prośba o przysługę/usługę

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: Wojtek_Kraków »

Napisz w dziale giełda. Chyba będzie szybciej.
Awatar użytkownika
przemekw
Posty: 216
Rejestracja: 19 lis 2006, 13:26
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: przemekw »

Panowie, do naprawy tej BR242 potrzebny jest wał. Z silnika wychodzą dwa. Biały krótszy i czarny minimalnie dłuższy. Potrzebny jest ten czarny, dłuższy. Kto ma?
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: Ciora »

Dzięki wszystkim. W weekend się pewnie zajmę, bo teraz czasu brak. Wtedy się odezwę, też na PW.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: wlodar »

Jeżeli się kręci, a lokomotywa nie jedzie może być też problem mechaniczny, np. wytarte, uszkodzone kardany i zębatki. Mało prawdopodobne żeby w obu wózkach, niemniej możliwe. Miałem tak w jednym z kardanów w E42. Silnik się kręcił, ale moment obrotowy nie był przenoszony na jeden z wózków. Przyczyną był jeden z kardanów, wytarty i wyeksploatowany.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: Wojtek_Kraków »

A jak nie ma miernika to żaróweczka na 12 V i dwa kabelki i też sprawdzisz gdzie prąd utyka.
Sprawdź w ogóle czy jak przyłożysz kable bezpośrednio do silnika czy kręci.
Jeśli kręci to zostaw kable przy jednym styku i dotykaj kabelkiem kółek po przeciwległej stronie.
Analogicznie w drugą stronę.
A jak nie to wysyłałem Ci PW
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 969
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: wlodar »

Wszystkie elektrowozy BTTB miały przełącznik odbioru prądu pantograf / szyny. E11/42 i Bobiny miały śrubkę, E94 i BR250 miały przesuwny element dachu.
Wracając do tematu, sprawdź po kolei (idąc od kół do silnika) czy wszystkie blaszki które powinny się ze sobą stykać robią to. Jeżeli masz multimetr (najtańszy kupisz w Castoramie za kilkanaście złotych), sprawdź czy jest napięcie na silniku. Jeżeli jest, to może same szczotki trzeba wymienić. Stawiam jednak, że coś zwyczajnie nie kontaktuje.
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: Ciora »

Hej!
Myślałem, że jaja sobie ze mnie robisz - wBTTB taki bajer? Ale sprawdziłem i w żadnej pozycji śrubki i tak silnik nie reaguje. Tzn. jest iskra na pantografie i kole, ale silnik nie działa. Pozdr.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: prośba o przysługę/usługę

Post autor: Domiss »

A czy w tej radzieckiej ostatnio ktoś nie bawił się tą śrubką w okolicy pantografu (tą jedyną niesymetrycznie ustawioną na dachu)? Ona służy do przełączania odbioru prądu pomiędzy "z szyn" i "z pantografów", więc jeśli jest źle ustawiona, to efekt byłby dokładnie taki, jak opisujesz.
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 423
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

prośba o przysługę/usługę

Post autor: Ciora »

Witam!
Czy ktoś z Kolegów z Poznania lub okolic, może naprawić lokomotywy ze zdjęć?
IMG_3555.JPG
To jak widać starocie BTTB, ale może da się coś zrobić. Używane rzadko, ostatnio podczas zabaw dywanowych w przerwie świąteczno-noworocznej.

- BR211 - odbiera prąd 3 osiami na 4, te 3 osię się kręcą, czwarta nie. Ale daje chyba taki opór na, ,że lokomotywa nie jedzie.
- ta radziecka - w ogóle nie odbiera prądu, silnik nie reaguje.

Za rady typu: otwórz, sprawdż, zrób to i tamto z góry dziękuję :D , ale jestem kompletą "nogą" w dziedzinie elektryki i nie zamierzam udawać, ,że sobie poradzę, bo efekty mogą być tylko gorsze :oops:
Jeśłi ktoś się zlituje, proszę o info na priw.
Pozdrawiam,
Maciej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości