Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: ArturSchŁ »

A czemu tak karkołomnie kombinujecie ??

Jeśli już muszą być Betungsy, to zrobić przejście Betungs -> modelowe, dać krzyżówkę modelową i wrócić na Betungsy.
Od dołu podłożyć styropian, pomalować i będzie OK.
Gloow
Posty: 279
Rejestracja: 13 paź 2006, 16:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: Gloow »

Możesz pokazać schemat torowiska jaki chcesz osiągnąć? Było by dużo łatwiej wtedy.
Przypuszczam, że chodzi o coś takiego.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2010, 17:05 przez Gloow, łącznie zmieniany 1 raz.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Jeżeli kont jest taki sam to chyba trzeba będzie założyć dwa elementy z nacięciem z każdej strony po jednym tak jak przy zwrotnicy.
Obrazek
bo inaczej któryś z torów z boku nie da się podłączyć.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2010, 17:04 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 2 razy.
Gloow
Posty: 279
Rejestracja: 13 paź 2006, 16:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: Gloow »

Rozjazd prosty w betungsach to odpowiednik EW1, więc kąt to 15 stopni. Jeśli chcesz dopasować do rozjazdu typu betungs krzyżak modelowy to nie powinno nic kolidować, niepotrzeba ci wtedy przejściówek z nacięciami.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

krzyżak

Post autor: kapitanwasyl »

Pytanie do użytkowników betungsów :
Czy da radę dopasować krzyżak z modelowych do betungsów w taki sposób jak to jest przedstawione na foto, chodzi głównie o kont w modelowym krzyżaku jest taki jak kont zwrotnicy (na rozwidleniu) w betungsach ? Czy końcówki BG5 (te z nacięciami) nie będą kolidować z sąsiednimi odcinkami po przyłączeniu do krzyżaka. Oczywiste jest że krzyżak musi mieć dorobioną podstawę. W betungsach jeszcze nie jest produkowany, a poza tym ma kosztować około 100 zeta !

Może ktoś już tak kombinował ?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 mar 2010, 17:09 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: womo »

Trochę nie tędy droga. Sam miałem makietę w domu ale z powodu przeprowadzki stoi u babci, i niestety musiałem znaleźć coś pośredniego dla małego, któremu nie wystarcza zabawa w co któryś weekend. Ile by mały nie miał lat betungsy się nie sprawdzą, sam wypróbowałem, to jest plastik i wcześniej czy później pęka. Dziecko chce się bawić codziennie czyli rozkłada i skład je 2 razy dziennie. Namawiam Cię dlatego na deskę, byle jaką 1, 2 czy 3 cm ale taka na którą przykleisz/przymocujesz tory na stale. Nie musisz tworzyć zieleni, napędów czy innych rzeczy. Deska to podstawa bo po pewnym czasie zaczyna się wykolejanie, pękanie itp.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Właśnie o to mi chodziło , po prostu szukałem porady fachowca . Chciałem się upewnić czy te szyny zawierają jakieś dodatkowe elementy których nie ma w sklepach .

Co do rodzaju szyn ,no cóż to dla syna ,będzie rozkładał i składał więc chyba takie są odpowiednie. Gdybym tylko miał więcej miejsca na makietę to oczywiście że wybrał bym inny rodzaj torowiska.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: ArturSchŁ »

Jasne, poszukujesz odpowiednika 6610 tylko w betungsach.
Obrazek

W katalogu nie widzę takich odcinków funkcyjnych jaki potrzebujesz. Jednak możesz uzyskać ten sam efekt używając krótkich odcinków (np prostych BG 2, 3, 4, 5) i stosując nie zwykłe łączówki (83950) ale, w miejsce przerwy: łączówkę izolującą (83952), a wyprowadzenia używając łączówek z podłączeniami (83951).
Na przykład bierzemy 2 szt BG5. Wyjmujemy z obu po jednej łączówce. Pomiędzy nie wkładamy (zamiast jednej łączówki) łączówkę izolującą, a po obu stronach wkładamy łączówki z podłączeniami (jedną do BG5, a drugą do toru do którego dopinamy taki odpowiednik 6610). Mówię to wszystko myśląc o jednej szynie, drugą pozostawiamy bez zmian.
:P

Dwie uwagi:
:arrow: tory Betungs są drogie. Po co w nie wchodzić. Moim zdaniem to niepotrzebne koszty. Taniej będzie użyć tory modelowe bez nasypu.
:arrow: osobiście nie używał bym tych wszystkich łączówek tylko po prostu przeciął jedną szynę w takim BG5 i dolutował (od dołu) dwa przewody.

Powodzenia.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Obok zdjęcia jest napisane : Tor przerywający z 2 podłączeniami l=41,5mm -myślałem że jest to odcinek ,który na danym odcinku np bocznica odcina zasilanie . Po wjechaniu lokomotywy na bocznicę za taki odcinek pojazd jest odłączony od zasilania i można (przy użyciu takiego samego fragmentu torowiska) uruchomić inną lokomotywę . Nie wiem czy dobrze rozumuje funkcjonalność tego kawałka szyny? ( Tor przerywający z 2 podłączeniami l=41,5mm)

Czy coś takiego można utworzyć na torowisku tillig bettungs ?

Najprościej mówiąc chcę na torach z nasypem utworzyć coś takiego :

Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 13:22 przez kapitanwasyl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: ArturSchŁ »

kapitanwasyl pisze:Jakieś wskazówki ??
TAK: duża do góry, mała na bałwanka ...czyli 8:00.
:P

Nie bardzo rozumiem o co pytasz.
kapitanwasyl pisze:Pytam bo w modelowych do rozłączania służy to : Obrazek
To nie jest mechanizm do rozłączania składów !! To jest przyłącze zasilania !!


Jeśli interesuje Ciebie podłączenie zasilania to użyj złączki 83951 lub lutuj przewody bezpośrednio do szyn (od dołu).
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Jakieś wskazówki ??


Obrazek

Złączki izolowane


Obrazek

Złączki ze stykiem

Czy to jest potrzebne do odcinka z oddzielnym obwodem ?

Pytam bo w modelowych do rozłączania służy to :


Obrazek


a w tych na podsypie nic TTakiego nie znalazłem ...
Gdyby ktoś znał źródło z jakąś instrukcją co do systemu Tillig bettungs
to poproszę :shock:
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: Mariusz »

Do mnie przemawia obraz, więc tak to będzie wyglądać.
Obrazek Obrazek
Jak ukryjesz w trawie, to będzie git !!
Z tyłu oczywiście szyny nie powinny wystawać ;)
BarTT
Posty: 294
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: BarTT »

Jakbyś trochę popracował pilniczkiem to wejdzie bez problemu, ale sam z siebie nie pasuje. Rowki w koziołku nie wchodzą na szyny w bettungsach, są o 1,5mm wyżej (pilniczek tutaj właśnie by sprawę rozwiązał). Koziołek to stara produkcja BTTB. Nowej produkcji są nieco inne, np.: http://www.modelarski.pl/T83440+Kozio+o ... _p560.html
makieciarz
Posty: 627
Rejestracja: 14 kwie 2006, 09:52
Lokalizacja: Görlitz
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: makieciarz »

Nie ten nie pasuje,
taki pasuje najlepiej.
kapitanwasyl
Posty: 126
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:53
Kontakt:

Re: Jak sobie radzić z torami BETUNGS ??

Post autor: kapitanwasyl »

Jeszcze małe pytanko : czy ten koziołek pasuje do szyn "na nasypie"



Obrazek

:/ ?? :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości