Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
jaceks196
Posty: 48
Rejestracja: 25 lis 2014, 21:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: jaceks196 »

O super dzięki z podpowiedż.Pozdro
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: daraśekp »

jaceks196 pisze:Witam. Mam pytanko czy tory betungs z zestawu analogowego można zaadoptować do cyfry. W normalnych torach modelowych są dwa tory podłączeniowe jeden do analogu a inny do cyfry. W tych torach nie spotkałem. Może któryś z kolegów to przerabiał. Pozdrawiam
Wszystko będzie oki, jeśli z toru podłączeniowego usuniesz kondensator.
jaceks196
Posty: 48
Rejestracja: 25 lis 2014, 21:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: jaceks196 »

Witam.Mam pytanko czy tory betungs z zestwu analogowego można zaadoptowac do cyfry.W normalnych torach modelowych są dwa tory podłączeniowe jeden do analogu a inny do cyfry.W tych torach nie spotkałem.Może ktoryś z kolegow to przerabiał.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: ArturSchŁ »

No wiesz, pilniczek, nożyk, klej, trochę pomyśluku, z godzinka pracy ALBO z 10-20 EUR ...
:)
Awatar użytkownika
tetsumo
Posty: 37
Rejestracja: 09 lis 2014, 08:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: tetsumo »

ArturSchŁ pisze:Jeśli już muszą być Betungsy, to zrobić przejście Betungs -> modelowe, dać krzyżówkę modelową i wrócić na Betungsy.
Jak się robi takie przejście? Są jakieś tory przejściowe? Pytam, bo tory nasypowe, których szczęśliwym posiadaczem jestem od niedawna, podobają mi się (jedynie łamiące się blaszki w torze zasilającym doprowadzają człowieka do szewskiej pasji) i na razie będę chciał przy nich pozostać, ale w przyszłości może będę chciał dorzucić jakiś most z torami standardowymi/modelowymi.bb
Ostatnio zmieniony 20 lis 2014, 20:24 przez tetsumo, łącznie zmieniany 1 raz.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Tutaj nie ma chyba wiele do opisywania , przymierzyć , podciąć , wyciąć przymocować i mamy rozsprzęgacz bettungs za około 14 Pln. :mrgreen: i nawet działa :P
Obrazek

Czego to dla syna się nie robi ...
Ostatnio zmieniony 04 gru 2010, 09:02 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 2 razy.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Krótki tutorial:

Jak na foto poniżej, stary napęd rozbieramy na czynniki pierwsze, nic nie rwiemy i nie łamiemy, wszystko delikatniutko i z wyczuciem...

Obrazek Obrazek

Następnie z elektromagnesu usuwamy wystające plastikowe elementy. Ja zrobiłem to topiąc je na ciepło. W przypadku nie wykonania powyższej czynności napęd będzie za wysoki.

Obrazek

Następnie skracamy część przesuwającą i wyginamy (na ciepło) mały haczyk.

Obrazek
Blachę podginamy i usuwamy zbędne w części, przewody lutujemy. Wspólna masa to połączone 2 przewody, które wcześniej przylutowane były w przedniej części napędu (podłączenie żarówek). Pod spód elektromagnesu podkładamy folię zabezpieczającą.

Obrazek

Wszystko przykrywamy blaszką, przykręcamy skróconymi śrubkami (z kasety magnetofonowej). :mrgreen:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 paź 2010, 13:54 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 3 razy.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Dobra, sam sobie odpowiem jak nikt nie chce :
Otóż da się, posiedziałem jakieś 1,5 godziny i oto rezultat :
Działa również ręcznie.
Napęd kosztował 9 pln :P

Obrazek Obrazek

To tak dla ewentualnych zainteresowanych...
Ostatnio zmieniony 15 paź 2010, 15:22 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 1 raz.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Czy ktoś :mrgreen: próbował :mrgreen: zaadoptować napęd BttB (ze starych zwrotnic) do zwrotnic Bettungs ??
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2010, 23:17 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 1 raz.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

kizior555 pisze:Jeżeli chodzi Ci o zwykły krzyżak 15 stopni, to jest już w bettungsach.
Dla zainteresowanych krzyżówka jest w sprzedaży KLIK
Ostatnio zmieniony 04 cze 2010, 09:35 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: krzysztof »

kapitanwasyl pisze:Nikt nie ma większej ilości takich szyn ( żeby sprawdzić ) ?
witam,
no mam ten zestaw ale parę rzeczy mi tutaj nie pasuje. ja mam łuki 21 a nie 11, więc daj trochę czasu.

a patrzyłeś tu: http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/tech.asp
a w szczególności:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... =1&kat=g_1
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=g_2

betungsy różnią się od modelowych tylko tym plastikiem. jeżeli znajdziesz takie rozwiązanie w modelowych to pozostaje Ci przypasować odpowiednie betungsy i wio!

pozdrawiam: krzysztof
Ostatnio zmieniony 18 mar 2010, 09:49 przez krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Pytanie tylko dla użytkowników tego torowiska

Post autor: kapitanwasyl »

Tak jak w tytule TYLKO DLA BETTUNGOWCÓW

Mam zestaw podstawowy ( owal ) chcę do niego dokupić dodatkowy taki jak na stronie : klik jednak chcę zwrotnice umieścić zaraz za PIĄTYM łukiem aby powstało coś na kształt tego ( na obrazku dolnym ) :




Obrazek

Dodam że nie chcę korzystać ze zwrotnic łukowych ,chcę wykorzystać te z zestawu , i elementy szyn jakie on już posiada (są wyszczególnione w linku strony powyżej )
Kupując zwrotnice łukowe i dodając do nich szmat odcinków koszt przekracza grubo ponad 300pln --Ten zestaw wychodzi taniej ---" tylko czy lepiej "--

Pytanie które z odcinków dokupić ? liczyłem i doliczyłem się czegoś z BG 3 lub BG 4
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Tylko zapowiada -- nawet w katalogu nie ma jego foto jest tylko nakreślony :)
A przy tym wszystkim jest już wyznaczona CENA :oops:
kizior555
Posty: 44
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kizior555 »

Jeżeli chodzi Ci o zwykły krzyżak 15 stopni, to jest już w bettungsach.
Nr. kat. Tilliga: 83760 na stronie 147 katalogu 2009/10 LINK
Nowość z zeszłego roku.
Inną sprawą jest, czy go już Tillig wyprodukował, czy tylko zapowiada ;-)
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

W sumie to na razie jeszcze nie wiem ale raczej do różnych połączeń (dla dzieciaka) i tak tylko pytam bo mi synuś truje o skrzyżowaniu, a w betungsach takowego brak. Chcę upewnić się przed zakupem krzyżaka, żeby nie wydać kasy w błoto. Tor może przebiegać tak jak na schemacie z katalogu, będą to raczej szyny położone względem siebie równolegle i w jak najbliższym sąsiedztwie. Tym schematem sugerowałem się pytając o połączenie --- nie używając zwrotnicy (tak jak w prawym górnym rogu z zachowaniem symetrii) . katalog

Miałem przejść na modelowe ale tu znowu zwrotnice są drogie, a bez napędów nie da rady :)
Jak wypali z krzyżakiem to zabiorę się za tor rozłączający składy .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2010, 12:32 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość