Drzewa liściaste

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Karol »

Od kolegi JarkoTTa dostałem filtr wody z którego miałem wyciągnąć sitko. Po „rozpruciu” z jego wnętrza wysypały się kawałki węgla i małe białe kuleczki. Zatrudniłem „Kopciuszka” i w wyniku jego działalności otrzymałem węgiel do parowozów – http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=22389#22389
oraz trochę owoców. Po przesianiu i zabarwieniu mam fioletowe śliwki, żółte nieco podgniłe papierówki oraz czerwone jabłka – odmiana „klos”
a po co ci to?
Ostatnio zmieniony 10 mar 2007, 07:35 przez Karol, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

Uwaga na zgodność odmiany z epoką !!!!
makintosze nie wczesniej niż w IV za to w V nie powinno być niemal wymarłych (niestety ) najlepszych - papierówy i malinówy :mrgreen:
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Od kolegi JarkoTTa dostałem filtr wody z którego miałem wyciągnąć sitko. Po „rozpruciu” z jego wnętrza wysypały się kawałki węgla i małe białe kuleczki. Zatrudniłem „Kopciuszka” i w wyniku jego działalności otrzymałem węgiel do parowozów – http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=22389#22389
oraz trochę owoców. Po przesianiu i zabarwieniu mam fioletowe śliwki, żółte nieco podgniłe papierówki oraz czerwone jabłka – odmiana „klos” :mrgreen: .
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 lut 2007, 07:57 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

A kto mówi, że z w/w zabiegów wychodzi gładki pień?
K4ULTRA
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: Małęczyn Nowy
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: K4ULTRA »

No dobra na młode drzewka tak szpachla cynowanie okey a jak zrobić na starych drzewach np dwudziestoparoletnia brzoza to juz nie ma gładkiej kory na pniu
A z efektem palemki poradziłem sobie werniksem :>
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Palma już wyszła :lol: . Moim zdaniem na pień najlepsza jest szpachla lub wikol ze szpachlą + odpowiedni pigment. Co do siateczki - każda jest lepsza od samej posypki ale jak przedpiśca proponuję Polaki 90xx albo coś co możesz sobie sam zrobić - http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=19428#19428
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

Dwie rady - nie stosuj żadnych posypek na pnie i gałęzie, bo wyjdzie palma kokosowa. Najlepsze - ale czasochłonne - jest owinięcie srajtaśmą i pomalowanie. Na liście zamiast luźnych posypek - siatki serii 90xx
K4ULTRA
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: Małęczyn Nowy
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: K4ULTRA »

Obrazek

To może ja w końcu się odważę i cos pokażę ze swoich wypocin
Szkielet wykonany z drutu miedzianego o średnicy 0,14mm
Pień jak i konary posypka Polaka nr 6125
Liście też Polak 4145 i 4156
Całość zabezpieczona lakierem akrylowym

Obrazek

Specjalnie zdjęcie zrobilem razem z domkiem Hanka i autkiem w naszej skali :)
dla porównania wielkości drzewka które ma wysokość 5cm
Ostatnio zmieniony 04 lut 2007, 23:47 przez K4ULTRA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: T_Domagalski »

miki pisze:
Grzegorz TT pisze:Długość drutu należy dobrać do wielkości drzewa jakie chcemy zrobić pamiętając przy tym że wysokość najwyższych w skali TT nie powinna przekraczać 15cm.
:shock: czyżby nie było u nas drzew wyższych niż 18 metrów ??? 20 metrowa sosna to to sosenka nie drzewo.
Formalnie miki ma rację - w rzeczywistości trafiają sie drzewa i o wysokości prawie 40m.
Tyle, że odwzorowywanie takich drzew dokładnie w skali ma sens wtedy, gdy na makiecie odwzorowujemy wszystko dokładnie w skali i mamy na niej wystarczająco duzo miejsca. Przykładowo nie ma najmniejszego sensu odwzorowywanie na TTorcie drzewa o naturalnej wysokości 30cm, podczas gdy promien łuku toru na takiej makiecie ma niewiele więcej... Drzewo takie wyglądałoby jak monstrum!
Jednym słowem, jeśli wprowadzamy pewne skróty liniowe na makiecie, to i z drzewami nie powinniśmy przesadzać, żeby zbytnio nie zaburzyć proporcji pomiędzy różnymi elementami makiety. Znacznie lepie wygląda las złożony z 5 drzewek o wysokosci 15-20 cm niż "las" złożony z 2 gigantów o wys. 30 cm...
Stąd też moje prywatne zdanie, ze na makiecie nie powinno sie wykraczać poza "przeciątne" rozmiary drzew danego gatunku. Oczywiście dla jednych drzew ta "przeciętna" wynosi 10m a dla innych 20m.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2007, 16:34 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
et22
Posty: 533
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: et22 »

Tu ładny przykład dużych drzew - pierwsze to wierzba płacząca, drugie nie wiem.

Obrazek

Zdjęcie nie jest mojego autorstwa, zamieszczone jedynie w celach poglądowych, pochodzi prawdopodobnie z Transport.Wroc.Biz
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2007, 22:23 przez et22, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Ranger »

Mała jabłonka w produkcji :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2007, 22:25 przez Ranger, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

sTTandard milczy na temat gatunków rodzimych i aklimatyzowanych
Kolega mówi o topoli włoskiej ew. balsamicznej które nie są naszymi rodzimymi gatunkami a jedynie został u nas zaaklimatyzowane.
i stały się jednym z popularniejszych widoczków

pisząc "topole" miałem na myśli TO za oknem mam dwie tej wielkości ale trochę je pomniejszyłem w modelu iwyszło nie za dobrze
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Kolega mówi o topoli włoskiej ew. balsamicznej które nie są naszymi rodzimymi gatunkami a jedynie został u nas zaaklimatyzowane.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

a! jak zalecenie to w porzadku. Co do reszty - polemizowałbym. Zrobiłem kiedyś secik topol, ok 15 cm wysokości. Poszły w odstawkę bo w zestawieniu z pociągiem wyglądały trochę no...nieteges. 20-25 cm byłoby optymalne
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

miki pisze::shock: czyżby nie było u nas drzew wyższych niż 18 metrów ??? 20 metrowa sosna to to sosenka nie drzewo.
1. zalecenie Tadeusza
2. temat dotyczy drzew liściastych
3. sosny 20m. widziałem jedynie w górach
4. gatunki rodzime z powodu działalności człowieka bardzo rzadko osiągają większe rozmiary.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości