Napęd zwrotnicowy.

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
gonzoTTom
Been thanked: 2 times

Re: Napęd zwrotnicowy.

Postautor: gonzoTTom » 19 lut 2018, 19:16

Opis napędu MP7 (MTB) w MIBA 2018-03 str.32-34.

ko20

Postautor: ko20 » 05 gru 2016, 11:59

swiderskik pisze:Jeśli na sucho słyszysz trzask przeskakującej zębatki to jest to dziwne tym bardziej ze mechanizm działa poprzez ruch po okręgu. Przeskakiwanie zębatki może pojawić się gdy napęd masz zamontowany i jest źle ustawiony względem jednej ze skrajnych pozycji ( ale możliwości regulacji są na tyle duże ze łatwo można to zniwelować).
Może źle założyłeś przy zmianie skoku ten czerwony element który pracuje w poziomie? jeśli dasz go odwrotnie to jest źle spasowany i po dokręceniu obudowa blokuje przesuw.

NIe skacze na sucho, tylko pod zwrotnica. Skok potrzebny zwrotnicy to jakies 2mm. Ale skoro u innych działa bez problemu to musze jeszcze nad regulacja w takim razie popracowac.

dzieki
swiderskik
Been thanked: 5 times

Postautor: swiderskik » 05 gru 2016, 10:42

Jeśli na sucho słyszysz trzask przeskakującej zębatki to jest to dziwne tym bardziej ze mechanizm działa poprzez ruch po okręgu. Przeskakiwanie zębatki może pojawić się gdy napęd masz zamontowany i jest źle ustawiony względem jednej ze skrajnych pozycji ( ale możliwości regulacji są na tyle duże ze łatwo można to zniwelować).
Może źle założyłeś przy zmianie skoku ten czerwony element który pracuje w poziomie? jeśli dasz go odwrotnie to jest źle spasowany i po dokręceniu obudowa blokuje przesuw.
womo
Has thanked: 24 times
Been thanked: 31 times

Postautor: womo » 05 gru 2016, 09:10

Reklamuj ...
ko20

Postautor: ko20 » 05 gru 2016, 08:05

womo pisze:3 mm jest ok.
Tam nie ma szansy przeskoczyć zębatka. Ten trzask to przełączanie mikrowyłączników . Tam niżej są moje zdjęcia. Na ostatnim widać czerwony wał który naciska te czerwone łapki odpowiedzialne za nacisk na włączniki. I to one trzaskają.

Ja to rozbierałem, wiem jak jest zbudowane.
Przeskakuje zębatka. Odróżniam odgłos przełącznika od przeskakującej zębatki.
womo

Postautor: womo » 03 gru 2016, 10:43

3 mm jest ok.
Tam nie ma szansy przeskoczyć zębatka. Ten trzask to przełączanie mikrowyłączników . Tam niżej są moje zdjęcia. Na ostatnim widać czerwony wał który naciska te czerwone łapki odpowiedzialne za nacisk na włączniki. I to one trzaskają.
ko20

Postautor: ko20 » 03 gru 2016, 10:32

Mam pytanie do osób, które używały napędu MP1.
Póki co na sucho testowałem, ale mam wrażenie że nawet ustawienie najmniejszego skoku 3mm jest zbyt dużo, i po dojechaniu do końca słyszę trzask przeskakującej zębatki. Rzecz jasna wolałbym tego uniknąć.
Awatar użytkownika
gonzoTTom
Been thanked: 2 times

Postautor: gonzoTTom » 22 maja 2016, 09:44

Opis napędu MP1 (MTB) w MIBA 2016-06 str.79-81.
womo

Postautor: womo » 14 lut 2016, 15:03

Zwykły zasilacz 12v i jak wiesz gdzie dotknąć to też "recznie" przestawisz :mrgreen:
swiderskik

Postautor: swiderskik » 14 lut 2016, 14:52

Zawsze można szukać dziury w całym ... a na pewno czerpać przyjemność w przestawianiu ponad 30 zwrotnic na makietę ręcznie nie bardzo zachęca do odpalania makiety wogole... jakoś wole spożytkować taki ewentualny czas nad wizualna stroną.
Awatar użytkownika
Scio
Been thanked: 1 time

Postautor: Scio » 14 lut 2016, 14:22

swiderskik pisze:...w sumie to ciężko bawić się makieta bez zasilania wiec jak dla mnie taka funkcjonalność zbyteczna .
U mnie właśnie padło zasilanie, ale ruch odbywa się normalnie, choć ręczne przestawianie rozjazdów nie należy do szczególnie komfortowych. Do czasu jednak, kiedy dojdzie nowy zasilacz nie mam innego wyjścia :)
swiderskik

Postautor: swiderskik » 14 lut 2016, 13:02

To jest nas juz dwóch zadowolonych użytkowników :)
co do braku zasilania i brakiem możliwości przestawianie. ... w sumie to ciężko bawić się makieta bez zasilania wiec jak dla mnie taka funkcjonalność zbyteczna .
womo

Postautor: womo » 14 lut 2016, 10:55

Scio pisze: Jedyna nadzieja, że te nowe napędy są bardziej niezawodne niż conrady.
I ja żyję taką nadzieją :D
Na razie jestem bardzo zadowolony bo skończyły się problemy z przestawianiem zwrotnic.

Właśnie zamontowane jedno do semafora viessmana.
Wcześniej myślałem nad serwami i zrobiłem próbnie dwa. Też byłem zadowolony z ich pracy jednak cały czas sterownik zjada prąd więc rośnie liczba kolejnych zasilaczy przy makiecie. I moje serwa "buczą" pod makietą, może coś źle łączyłem?
Teraz na pewno nie będę kombinował tylko je do tego zastosuje. Trzyma pewnie, bez problemu współpracuje z moimi dekoderami akcesoriów, i najważniejsze że nie pobiera cały czas prądu jak serwa.
Awatar użytkownika
Scio
Been thanked: 1 time

Postautor: Scio » 14 lut 2016, 10:22

Szkoda, bo ta funkcja bardzo się przydaje w momentach awaryjnych. Jedyna nadzieja, że te nowe napędy są bardziej niezawodne niż conrady.
womo

Postautor: womo » 14 lut 2016, 08:44

Nie.
Silnik na to nie pozwoli. Dlatego nie ma tego odbicia powrotnego jak w conradach. Wszystko trzyma mocno i pewnie.

Z tym kołem czerwonym jest korowód który za pomocą tych dwóch czerwonych "łapek" przełącza te dwa przełączniki. Silnik kręci się tylko w jedną stronę obracając koło w którym jest kołek pracujący w prowadnicy uchwytu do drutu.
Im dalej od środka koła wsadzimy kołek tym większe pole pracy drucika.

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”