Drzewa liściaste

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: miki »

Grzegorz TT pisze:Długość drutu należy dobrać do wielkości drzewa jakie chcemy zrobić pamiętając przy tym że wysokość najwyższych w skali TT nie powinna przekraczać 15cm.
:shock: czyżby nie było u nas drzew wyższych niż 18 metrów ??? 20 metrowa sosna to to sosenka nie drzewo.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Przepraszam za prawie wykład - ten post został tu doklejony bez zmoderowania z mojego czystego lenistwa.

Moje początki po bardzo długiej przerwie w działalności modelarskiej obfitowały w wiele porażek. W latach 80 cieszyło zdobycie w CSH czegoś co przypominało model drzewka. Dziś mamy wiele nowych materiałów i niestety mało informacji jak te materiały wykorzystać.

Do wykonania pnia i konarów można wykorzystać drut miedziany lub materiały naturalne w postaci np. korzeni kopru, (tu użyję określenia fachowego) - baldaszku perukowca.
Obrazek
Perukowiec Lubelski

Z powodu dużej kruchości materiałów naturalnych skoncentrowałem się na wykorzystaniu drutu miedzianego 0,20 – 0,50 mm2. Dalsze doświadczenia wykazały że najlepiej nadaje się do tego drut 0,30- 0,35mm2 Drut taki można nabyć w sklepach z artykułami elektrycznymi w postaci kabla YWL .
Długość drutu należy dobrać do wielkości drzewa jakie chcemy zrobić pamiętając przy tym że wysokość najwyższych w skali TT nie powinna przekraczać 15cm.
Do obranego przez nas wymiaru należy doliczyć około 15% – „zapas technologiczny” + 15 mm na wykonanie podstawy mocującej.
W dalszej część przydają się fotografie drzew wykonanych w plenerze.
Każdy gatunek drzewa ma charakterystyczny wygląd pnia, gałęzi, listowia.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Część która posłużyła mi do mocowania drzewa została zalutowana cyną i zaostrzona. Następnie żmudne zwijanie pnia, gałęzi oraz lutowanie całości w celu usztywnienia.
Obrazek
Można w tym celu zamiast cyny użyć kleju „Wikol”.
Pień oraz gałęzie pokryłem szpachlą w celu zamaskowania widocznych skrętów drutu. Do malowania wykorzystałem pigmenty. Warto do nich dodać niewielką ilość preparatu „Uni-Grunt”. Jako listowie zastosowałem siateczki firmy „Polak”, a później własne o których w dalszej części.
ObrazekObrazek

To teraz receptura na Szmatex który z powodzeniem może zastąpić Naturex firmy Polak.
Osnową jest to co nazwałem watoliną ale w szwalni poprawiono mnie - ocieplacz. W zależności od rodzaju drzewa została pomalowana na odpowiedni kolor farbą w sprayu. I teraz patent :lol: Posypka to barwione trociny. Ich struktura i rodzaj dobieramy od drzewa jakie chcemy zrobić. Moje pierwsze próby farbowania były raczej nieudane. Wychodziło coś podobnego do posypek trocinowych firmy Polak. Eksperymentowałem z pyłem świerkowym. Nigdy nie wiedziałem jaki kolor wyjdzie po wysuszeniu. Następne były trociny z płyt wiórowych. I to było TO!!
Barwienie:
Do przyzwoitego zabarwienia 200 ml. trocin potrzeba minimum 3 ml. pigmentu (użyłem pigment "Śnieżka") Do przesianych trocin wlewamy pigment oraz niewielką ilość wody oraz rozcieńczony „Uni-Grunt” 1:5. Trociny powinny być wilgotne i lekko mazać się po brzegach naczynia. Mieszanie jest bardzo żmudnym zajęciem - trzeba się dobrze napracować. Trociny suszymy na folii lub innym materiale nie chłonącym wilgoci. Po wysuszeniu przesiewamy. W celu przyklejenia trocin spryskujemy siateczkę lakierem do włosów (polecam Taft5) i posypujemy trocinami.
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 07 sty 2007, 01:11 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Maciej »

Do robienia pni i konarów dobra jest metoda na ..........papier toaletowy. Drut/zwoje owijamy papierem nasączonym klejem wikol lub oleistym chińskim biurowym. Potem wytarczy pomalować taki pień zwykłą plakatówką. Uformować i pniak gotowy ;)
WojciechB
Posty: 19
Rejestracja: 26 gru 2006, 16:19
Lokalizacja: Gorlice
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: WojciechB »

Przy robieniu własnych drzewek przydadzą się zdjęcia naturalnych drzew. Zima to dobra pora roku, żeby przejść się do parku/lasu i obfotografować drzewka liściaste. Chodzi o układ konarów, sposób ich rośnięcia, zaginania się itp. Jesli nie rozpoznasz teraz jakie to drzewo, zawsze mozesz wrócić na wiosnę i zobaczyć z liśćmi :).
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: ArturSchŁ »

Paweł Basiński pisze:no proszę jak ja zgadłem co przedstawia fotka to do oryginału dużo nie brakuje
IMHO: od oryginału jest LEPŚCIEJSZE !! ..widziłem zdjęcie oryginału ..jakaś taka ta piastowska wierzba była plastikowa .... jak z automatu (7-15) !!
:mrgreen:
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Paweł Basiński »

Grzegorz TT pisze:Staram się robić dokładnie i tyle. To było 2 podejście do wierzby i 1 wykorzystanie siateczki Szmatex® :lol:
no proszę jak ja zgadłem co przedstawia fotka to do oryginału dużo nie brakuje :D

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Maciej »

Grzegorz TT pisze:Staram się robić dokładnie i tyle. To było 2 podejście do wierzby i 1 wykorzystanie siateczki Szmatex® :lol:
I słusznie, ale nie przesadzaj. Drzewka masz dobre i już. Odpuść bo przebarwisz ;)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Staram się robić dokładnie i tyle. To było 2 podejście do wierzby i 1 wykorzystanie siateczki Szmatex® :lol:
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Maciej »

Zgadza się. Nawet w H0 Czesi walą styropianowe bryły malowane na zielono i się nie przejmują. Ty tymczasem chcesz by chlorofil płynął w tych drzewach? Grzesiu Twoje produkty sa naprawdę ok, po za tym czy Ty budujesz makietę dla pociagów czy ogród botaniczny ?? !! 1:120 !!
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Paweł Basiński »

Śliczna wierzba - jak najbardziej pasuje do klimatów polskiej makiety :)

Ładna robota

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Zbyszek Zajner »

Widzę, że ambitnie podchodzisz Grzegorzu do sprawy. Brawo za to ale maciej też ma rację toż to nasza skala 1:120. Moim zdaniem drzewa są OK!. Nawet nędzne własnoręcznie wykonane będzie lepsze od najlepszego firmowego, które nie ma duszy bo zrobione jest w automacie, przez ludzi , którzy pracują od 7 do 15. Życzę wytrwałości i będę się dalej przyglądał z podziwem. Pozdrawiam.

Zbyszek
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Maciej »

Patrząc w ten sposób nie zrobisz idealnego drzewa! Przecierz to skala:120 ;)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2006, 20:56 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

Kolejna nędzna próba dorównania przyrodzie...

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 gru 2006, 21:53 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: Kilkujadek »

ttizin pisze:mam małe pytanie!! na ile drzewek średnio wystarcza takiej siateczki 18x50cm od makieciarza?? powiedzmy takie brzózki jak w tym zagajniku!!
± na zagajnik :mrgreen:
Dodam że jest problem z kolorystyką siateczek (od nadmiaru boli głowa).
Na brzozę nadają się dwie - 9003(zieleń brzozowa) oraz nieco jaśniejsza i "pstrokata"
9012. Prezentowane brzozy zostały wykonane z 9012, a z 9003 wykonałem wierzbę.
ttizin
Posty: 10
Rejestracja: 10 sie 2006, 21:53
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Drzewa liściaste

Post autor: ttizin »

mam małe pytanie!! na ile drzewek średnio wystarcza takiej siateczki 18x50cm od makieciarza?? powiedzmy takie brzózki jak w tym zagajniku!!
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2006, 12:25 przez ttizin, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości