Czyszczonko i smarowanko!

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
MarcinSz
Posty: 352
Rejestracja: 09 kwie 2006, 20:03
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: MarcinSz »

Jak zapowiadałem, jakiś czas temu przymierzyłem się do czyszczenia i smarowania BR56. Nie mając lutownicy rozbierałem ją uważając na przewody doprowadzające prąd do silnika, a efekt był taki

Obrazek

Potem kąpiele i smarowania zgodnie z Charakterkowymi wskazówkami. I przytrafiło mi się to co WojTTkowi - parokrotnie pacnąłem benzyną po kołach i wyskoczyły tam białe plamy, naloty. Na szczęcie będąc później na wycieczce w Sebnitz za niewielkie pieniądze (4 euro) kupiłem komplet czterech kół wraz z wiązarami.

Po złożeniu sukces - lok jeździ :D ale potem okazuje się, że tak nie dokońca :/ . Odnoszę wrażenie, że przed operacją jeździł lepiej i to o wiele :( Nie chce ruszyć, jak ruszy to szarpie i "robi bokami".
To kolejny dowód moich niezdolności modelarskich. Mógłby ktoś pomóc?
Marcin Szwanenfeld
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Kilkujadek »

WojTTek pisze: Ja znany z małej precyzji machnąłem pędzelkiem po podstwie osłony wózka i i po kąpieli i osuszeniu te miejsca gdzie była benzyna zrobiły się białe... ten nalot ciężko wyeliminować... co radzicie?
Preparat typu Plack stosowany do czyszczenia elemrntów z tworzyw sztucznych w samochodach.
Benzyna ekstrakcyjna powoduje matowienie wszelkich powłok lakierniczych !!
Ostatnio zmieniony 25 lip 2006, 21:10 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojTTek
Posty: 465
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: WojTTek »

Nie chce pogarszać sprawy
Filip
Posty: 343
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:48
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Filip »

Radzimy czarną+rdze farbkę humbrola, albo samą czarną.
Awatar użytkownika
WojTTek
Posty: 465
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: WojTTek »

Powracam do E499 gdyż moja jest obecnie po smarowaniu wózków i czysczeniu silnika oraz kąpieli w szamponach :mrgreen:
Co wam powiem to wam powiem ale wam powiem: (że)
benzyny ekstrakcyjnej po prostu nie można stosować na czarne miejsca na osłonach wózka. Ja znany z małej precyzji machnąłem pędzelkiem po podstwie osłony wózka i i po kąpieli i osuszeniu te miejsca gdzie była benzyna zrobiły się białe... ten nalot ciężko wyeliminować... co radzicie?
Kilka kropelek tego białego znalazło się na imitacji wózka po stronie zewnętrznej i tam są takie białe miejsca...
Co radzicie?
Ostatnio zmieniony 22 lip 2006, 18:27 przez WojTTek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Charakterek »

Ja ją rozbierałem do zera. Wózki musisz wyjąć - są też na zatrzaski - delikatnie odegnij ich boczną część (po zdjęciu osłonek dolnych) i wysuń z niej środek wózka na dół. potem dwie śrubki i silnik z płytką wyjdzie.
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Karol »

Czy ktos z Was smarował BR 218? jak dostac się do silnika po zdjęciu budy? Jeżeli odkręcę płytkę z góry to wyjmując ją wyciągne silnik z wałami napędowymi i będzie to ciężko złozyć. Nie próbowałem też dostać się do zębatek w wózkach.
Naturalnie :P Jak chodzi o wózki to dobranie sie do środka jest banalnie proste ponieważ osłony wozków są na zatrzaskach po jednym na każdy, znajdziesz je zaraz pod kinematyką, delikatnie podważyć śrubokrętem i oslonka wyskakuje.
Jak chodzi o silnik to sprawa sie tutaj troche komplikuje. Niebawem zamieszcze fotostory jak to sie ma robić.
Awatar użytkownika
BR101 112-1
Posty: 218
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: BR101 112-1 »

Ja smarowałem, lepiej w ogóle nie wyjmować silnika, wystarczy kapnąć na zębatkę i przekładnie w kółkach, wystarczyło trochę pomanewrować igłą od butelki ze smarem.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Marcin »

Czy ktos z Was smarował BR 218? jak dostac się do silnika po zdjęciu budy? Jeżeli odkręcę płytkę z góry to wyjmując ją wyciągne silnik z wałami napędowymi i będzie to ciężko złozyć. Nie próbowałem też dostać się do zębatek w wózkach.
ArturSwider

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: ArturSwider »

Hi,
Można użyć zwykłego smaru np. do zawiasów?
Nie rozumiem po co na siłę szukać i pytać skoro w temacie wszystko na temat smarowania zasadniczo zostało powiedziane? Kup taki smar jaki radzi Charakterek i po kłopocie.
Awatar użytkownika
Jacekk
Posty: 520
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:22
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Jacekk »

Można użyć zwykłego smaru np. do zawiasów ??


Pozdrawiam
K4ULTRA
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: Małęczyn Nowy
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: K4ULTRA »

Jacek sugerował nam WD-40 ja bym go polecił ale tylko jako środek powierzchniowo czynny czyli do mycia a nie do smarowania .
Czytałem test smarów dla rowerówki to nie zalecali stosowania Wd-40 w okolicach wianków przekładni czy łożysk bo wymywa inne smary.Czyli myjemy ale nie smarujemy WD-40
Szukajcie suchych smarów z dotakiem teflonu a najtańszy za swoją pojemność 200ml w zależności od sklepu około 20zł jest GT-85 w dobrych sklepach rowerowych go znajdziecie ja go stosuję do mycia , smarowania i zabezpiecza mi modele przed szybkim osiadaniem kurzu .
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Karol »

I tak ma być :evil:
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: Charakterek »

Wakacje, gorące głowy parują... Tym razem posprzątałem. Każdy następny post off topic obrażający użytkowników skończy się karą dla obrażającego i dla uczestników kłótni! Bo tak!
Ostatnio zmieniony 13 lip 2006, 22:04 przez Charakterek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojTTek
Posty: 465
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czyszczonko i smarowanko!

Post autor: WojTTek »

Jacekk, Charakterek wyraźnie napisał jakie smary do czego i jak. Nie wszystkie rzeczy kupuje sie przez internet. Czy twój ojciec badź Ty nie konserwujesz czasami roweru czy takich rzeczy ?? czy nigdy nic nie robiłeś na warsztacie ??
Uważnieczytaj forum oraz linki które koledzy tu podają i nie skupiaj sie na jednej stronie ale rozszerzaj swe pole widzienia no podstrony itp.
Pozdrowienia dla Jackka
Ostatnio zmieniony 13 lip 2006, 22:01 przez WojTTek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości