie jest problemem.
Pytanie było do Kaine bo widziałem że zagłębiał temat.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: Borczy »

Nie robiłem nic z komosy ponieważ robię z innej rośliny ;) . W podanym wątku jest właśnie przykład.
Moja roślinka jest gęściejsza i nie wymaga gotowania itd. To drzewo jest potraktowane lakierem do włosów :mrgreen: . Zobaczymy jak z trwałością.
W niedziele jak niosłem styropian z drzewami to mi wiatr je porwał - przetrwały bez żadnego uszczerbku.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2015, 12:50 przez Borczy, łącznie zmieniany 1 raz.
swiderskik
Posty: 125
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: swiderskik »

kaine pisze:Coś mi zostało z moich gąbek moge podrzucić próbki.
A robiłeś już cos z komosy? Jeśli chodzi o drut to już jakaś partie drzewek przerobiłem stosując listowie na siateczce.
Teraz chce użyć tej komosy bo wydaje mi się bardziej realistyczna, no nic zobaczymy co z tego wyjdzie
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: Borczy »

Ewentualnie Polak - liście w słoiczku. To jest to samo co na siatce np: 9012 i nawet czy nie wygląda lepiej niż gąbka ( wątek poniżej fotka )
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=11470 ... &start=210
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2015, 10:15 przez Borczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: Borczy »

swiderskik pisze:Odświeżę temat komosy...
Tu mam pytanie ma ktoś doświadczenie która z drobnych gąbek dobrze imituje listowie - odpadaj siatki ze względu na sposób klejenia - tylko cienko mielona gąbka.
Ja używam ciemna zieleń, Fine Turf z Woodland Scenics. Zmielona jest prawie w pył.
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 445
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:54
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: kaine »

Coś mi zostało z moich gąbek moge podrzucić próbki.
swiderskik
Posty: 125
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Drzewka i krzewy z komosy ciernistej

Post autor: swiderskik »

Odświeżę temat komosy, czy ktoś z kolegów podejmował próby produkcji?
Ja własnie jestem po zbiorach roślinki, wyselekcjonowałem te najlepsze, przy okazji zebrałem nasiona na następną uprawę :)
komosa ugotowana wysuszona teraz czeka na malowanie, potem gąbka.
Tu mam pytanie ma ktoś doświadczenie która z drobnych gąbek dobrze imituje listowie - odpadaj siatki ze względu na sposób klejenia - tylko cienko mielona gąbka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości