korek na makiecie

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: ArturSchŁ »

miki pisze:Ja tam wszystko projektuję pod kątem łatwości demontażu :mrgreen:
Tak, tu pianka jest idealna.
:)
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: miki »

Zdecydowanie piana - taka z jednej strony gładka, z drugiej karbowana. Tor ma być w poprzek karbów. Łatwiej się tnie, poprawia itp.... Wikol trzeba trzymać z daleka do momentu szutrowania. Z cjanoakrylem do przylepienia podkładów nie przesadzać, bo w większej ilości potrafi wyżreć. A wszystkie zadrapania itp... przecież musi i tak przykryć szuter!!
Aha!! I Chyba najważniejsze. W miarę łatwo da się oderżnąć przyklejony tor i przykleić go inaczej. Ja tam wszystko projektuję pod kątem łatwości demontażu :mrgreen:
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Kilkujadek »

Jest jeszcze pianka w rolkach i ta się nadaje idealnie. Do klejenia - klej poliuretanowy.
Co do właściwości akustycznych pianki/korka/mikrogumy - wszystko jest cacy do momentu zalania klejem (tłuczniowanie) - od tego momentu dobre właściwości akustyczne ...gdzieś znikają.
To inne zagadnienie o którym już gdzieś pisałem. Całość klejona na wikol faktycznie niweczy wszelkie starania bo twardy klej przenosi drgania na skrzynkę która z reguły jest pudłem rezonansowym.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2009, 15:16 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: ArturSchŁ »

220w pisze:...chyba będę stosował piankę pod panel (...) i jest dość tania.
Z moich doświadczeń z pianką pod panele:
- jest bardzo delikatna, czyli można ciąć nożyczkami czy skalpelem ale także jest BARDZO wrażliwa na urazy (np. zadrapanie paznokciem),
- trzeba dobrać odpowiedni klej, ten który zastosowałem (też od paneli) puszcza co spowodowało wymianę na korek.

Co do właściwości akustycznych pianki/korka/mikrogumy - wszystko jest cacy do momentu zalania klejem (tłuczniowanie) - od tego momentu dobre właściwości akustyczne ...gdzieś znikają.
:P

Czy użyjesz korek, czy pilśnię, czy karton, to na to samo wychodzi.
220w
Posty: 23
Rejestracja: 19 sie 2008, 23:25
Lokalizacja: Zakliczyn nad Dunajcem
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: 220w »

Wielkie dzięki, chyba będę stosował piankę pod panel bo mam do niej ostatnio dość dobry dostęp i jest dość tania.

Mam tylko jedno pytanie jaki jest najlepszy sposób mocowania torów do płyty ??
Ostatnio zmieniony 15 cze 2009, 10:40 przez 220w, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Kilkujadek »

Korek zastępuje "ślepą podsypkę". Jest wygodny w użyciu, elastyczny i stosunkowo twardy. Dla makiety nie ma to jakiegoś szczególnego znaczenia. Chodzi o wygląd samego torowiska które powinno wyglądać jak te w rzeczywistości. W naszej skali zalecana grubość to 3mm. Korek można zastąpić innym materiałem np.: mikrogumą (dobrze tłumi drgania ale jest dość droga), pianką stosowaną pod panele podłogowe, dociętą sklejką. Niezalecana jest tektura falista ze względu na nietrwałość.
220w
Posty: 23
Rejestracja: 19 sie 2008, 23:25
Lokalizacja: Zakliczyn nad Dunajcem
Kontakt:

korek na makiecie

Post autor: 220w »

Często widzi się że na makiecie pod tory podkłada się korek.

Jakie to ma znaczenie dla makiety i układania samych torów??
Jeśli już układać korek to jakiej grubości??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości