Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: drlukasz »

Jeśli nie będziesz zbyt często i intensywnie dotykał torowiska itp., to nie ma obaw o "spadnięcie" pudru.
Ze względu na swoje właściwości bardzo dobrze "trzyma się" powierzchni na której został osadzony.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: miki »

Usuwamy nadmiar odkurzaczem :lol: Jak jest dobrze wtarty to się trzyma. Teoretycznie mozna to czymś pomalować, ale - IMHO - niewarta skórka...
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: Jacula »

tete pisze:...Coś więcej na temat tego pudru?
Czy po potraktowaniu toru pudrem trzeba go czymś utrwalić? Bez jakiegoś utrwalacza będzie miał chyba tendencję do ulatniania się z podłoża? Jak to rozwiązujecie?
Ostatnio zmieniony 04 mar 2010, 07:45 przez Jacula, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: tete »

miki pisze:Nic takiego nie napisałem.
OK, sorki, zapędziłem się :> .... Nic takiego kolega nie pisał.
Miałem na myśli wzmiankę o użyciu pudru, co zasugerowało mi, że puder ma maskować efekt połysku po zalaniu klejem.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2010, 07:45 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: DBv »

Generalnie tylko raz przy zastosowaniu takiej metody zdarzyło mi się abym uzyskał tłuczeń półmatowy (trudno powiedzieć aby się błyszczał). Spowodowane to było jednak kiepską jakością kleju. Należy się jednak liczyć z możliwością zmycia barwnika z tłucznia o ile takowym przez producenta był wcześniej potraktowany.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: miki »

tete pisze:....z tego co pisze kolega miki....
Nic takiego nie napisałem.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: tete »

miki pisze:...to jedyny segment który nie spotkał się jeszcze z pudrem. Polak szary jest po prawej i zostanie usmarowany. Noch to to to czarne raczej po lewej.
Zmianę koloru tego po prawej można też uzyskać nasączając już po wszystkim mocno rozcieńczoną pactrą rdzawą plus jakiś brąz lub odrobina czerni.
A ja mam pytanie, co dalej po wyschnięciu kleju? Czyli z tego co pisze kolega miki całość tłucznia po związaniu kleju metodą "psikania" na sucho zasypanego toru powoduje, że po wyschnięciu tłuczeń traci swój naturalnie matowy odcień i robi się błyszczący z lekka? Jeśli piszemy o użyciu farby, to oznaczałoby, że malowanie (barwienie) tłucznia przed użyciem tej metody staje się z lekka bez sensu... no chyba, że w ruch poszedłby lakier bezbarwny matowy...

Możecie napisać jakie metody dają najlepszy efekt, jeśli chodzi o to by ten mat przywrócić po użyciu metody zakrapiania? Coś więcej na temat tego pudru?
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: Scio »

Fajnie wyszło. Na nastepnym module też zastosuję tę technologię.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: miki »

Obrazek
Wszystko robione metodą: zasypać na sucho, ukształtować pędzelkiem, spryskać mgłą wody z detergentem, a potem rozlewać wikol ze strzykawki z obciętą igłą 0.8. W Użyciu był Polak i Noch, numerów nie pamiętam, to jedyny segment który nie spotkał się jeszcze z pudrem. Polak szary jest po prawej i zostanie usmarowany. Noch to to to czarne raczej po lewej.
Zmianę koloru tego po prawej można też uzyskać nasączając już po wszystkim mocno rozcieńczoną pactrą rdzawą plus jakiś brąz lub odrobina czerni.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2010, 11:53 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: Wicio »

I tak trzymać!
Jedna uwaga, niekoniecznie trzeba zalewać pojedyncze okienka. Ja lałem klej jak leci po całości. Rozcieńczony wikol i tak spływa z podkładów na tłuczeń (wręcz tłuczeń ściąga klej do siebie z podkładów), a taka rzadzizna po wyschnięciu jest niewidoczna. Nie używam żadnej strzykawki, tylko spreparowanego pojemnika od kleju. W wylot pojemnika wkleiłem igłę lekarską o średnicy 1 mm, zapewnia to ogromną wygodę w użyciu i jednocześnie precyzję tam gdzie to potrzebne.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: trucker »

Ponieważ metoda dwukrotnego wikolowania nie daje w moim przypadku zadowalającego efektu spróbowałem zalewać tym najtańszym klejem z pod znaku smoka . Zalałem sześć okienek i z jednej strony bankiet i wszystko wsiąkało i skleiło dobrze. Dodałem sporo detergentu i tłuczeń zwilżyłem wodą . Jeśli to nie jest szczęśliwy zbieg okoliczności to zmora tłuczniowania nie będzie spędzała mi snu z powiek. Tłuczeń jest trochę ciemniejszy, ale to akurat nie jest problemem.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: Wicio »

Ja w zasadzie nie dzieliłem na etapy. Uformowałem tłuczeń na całej długości modułu. Następnie spryskałem całość wodą, tu trzeba uważać żeby nie narobić sobie bałaganu i nie zdmuchnąć tłucznia. Zalewanie klejem zacząłem od środka podkładów, tak przejechałem za dwa razy pół modułu (~ 60cm) a następnie zalewałem bankiety puszczając klej na zewnętrzne krawędzie podkładów. Bankiety mają tendencję do szybszego przesychania z mgiełki wodnej, dlatego musiałem trysnąć wodą ponownie. Zalewając od środka podkładów część kleju przesącza się na bankiety ułatwiając ich zalewanie. Zauważyłem że przy zalewaniu klejem tłuczeń trochę siada co chyba nawet przy tej metodzie tłuczniowania jest korzystne, suchy tłuczeń był mniej więcej na równo z podkładami, po zalaniu klejem jest ciut poniżej górnej powierzchni pokładów. Na następny dzień po zaschnięciu kleju przejechałem szczoteczką po torach usuwając pojedyncze nieprzyklejone ziarna tłucznia.
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: fox »

T_Domagalski pisze:Dlatego zastanawiałem się, czy nie da się tego podzielić na etapy, żeby w razie czego mieć mniej do układania. ;)
Ja robię tak. Najpierw wypełniam okienka odcinkami o długości mniej więcej 10cm. Zalewam to klejem, prócz 3-4 okienek w strefie styku z następnym fragmentem. Zostawiam na noc do wyschnięcia cały tor. Potem dopiero obsypuję tor po bokach, też fragmentami i zalewam klejem.
Ostatnio zmieniony 08 lut 2010, 13:23 przez fox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Barwnik na tłuczniu Auhagena rozpuszcza się i w Wikolu i w spirytusie.
Zgadza się.
Jednak w przypadku denaturatu efekt rozpuszczania jest znacznie mniej zauważalny. Pewnie z powodu krótszego kontaktu z rozpuszczalnikiem - alkohol odparowuje znacznie szybciej niż woda.
Ja i tak mam część tłucznia podbarwioną farba olejną, w takim przypadku efekt rozpuszczania barwnika w ogóle nie występuje.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Klejenie tłucznia przez zalewanie klejem.

Post autor: Kilkujadek »

Barwnik na tłuczniu Auhagena rozpuszcza się i w Wikolu i w spirytusie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości