korek na makiecie

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Niejeden+ »

Rozumowanie jak najbardziej poprawne.
jaceks196
Posty: 48
Rejestracja: 25 lis 2014, 21:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: jaceks196 »

Witam.PO przeczytaniu tego wątku rozumiem że po zmontowaniu ramiaka ze sklejki i wzmocnieniu go kantówkami nie należy kleić korka na całości tylko tam gdzie torowisko?Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: ArturSchŁ »

:mrgreen:
Mogą, nie ...muszą. Wszystko zależy od ....
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, 22:01 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Kilkujadek »

ArturSchŁ pisze:Wszelki miękkie materiały (pianka, styropian, styrodur itd) po czasie ulegają odkształceniu i masz tor jak w terenie ze szkodami górniczymi.
Czy moduły 4,8,B,C,E to słyszały ?? Proszę natychmiast się zapaść !!
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, 22:01 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Samowarek »

Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1648
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Misiek »

korkowy.pl
na forum.modelarstwo.info jest info o wznowienie produkcji modelarskiej
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: ArturSchŁ »

Zamiast korka ew. może być karton, ale nie tektura falista, tylko spoisty.
Zapomnij o tworzywach sztucznych typu pianka, PCV, poli-cośtam itd.
Nie chcesz korka (sklep internetowy kork.coś - poszukaj na forum, było o tym sklepie) użyj kartonu, nawet płyty pilśniowej twardej, sklejki, ale nie płyty wiórowej, #3-4 mm do zeszlifowania.
Możesz także naklejać wielokrotnie papier aż uzyskasz 3 mm grubości (pod dużym obciążeniem by po zaschnięciu było spoiste).
Wszelki miękkie materiały (pianka, styropian, styrodur itd) po czasie ulegają odkształceniu i masz tor jak w terenie ze szkodami górniczymi.
Pamiętaj by bazę na której będziesz układał tor (płycinę) podeprzeć - najlepiej wręgą - tak, by tor w przekroju leżał na kształtce "T".
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, 20:11 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Jerzyr »

Spróbuj wylać betonem i uformować. Jak spapracie kilka skrzynek wynalazkami, to przestaniecie szukać alternatywnych rozwiązań :lol:
Ryhawa
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2014, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Ryhawa »

A co powiecie na wykładzinę podłogową PVC. Dziś chodziłem i orientowałem się gdzie i jaki korek mogę kupić i w OBI rzuciła mi się wykładzina. Grubość w sam raz 3mm, elastyczna i sprężysta. Próbował ktoś ???
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Kilkujadek »

Ryhawa pisze:stosujecie podkład korkowy lub piankę do paneli
Pianek do paneli są przynajmniej 2 rodzaje. Jedna zbliżona do miękkiego styroduru i pianka polietylenowa (PE). Ta pierwsza zdecydowanie się nie nadaje, druga - polietylenowa jest trudna do przyklejenia oraz jej wymiary są mało dokładne (doskonale nadaje się na wkładki walizek narzędziowych). Istnieją odmiany pianki PE np. taśmy dwustronnie klejące które mogą być prawie doskonałym materiałem na ślepą podsypkę.
Jest jeszcze mikroguma...
Korek jest materiałem stabilnym i sprawdzonym. Klei się prawie na wszystko i ten materiał szczególnie polecam.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2015, 23:53 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Scio »

Ja stosuję korek, podobnie jak większość kolegów. W porównaniu z pianką jest bardziej stabilny, a przy tym nie jest tak drogi, żeby opłacało się oszczędzać. Po położeniu toru wszelkie zmiany mogą okazać się kosztowniejsze.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: PiotrT »

Z tego co już zdążyłem się przekonać na własnej skórze przeważają zdecydowanie opinie za korkiem. Ja zastosowałem w Piotrowicach piankę. Ze względu głównie na łatwość obróbki. Wiedziałem że będzie sporo zagłębień na kanały oczystkowe, obrotnicę. Ciężko powiedzieć czy wybór był trafiony. Na pewno jest delikatna i czuła na nacisk punktowy. Jeżeli będziesz robił dużą szeroką makietę to próby sięgnięcia gdzieś głębiej i oparcie się o piankę sprawi że na tym już toru nie ułożysz, chyba że kolejki górskiej ;)
Ryhawa
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2014, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: Ryhawa »

Pozwólcie, że odświeżę temat podkładu por tory. Czytałem cały temat i wychodzi, że stosujecie podkład korkowy lub piankę do paneli. Jednak podstawowe pytanie co jest leprze. Dodam że mam dylemat bo pianki mam jeszcze sporo (po remoncie) a korek musiał bym kupować. A dylemat mam dlatego bo to taka pierwsza moja makieta.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2015, 13:07 przez Ryhawa, łącznie zmieniany 1 raz.
sn61
Posty: 9
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: korek na makiecie

Post autor: sn61 »

Ja osobiście stosuję korek w postaci dylatacji do paneli. Na razie udało mi się na niego trafić tylko w Bricoman-ie. Po złożeniu 2 takich podkładów i przycięciu pod kątem 45 stopni domowej roboty nożykiem wychodzi całkiem przyzwoita imitacja podsypki.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2014, 10:55 przez sn61, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości