Sterowanie sygnalizatorami

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: tydzial »

1/2 i 2 mówią że semafor 1/2 może podać sygnał jedno ramię lub dwa a 2 że podaje tylko dwa ramiona niema to żadnego powiązania co oznacza podawany sygnał mówi jakie są jego możliwości.
Awatar użytkownika
Przemo_TT
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2020, 09:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Przemo_TT »

Jako, że temat o sygnalizatorach to się "podepnę" do tematu.
Chodzi o indeksy (cyferki) przy semaforach w powiązaniu z "oznakowaniem" z instrukcją Ie-1.
Mamy małą stację pośrednią na linii jednotorowej. Na stacji 1 tor główny zasadniczy i 2 tory główne dodatkowe. Sygnalizacja kształtowa. Przy semaforach wjazdowych mogą być( ale nie muszą - nie ma to zasadniczo związku z "problemem") tarcze ostrzegawcze odnoszące się do semaforów wyjazdowych.
Semafory wjazdowe mogą wskazywać sygnał Sr-1 STÓJ; Sr-2 WOLNA DROGA; Sr-3 WOLNA DROGA ZE ZMNIEJSZONĄ PRĘDKOŚCIĄ.
Semafory wyjazdowe z toru gz mogą wskazywać sygnał Sr-1 STÓJ lub Sr-2 WOLNA DROGA. Semafory wyjazdowe z toru gd mogą wskazywać sygnał Sr-1 STÓJ lub Sr-3 WOLNA DROGA ZE ZMNIEJSZONĄ PRĘDKOŚCIĄ.
I teraz (po przydługawym wstępie) zasadnicza część problemu. Dlaczego semafory wjazdowe ( w tym przypadku A i H) mają indeksy 1/2 ( a nie 2/3 co odpowiadało by wskazaniom Sr-2 lub Sr-3)?
Dlaczego semafory wyjazdowe z torów gd ( przykładowo C, D oraz E i F) mają indeks 2 ( a nie 3 co odpowiadało by Sr-3)?
Takie "studenckie" pytanie z dziedziny srk
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

-> autor: Misiek » 30 sty 2017, 20:36
Awatar użytkownika
Bobbik
Posty: 169
Rejestracja: 12 mar 2017, 21:38
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Bobbik »

Nie wiem czym sterujecie serwami, ale w arduino można sterowanie oprzeć o bibliotekę VarSpeedServo, a tam orócz sterowania szybkością ruchu ustawiamy (false,true) taki parametr któy mówi programowi czy ma czekać z wykonaniem następnej linii aż do zakończenia założonego ruchu serwa. WIęc świetnie się nadaje do sterowania zaporami, nie trzeba kombinować ze zwłoką czasową żeby nie zaczynało przymykać jak czujnik złapie dziury między wagonami
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: dejww »

Dzięki. Śruba jest ogranicznikiem dla orczyka a sprężyna przejmuje naprężenia. ;) Sposób prosty i mam nadzieję, że niezawodny. Zobaczymy jak się będzie sprawował na imprezach. Dalszy etap zakłada utworzenie niezależnego napędu do dolnego ramienia żeby można było podawać dwa niezależne sygnały ;)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Całkiem zmyślny patent z tymi ogranicznikami ruchu ;)
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: dejww »

Ostatnio trochę siedziałem nad opracowaniem napędu do semaforów tak żeby podczas pozycjonowania ich nie uszkadzało. Efekty pracy są dostępne pod linkami:

https://www.youtube.com/watch?v=FFKj7jGrx1s

https://www.youtube.com/watch?v=BrjfRdqwgdI

https://www.youtube.com/watch?v=yLDIu95qybg
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

Jak dla mnie problem szarpania znika w momencie zastosowania właściwego serwa, więc raczej nie będę już (na razie) kombinował z podłączaniem rezystorów, tranzystorów.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Czytam różne porady odnośnie szarpania i powtarza się często podpowiedź, żeby włączać zasilanie serwa dopiero po podaniu i ustaleniu (delay) sygnału sterującego i żeby kończyć pracę serwa w pozycji bliskiej zerowej, zapamiętując ją w eeprom a odtwarzając na starcie.
Jest to o tyle kłopotliwe, że wymaga dodatkowego rezystora i tranzystora i zajmuje co najmniej jedno dodatkowe wyjście procesora :(
Jeśli masz chęci i możliwości, przetestuj na płytce stykowej, czy takie rozwiązanie cokolwiek pomoże.
Ja nie będę tego stosował. Mam pamięć pozycji a serwa mam ze sprężystymi popychaczami z podgięciami, więc nawet skok do skrajnej pozycji niczemu nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

W nawiązaniu do powyższego postu Tomka:
przetestowane na Arduino 3 serwa TowerPro
SG92 "cyfrowe" - szarpie przy włączaniu zasilania - w sumie nie różni się od zwykłego "analogowego" SG90

MG90S - nie szarpie przy włączeniu, lub bardzo mało, w zakresie ustawionego zakresu ruchu - wydaje mi się, że tylko wtedy gdy jest zostawione w skrajnym położeniu innym niż pozycja startowa.

MG91 - j.w. tzn nie szarpie, minimalnego ruchu przy starcie nie zaobserwowałem, ale to były pierwsze testy porównawcze z SG90 (najtańszym) -> test nie był zbyt starannie przeprowadzony ;)

nie sprawdzałem na sterowniku serw wykonanym przez Tomka.

W każdym razie mG90S i MG92 fajne są ;-)
aha, i maja metalowe przekładnie.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Niejeden »

Zależy od serwa. Używałem dwóch modeli: Feetech FS90 i Redox SG90. Pierwszy przy włączeniu nie szarpie, drugi tak.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

Hmmm... Po resecie nie szarpie, ale po załączeniu zasilania, jednak nadal.
Taka uroda ;)

Wcześniej mi się coś innego wydawało
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Misiek pisze:Bardziej mi chodziło o to, że serwa w momencie włączenia dostają kociego rozumu i "szarpią" (podobno do środkowej pozycji). Można w ten sposób wyrwać <to co jest do nich podłączone>.
Albo można pozycję startową serwa ustalić właśnie w ten punkt "90" i od tego miejsca ustawiać potencjalny ruch. Nawet to działa ;-)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3155540.html
Widać taka uroda serwa za 9PLN :D
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

To też, ale mam pewną koncepcję (oprócz tego, że jest podobno funkcja w programie, która najpierw kończy zadany ruch a potem dopiero zaczyna nowy).

edit... eee, chyba to działa ;)
https://www.youtube.com/watch?v=NNjm-13WmH8
ale to jeszcze nie to co chciałem - działa tylko przy dwóch wagonach?. Sam nie jestem pewien. :mrgreen:

Bardziej mi chodziło o to, że serwa w momencie włączenia dostają kociego rozumu i "szarpią" (podobno do środkowej pozycji). Można w ten sposób wyrwać <to co jest do nich podłączone>.
Albo można pozycję startową serwa ustalić właśnie w ten punkt "90" i od tego miejsca ustawiać potencjalny ruch. Nawet to działa ;-)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Pewnie dlatego, że w przerwie między wagonami szlaban się zacznie podnosić - a przynajmniej się zatrzyma na ułamek sek.
To jest właśnie ten efekt, o którym pisałem wcześniej - niemożność wykrycia końca składu i zakłócenia czujnika (w tym wypadku "zakłóceniem" będą przerwy między wagonami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 2 gości