zasilanie rozjazdów na makiecie

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
ko20
Posty: 90
Rejestracja: 11 sie 2015, 08:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zasilanie rozjazdów na makiecie

Post autor: ko20 »

mareks pisze:Iglic sie nie polaryzuje.Laczysz ja ta sama szyna tzn. lewa iglica z lewa szyna , prawa iglice z prawa szyna.
Polaryzuje sie tylko dziub
Tylko że mi się bardzo czesto zdarzaja na rozjazdach łukowych zwarcia powodowane przez koło pomiedzy oboma iglicami (przy samej dziobnicy). Chciałbym tego jakoś systemowo i sensownie uniknac.

Spolaryzować się nie da, bo iglica wiszaca (ta która niedotyka swojej szyny) jesli blisko tej szyny i tam koło raczej na pewno bedzie powodowac zwarcia jesli obie iglicy by były zasilone tym samym.

Jak pisze Artur, można zasilić tylko jedna iglice w danym momencie. Dałoby sie to zrobić nowym napedem od MTB (MP5) , bo ten ma 2 wyłączniki wbudowane. Ale to 20PLN extra na zwrotnice.
Albo mozna chlasnąć iglice i zrobic tak (wtedy tylko jeden przełącznik potrzebney jak w MP1)

http://www.dccwiki.com/images/thumb/3/3 ... rofrog.gif

Ale juz chyba wiem z czego moge wybierac i co zrobic.

Dzieki
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: zasilanie rozjazdów na makiecie

Post autor: ArturSchŁ »

ko20 pisze:... zdarzały mi sie głównie na IBW zwarcia kołem pomiędzy koncówkami iglic (tuz przy dziobnicy). Rozumiem, ze na IBW i EW1 które maja plastikowe dziobnice, jedyne co mogę zrobić to poprawić zasilanie iglic. Tylko jak się to wykonuje. Zasila tylko ta iglicę która jest potrzebna (odcinając zasilanie od drugiej) czy łączac obie razem i polaryzujac *zmieniajac zsilanie) zaleznie od polozenia?
Aby uniknąć przypadkowych zwarć, warto zasilać tylko tą iglicę, po której aktualnie toczą się koła, drugą pozostawiając "w powietrzu" czyli niepodłączoną. Niestety stosując napędy np Conrada nie mamy wyjść do realizowania takiej funkcji, więc należy zastosować albo dodatkowy przekaźnik sterowany tak jak napęd rozjazdu, albo dwa mikro wyłączniki, sterowane mechanicznie przez napęd (odpowiednio ukształtowany drut, który w skrajnych pozycjach naprzemiennie naciska mikro wyłączniki). Ich styki podają lub przerywają podawanie zasilania na iglice.
http://www.all4vending.pl/pliki/produkt ... znik_1.jpg
http://www.elstat.com.pl/wylaczniki/wyl ... turowe.jpg
Coś jak powyżej, są w cenie 1-2 PLN/szt tylko trzeba poszukać...
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: zasilanie rozjazdów na makiecie

Post autor: mareks »

Iglic sie nie polaryzuje.Laczysz ja ta sama szyna tzn. lewa iglica z lewa szyna , prawa iglice z prawa szyna.
Polaryzuje sie tylko dziub
ko20
Posty: 90
Rejestracja: 11 sie 2015, 08:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

zasilanie rozjazdów na makiecie

Post autor: ko20 »

Witajcie,

Nie chce zaliczyć wtopy wieć pytam za wczasu co zrobić/przygotować w w kwestii zasilania zwrotnic na makiecie. Potrzebuje tylko poradu na co wrócic uwagę. Jak to zrobić pewnie sam wykombinuje.

Mam pare sztuk IBW, EW1 (w mało newralgicznych miejscach), pare sztuk EW2.
Napędy beda pewnie MTB MP1, wiec mam mozliwość zasilenia części zwrotnicy zależnie od położenia.

Do tej pory przy zabawie na podłodze, zdarzały mi sie głównie na IBW zwarcia kołem pomiędzy koncówkami iglic (tuz przy dziobnicy). Rozumiem, ze na IBW i EW1 które maja plastikowe dziobnice, jedyne co mogę zrobić to poprawić zasilanie iglic. Tylko jak się to wykonuje. Zasila tylko ta iglicę która jest potrzbna (odcinajac zasilanie od drugiej) czy łączac obie razem i polaryzujac *zmieniajac zsilanie) zaleznie od polozenia?

EW2 ma metala dziobnice, wiec obie szyny dziobnicy zasilam tak samo, zmiejac zasilanienie zaleznie od przełożenia rozjazdu.

Dobrze kombinuje??

dzieki
marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości