Drzewa liściaste

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Metoda jaką robiłem nie jest żadną rewelacją. Użyłem drutu z przewodów LGY (tzw. miękki) 0,25 mm. Druty zostały poskręcane i polutowane tak by uzyskać konstrukcję pnia i konarów w sposób charakterystyczny dla danego gatunku drzewa. Na to poszła szpachla "Acryl- Putz" zmieszana 1:1 z wikolem. Po wyschnięciu malowanie, suszenie i doklejanie siateczki. I tu jest pewna nowość. Zastosowałem Naturex firmy Polak. Prawie wszystkie artykuły jakie przeczytałem o robieniu drzewek zachwalały Heki Floor lub posypki gąbkowe. Kupiłem Heki - prawie wszystko co zielone i bardzo się rozczarowałem. Uważam że Naturex jest rewelacyjny. Duża rozpiętość faktury i kolorystyki. Na razie mam 9. Wkrótce fotki mogące pomóc dobrać odpowiednią siateczkę do danego drzewa. Trafiłem nawet na siateczkę z której spróbuję zmajstrować sosnę :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Karol »

2cm -> 14m w real'u. Drzewo wysokie na pięć kondygnacji budynku to całkiem spore drzewo! Uważam, że większych absolutnie nie powinienes robić.
Zgadza sie, jednak ja robie pare na 18cm a to juz bedą naprawde duze drzewa.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze: to może powinienem opisać z czego i jak to zrobiłem.
Wal smiało, najwyżej Cię znowu skrytykujemy... ;)
Grzegorz TT pisze:drzewka są do skali N :mrgreen: wysokość od 1 do 12 cm. Oczywiście jak się zrobi coś tak małego to większe nie powinno być już problemem.
12cm -> 14m w real'u. Drzewo wysokie na pięć kondygnacji budynku to całkiem spore drzewo! Uważam, że większych absolutnie nie powinienes robić.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Dzięki :mrgreen: Zawsze coś można zrobić lepiej. Drzew żony pana L.L. jeszcze nie widziałem i trochę po mojej początkowej wpadce boję się porównania. Jeżeli uważacie że owe wypociny (dąb robiłem 13 godzin :cry: ) mają jakiś sens to może powinienem opisać z czego i jak to zrobiłem. Muszę tu zaznaczyć że popełniłem pewien błąd - drzewka są do skali N :mrgreen: wysokość od 1 do 12 cm. Oczywiście jak się zrobi coś tak małego to większe nie powinno być już problemem.
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Karol »

Brawo najpiekniejsze drzew jak na razie tym forum.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Ostatnio zmieniony 24 maja 2006, 15:56 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Moim zdaniem o ile sosnę powinno się wykonać z wykorzystaniem posypek gąbkowych o tyle drzewa liściaste z siateczek Heki lub Polak. Z uwagi na cenę i duży asortyment szczególnie zainteresowały mnie wyroby firmy Polak. Cztery rodzaje już mam, czekam na dostawę następnych w tym również Heki . Po otrzymaniu reszty zamieszczę fotki.
A to fotka tego co zmajstrowałem z 3 rodzajów siateczek Polak:
http://img516.imageshack.us/my.php?imag ... 2649eh.jpg
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Sosna z drutu - wersja V3
http://img426.imageshack.us/my.php?imag ... 1554rx.jpg
Wystąpiły problemy ze zrobieniem zdjęcia tak małego obiektu.
Tym razem zmieniłem kilka materiałów. Do splecienia "konstrukcji" pnia i konarów użyłem drutu 0,25mm². (wcześniej 0,5 mm²) Klej "kropelka", posypka Faller Premium.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

Grzegorz TT pisze:Może się pośmiejecie ale znalazłem bardzo ciekawy materiał i właśnie testuję jego możliwości. ........To jest korzeń bardzo pospolitego chwastu zwanego komosą.
Korzenie to znany materiał, trzeba tylko znaleźć odpowiedni gatunek, najwięksi Mistrzowie używają np. korzenia kopru, "sztukując" go dodatkowymi gałęziami. Coś niecoś w ten sposób zrobiłem, ale korzeń musi być "dorodny", wykopany a nie wyrwany...itd. Poza tym kompletnie nie nadaje się na sosnę, ale świetnie imituje solidne dębisko czy wiekową lipę.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Może się pośmiejecie ale znalazłem bardzo ciekawy materiał i właśnie testuję jego możliwości. :P
http://img45.imageshack.us/my.php?image=ssa400884az.jpg
To jest korzeń bardzo pospolitego chwastu zwanego komosą.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: DBv »

oelka pisze:Sosna jest wyjatkowo trudnym drzewem do wykonania w modelu, nie ze wzgledu na pokroj, ale na sposob pokrycia igliwiem. Jak dotychczas naprawde dobrze wykonanej sosny jeszcze nie widzialem.
To prawda, Bardzo lubię to drzewo a zwłaszcza "klimat" boru sosnowego. Odzwierciedlić w modelu jest to jednak trudno. W zasadzie to drzewo iglaste, ale jeżeli bliżej sie nad tym zastanowić, to wykonac by je nalezało technikami stosowanymi przy wykonywaniu drzew liściastych (te charakterystyczne "kepki"). Jeżeli tak wykonamy sosnę to z kolei pojawi sie problem jak będzie to wyglądało, jesli zestawi sie ja z innymi drzewami liściastymi (wykonaymi ta samą technika).
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: oelka »

DBv pisze:W zasadzie to Sosna zwyczajna jest doś powszechna w Polsce, a jej skupiska w postaci chociażby borów sosnowych są dość częstym widokiem. Ostrożność zalecałbym jedynie w przypadku odwzorowywania ternu wybitnie górskiego. Chociaż w Sudetach można ją znaleźć, to nie tworzy ona już takich skupisk jak to ma miejsce np w Wielkopolsce.
Sosna jest najpowszechniesza na terenach wybitnie suchych. Typowy bor sosnowy mozna znalezc na glebach piaszczystych. Ale jej powszechnosc w lasach polskich bierze sie rowniez z nasadzen, ktore kiedys prowadzono masowo i troche bez zastanowienia.
Jesli chodzi o tereny gorskie, to linie kolejowe w Polsce nie przekraczaja gornej granicy lasow sosnowych :)
Tak, czy inaczej to z Sosną zwyczajną problemów być nie powinno (jeżeli chodzi o jej wystepowanie w okreslonych regionach), nieco ostrożności zalecałbym jedynie w terenie typowo górskim.
Nie wiem, gdzie ta skala z sona ma sie znajdowac, ale w nieco nizej polazonych miejscach na takim stanowisku mozna spotkac rosliny lisciaste, chcoby brzozy, ktore nie potrzebuja wiele do szczescia.

Sosna jest wyjatkowo trudnym drzewem do wykonania w modelu, nie ze wzgledu na pokroj, ale na sposob pokrycia igliwiem. Jak dotychczas naprawde dobrze wykonanej sosny jeszcze nie widzialem.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Z racji tego co już pewnie widzieliście jest to zabawka i aż tak nie wnikam. Może jak (jeżeli w ogóle) nabiorę wprawy to zajmę się czymś poważniejszym. Na razie robię placek "rozrywkowy" i staram się go wykonać w miarę dokładnie i starannie ale bez przesady. Pacek jest do treningu. Robione przez Was drewka są o kilka klas lepsze od moich ale zastosowanie siateczki nie bardzo mi się podoba ze względu na osnowę która wygląda bardzo nienaturalnie. W mojej okolicy spotkałem 2 odmiany sosny - ta druga to jedno drzewo i to w parku z igłami o długości około 5-7 cm. Ten mój pierwszy niewypał drzewny był nieco do tego podobny. Igły są zbite w gęste kosze i tworzą wielkie czapy. Fotkę postaram się dołączyć przy okazji.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: DBv »

oelka pisze:A jaki teren ma obrazowac twoja makieta? Badz co badz, pospolitosc gatunkow roslinnych ma swoje granice, nawet w przypadku Pinus sylvestris.
W zasadzie to Sosna zwyczajna jest doś powszechna w Polsce, a jej skupiska w postaci chociażby borów sosnowych są dość częstym widokiem. Ostrożność zalecałbym jedynie w przypadku odwzorowywania ternu wybitnie górskiego. Chociaż w Sudetach można ją znaleźć, to nie tworzy ona już takich skupisk jak to ma miejsce np w Wielkopolsce. Tak, czy inaczej to z Sosną zwyczajną problemów być nie powinno (jeżeli chodzi o jej wystepowanie w okreslonych regionach), nieco ostrożności zalecałbym jedynie w terenie typowo górskim.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: oelka »

Grzegorz TT pisze:Uparłem się na sosnę bo jest to gatunek pospolity. Zapewniam że kiedyś mi się uda :D :lol: :mrgreen: Co to jest styrodur?
A jaki teren ma obrazowac twoja makieta? Badz co badz, pospolitosc gatunkow roslinnych ma swoje granice, nawet w przypadku Pinus sylvestris.

Krzysztof
Krzysztof Olszak
skalatt.info
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość