Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: DBv »

Ja tam bym się nie zgodził, że uczeń przerósł... Jak dotychczas ładniejszych drzewek niż te wyrobu mistrza GrzegorzaTT sobie nie przypominam :)
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Ranger »

To wygląda na to, że uczeń przerósł mistrza. Jescze jedno stare foto, Grześ już je widział i to chyba była inspiracja:
Obrazek

Tutaj po lewej stronie mamy obrobiony patyk a po prawej nieobrobiony:
Obrazek

Z czałum szacunkiem dla kol. Truckera to mógłby pokazać swoje drzewko/iglaka.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: trucker »

Z całym szacunkiem dla dokonań kolegi, ale nie widzę zwężającego się ku górze pnia. Kolega Grzegorz TT skutecznie ukrył tą nieprawidłowość.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Ranger »

A nie wiem, może tu na tle starszych braci:
Obrazek Obrazek
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Gdzie możemy zobaczyć efekty?
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Ranger »

Ja trzymam patyk w ręce i kręce nim w palcach przykładając do tarczy szlifierki. Druty mocuję inaczej niż Ty, okręcam ja dookoła pnia a potem pień zalewam wikolem aby ich nie było widać. Oczywiście drut w miejscu styku z drzewem jest posmarowany cyjanoakrylem.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Na początku szlifowałem patyki mocując je w wiertarce. Tego etapu zaniechałem ze względu na technikę prostowania drutów przy której cienki patyk się łamał.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2008, 22:27 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Ranger »

Dobra metoda, swoje drzewka robię podobnie już jakiś czas. Jedak podobnie jak i ja na poczatku nie ustrzegłeś się drobnego błędu. Drzewa mają taka samą średnicę na całej długości a dopiero na pień zwęża się na długości ok. 2cm.
W tej chwili ścinam lekko patyczek nożem aby zwężał się na wiekszej długości. Jak ktoś ma kaprys to można to też zeszlifować na tarczy kątówki.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Po wyschnięciu kleju porozcinałem pętelki
Obrazek
i pincetą oraz obcinakami bocznymi ukształtowałem koronę:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lis 2008, 17:05 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 2 razy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Górę robię dość gęsto 2-3mm natomiast im niżej tym większe odstępy. Od około 4 centymetra od góry grupuję druty po 3-4 w odstępach 1mm po czym przerwa i kolejna „sekcja”. Ilość drutów zależy od tego jaki świerk robię. Rosnące samotnie mają gałęzie od wierzchołka do ziemi natomiast w zwartym lesie często są rzadkie i ogałacają się od dołu.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Patyki przewierciłem wiertłem 0,5mm,
Widzę, że musi to być dość gęsto... Co ile otwór - co 2 - 3mm?
Ostatnio zmieniony 06 lis 2008, 11:08 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Patyki przewierciłem wiertłem 0,5mm, ponawlekałem drut 0,35mm. Miejsce w którym drut przechodzi przez patyk należy zakleić klejem cyjanoakrylowym.
Obrazek Obrazek
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Witaj. Widzisz jaki ten świat mały :mrgreen: Oczywiście napiszę jak i z czego dłubię te świerki ale na razie wypstrykałem się z części materiałów więc trzeba będzie nieco poczekać. Na zdjęciach widać kilka niedoskonałości które mam nadzieję dzięki uwagom forum uda się ulepszyć. Technika pozwala wykonać świerki od N do HO.
Potrzebne materiały:
Patyk szaszłykowy, drut w zależności od skali 0,30÷0,5, klej cyjanoakrylowy, trawa Polak ciemna zieleń 4 lub 6 mm (numeru kat nie podaję bo mam jeszcze ze starej dostawy) posypka jakaś tam 07200 Flockage Olive, bardzo drobne trociny z płyt wiórowych, farba czarna Vallejo 71057, klej spray np.: DANA LIM a/s 283 lub podobny.
Klej w aerozolu jest niezbędny i nie da się go zastąpić lakierami do włosów które jak wykazało moje doświadczenie ulegają biodegradacji po około 2 latach.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2008, 13:27 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
dziurasek
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:09
Lokalizacja: Kudowa Zdrój
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: dziurasek »

Witam wszystkich na tym Forum. Myślę że część osób mnie zna z allegro lub innych stron internetowych. Nie ma co zanudzać o sobie tak więc pokrótce - mieszkam w Kudowie Zdroju, skala H0, wieczny budowniczy makiety Lewin Kłodzki ( mało czasu ;) ), ogólnie staram się mało pisywać na forach , a więcej czytać. Zaglądnąłem z ciekawości po poznaniu kilku osób z z Klubu TT których poznałem w Deltaxie...
wracając do tematu - bardzo ciekawe te drzewka - czy mógłby Kolega coś więcej o nich napisać jaki producent listowia itp ?
Ostatnio zmieniony 05 lis 2008, 13:32 przez dziurasek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Gdyniak
Moderator
Posty: 579
Rejestracja: 09 kwie 2006, 14:12
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Gdyniak »

Na żywo te drzewa wyglądają rewelacyjnie. A w wolnych chwilach na targach Grzegorz zrobił chyba kilkanaście szkieletów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości