Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

leszel
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 19:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: leszel »

No może jeszcze 2 zdjęcia:
to ta lokomotywka:
Obrazek

A to jej wnętrze:
Obrazek

Rozumiem że te silniczki są uniwersalne, a wymiana nie wymaga jakiegoś specjalnego sprzętu. Jeżeli tak, to możemy się zgadać na pw. Przyznam że dotąd myślałem że lokomotywki TT mają w ogromnej większości silniczki 12V, a tu faktycznie 9V (mój transformator ma 12V).

Hm, faktycznie może najpierw spróbuję reanimacji (dopiero tera przeczytałem tego ostatniego posta)
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 19:24 przez leszel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: golab »

silnik można rozebrać, wymyć np w denaturacie i złożyć spowrotem. Ja wpuszczam poźniej na ośki i czasem pod szczotki po kropelce oleju maszynowego. Wszystkie silniki które tak reanimowałem służą mi od 2 lat bardzo dobrze. Czasem wskazana jest też wymiana szczotek. Mozna też zanurzyć w denaturacie silniczek na kabelkach i puszczać go raz w jedną, raz w drugą stronę, aż srodek się wyczyści - i poźniej suszenie i smarowanie.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 17:10 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
Furia
Posty: 391
Rejestracja: 07 lut 2008, 16:37
Lokalizacja: Dopiewo (E-20)
Kontakt:

Re: Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: Furia »

Jak kolega chce silniczek 9V za żubra w puszce (lub jego równowartość) to możemy jutro jakoś się spotkać do południa w centru Poznania;)
BarTTek
Posty: 810
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: BarTTek »

Na filmie wyraźnie słychać, że silnik jest uszkodzony. Po przekroczeniu pewnego napięcia charakterystycznie piszczy- do wymiany :>
leszel
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 19:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: leszel »

Link poprawiony! A właściwie dodany nowy, czyli zdjęcie:

Obrazek

A co zębatki to nie sądzę, raczej oglądałem dokładnie. Raczej stawiałbym na uszkodzony silniczek (albo jakąś inną cześć elektroniczną) względnie na nieprawidłowe naciski gdzieś na zębatkach, np na tej wychodzącej na wale z silniczka. Jest tam jakieś pole regulacji.
No i podejrzewam także rozstaw kół, bo jak zauważyłem można go regulować. Czy ów rozstaw musi być bardzo precyzyjnie ustawiony? Czy jest tam możliwa pewna nieduża rzecz jasna dowolność?
I ostatnia rzecz, czy ważna jest ustawienie kół z tej samej osi względem siebie? Bo jest tam taki w sumie ozdobnik (ruchoma długa blaszka pozioma) przytwierdzony do każdego z tylnych kółek, który z przodu wchodzi w specjalne dziurki na korpusie lokomotywy. Czy owe miejsca przytwierdzenia tych blaszek do kół muszą być w tych samych miejscach, czy po przeciwnych stronach?
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 14:36 przez leszel, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: ArturSchŁ »

1.
Przyjrzyj się zębatkom, pewnie któraś plastikowa jest uszkodzona.

2.
Drugi link nie działa.
leszel
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 19:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jak naprawić zacinającą sie NRD-owską lokomotywę tt

Post autor: leszel »

Jak naprawić lokomotywkę (starą NRD-owską), która co 10-20 cm zwalnia (ale nie do zera) zaczyna chwilę hałasować, potem znów przyspiesza i cichnie, a potem znów to samo?
Podrzucam filmik (kolejka ma zdjętą obudowę). Robiłem już smarowanie, trochę przeczyściłem i bez powodzenia.

Wrzucam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=DUoxA4ag610

jest to mniej więcej taka lokomotywka (dwuosiowa):

http://t1.gstatic.com/ima...1byb8C3YF9i9brg

P.S. Założyłem jednak dla porządku nowy temat
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości