Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Wiadomości i dyskusje, o imprezach modelarskich

Moderator: mod-Imprezy

ODPOWIEDZ
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Łuki w Porąbce Zdroju

Post autor: PiotrZ »

Chciałbym jeszcze powrócić do kontrowersyjnej sprawy profilu toru w Porąbce Zdroju, a konkretnie promieni łuków na moim module.

Otóż tory mają promień r=353 mm (typ R22 i R24). Rozjazdy EW1 mają promień skrętu r=353 mm, a rozjazd łukowy IBW ma promień zewnętrzny r=631 mm, a wewnętrzny r=310 mm.
To oznacza, że po tzw. torze zewnętrznym stacji może bezproblemowo przejechać każdy tabor dostępny w skali TT, ponieważ minimalny promień łuku wynosi 353 mm. Natomiast po tzw. torze wewnętrznym niektóre pojazdy trakcyjne (nieliczne jak sądzę) mogą się mieścić „na styk”, ponieważ minimalny promień wynosi 310 mm. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.

W Sosnowcu przez Porąbkę przejeżdżały różne składy pociągów ciągnięte przez różne lokomotywy i na łukach nie miały żadnych problemów. Jedynymi wyjątkami były BR52, w której wyskakiwał pierwszy wózek (może jest za lekki?) oraz ET22 jadące w trakcji podwójnej, bo klinowały się zderzakami (prawdopodobnie za krótki sprzęg między lokami).
Udało mi się zgrać materiał dowodowy o ET22 z mojej kamery analogowej. Na filmiku widać przejazdy z soboty (trakcja pojedyńcza) i niedzieli (trakcja podwójna).
Obrazek

Pozdrawiam
PiotrZ
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, 22:44 przez PiotrZ, łącznie zmieniany 2 razy.
chudy
Posty: 317
Rejestracja: 11 cze 2006, 17:40
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: chudy »

wszystko ładnie wszystko pięknie tylko dlaczego tak wysoko :mrgreen:
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: drlukasz »

Może nie wszyscy wiedzą. Ale "równolegle" z naszym spotkaniem w Sosnowcu odbywał się organizowany przez klub Zababov zlot TT i N w Zakupach. Mała relacja foto: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2008030007
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: Kilkujadek »

Z tymi numerami katalogowymi jest spory problem. Stosuję produkty "Polaka" od dawna i
1) nigdy zamawiając towar nie otrzymałem dokładnie tego samego
2) często zmieniają się numery katalogowe
Moja propozycja - poproś kolegę Whosho o kilka paczek czegoś co nie jest oczoj..... .
Z reguły na makiecie przechodzi wszystko, różnica polega na tym gdzie się daną trawę zastosuje. Trawy się ze sobą miesza zarówno pod względem kolorystycznym jak i długości, w przeciwnym razie wychodzi pole golfowe.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1897
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: T_Domagalski »

wkocierz pisze:czy istnieje taka możliwość żeby podać numery produktów? Wiem że to troche nie na miejscu bo prawa autorskie itp :mrgreen: ale ulatwiło by mi to dobranie kolorystyki traw z baaaaardzo szerokiej gamy.
Będzie to trudne, bo nie mam już sporej części oryginalnych opakowań...
Ale zaglądając tu: http://modelarski.sold.pl/index.php/man ... /4a/page/3 wydaje mi się, że numery Polaka, które mam i używam to:
...04 - wiosenna zieleń (chudy i whosho też ją używają),
...01 - zieleń oliwkowa,
...09 - słomkowa,
...07 - ciemna zieleń (ale tej nie jestem pewien - na zdjęciu wydaje się zbyt ruda).

Natomiast numery pozostałych producentów nie pamiętam.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, 18:59 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
wkocierz
Posty: 132
Rejestracja: 11 sty 2007, 20:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: wkocierz »

T_Domagalski pisze: Zieleń niska to mchy (takie obrastające deski), przesiana ziemia, trawa w macie (Faller, VERO) oraz kilka gatunków trawy el-stat. Polaka i Bush'a.
Witam, czy istnieje taka możliwość żeby podać numery produktów? Wiem że to troche nie na miejscu bo prawa autorskie itp :mrgreen: ale ulatwiło by mi to dobranie kolorystyki traw z baaaaardzo szerokiej gamy. Nie mam jak dobrać w realu bo w moim mieście Pani w modelarskim sprzedaje tylko samolociki. :/ Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, 18:58 przez wkocierz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1897
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: T_Domagalski »

tete pisze:Miałbym pytania do autora o materiały jakich użył przed "zchrzanieniem" własnego, gotowego do zazielenienia modułu
Wezwany do tablicy odpowiadam:
:arrow: Zieleń niska to mchy (takie obrastające deski), przesiana ziemia, trawa w macie (Faller, VERO) oraz kilka gatunków trawy el-stat. Polaka i Bush'a.
:arrow: Zieleń średnia to mchy (duże kępy z zarodnikami) oraz kępki siateczki.
:arrow: Zieleń wysoka to drzewa wykonane z korzeni klonu lub wysuszonych pędów nawłoci późnej. Na duże drzewo zwykle szły 2-3 rośliny. Listowie drzew wykonane jest różnymi technikami - brzoza była pokryta siateczką Heki Flor, dąb pokryty był też Heki Florem, tylko dodatkowo "zagęszczonym" gąbką własnej produkcji. Pozostałe drzewka to moja własna siateczka, zagęszczana i "koloryzowana" różnymi gatunkami gąbki (Faller Premium, Polak, własna produkcja).
tete pisze:Ta poezja to też "Pan Tadeusz" ??
Nie. To juz stacja Chudziny. Swoją drogą mój moduł bardzo dobrze współgrał z modułem stacji. Nawet zieleń na łączeniu była podobnego gatunku.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, 12:39 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: tete »

whosho pisze:Moduł łukowy to dzieło T_Domagalskiego
Krzaczory na środku zdjęcia to już stacja Chudziny. Wiadomo czyja ;)
Wiadomo :) OK, thanks.
Pytam, bo uwagę moją zwróciła piękna aranżacja (moim zdaniem) - bardzo dobre i realistyczne zazielenienie. Miałbym pytania do autora o materiały jakich użył przed "zchrzanieniem" własnego, gotowego do zazielenienia modułu :mrgreen:
A może jest już wątek na temat tego łuku na forum tt (i jest ktoś, kto wskaże link? :) )

Nie byłem w Sosnowcu, ale segmenty Tadeusza Domagalskiego są śliczniusie. Moje gratulacje.

Ta poezja to też "Pan Tadeusz" ?? :mrgreen:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, 12:38 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: whosho »

Moduł łukowy to dzieło T_Domagalskiego
Krzaczory na środku zdjęcia to już stacja Chudziny. Wiadomo czyja ;)
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: tete »

whosho pisze:(...)Fotek też mam niewiele, za to w miłych klimatach...
Można wiedzieć, kto jest autorem segmentów widocznych np. na tej fotce:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, 09:17 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: ArturSchŁ »

chudy pisze:... gdzie widział stację Kazimierz jak żywą :mrgreen:
...koło BARBARY !!
:lol:
chudy
Posty: 317
Rejestracja: 11 cze 2006, 17:40
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: chudy »

z chęcią zapytał bym autora tekstu gdzie widział stację Kazimierz jak żywą :mrgreen:
eg_ptmkż
Posty: 1677
Rejestracja: 16 kwie 2006, 11:24
Lokalizacja: tt@ptmkz.pl
Kontakt:

Sosnowiec: Kolejki malutkie, a sapały jak prawdziwe

Post autor: eg_ptmkż »

Po sali gimnastycznej mknęły pociągi. Miniaturowe. Modelarze z całej Polski wiernie odtworzyli nawet najmniejsze detale. Lokomotywę i wagony pomniejszyli 87 i 120 razy, a godzinę skrócili do 10 minut
Sosnowiecka stacja Kazimierz Górniczy wygląda jak prawdziwa. Na torach czekają na odjazd pociągi osobowe i pospieszne, a także towarowe z węglem. Składy w kolejarskiej czapce odprawia Michał Koziak, na co dzień student automatyki z Sosnowca. Najpierw łączy się przez specjalny telefon i zapowiada odjazd do Żelistrzewa. - Wszystko jak na prawdziwej kolei. Mamy rozkład i musimy się go trzymać - zaznacza Koziak. - Choć w praktyce takie połączenie jest niemożliwe. Żelistrzewo to wioska na Kaszubach - wyjaśnia po chwili.

Pociągi w miniaturze, ale czas biegnie szybciej. Tutaj jedna godzina to tylko 10 minut, więc punktualność jest w cenie. Ale zdarzają się też wpadki takie jak na PKP. - Nie śpijcie tam. Mamy już 15 minut spóźnienia. Ludzie się niecierpliwą - krzyczy do słuchawki zdenerwowany dyspozytor ruchu. I nie chodzi wcale o pasażerów. Na stacjach czekają wprawdzie ludzie, ale to tylko pieczołowicie odtworzone figurki. 87 razy mniejsze od widzów, którzy tłumnie ściągnęli do sali gimnastycznej w sosnowieckim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych.

A było co podziwiać. Malutkie pociągi co chwilę mkną przez zbudowane z drutu i gąbki lasy, mijają pieczołowicie odtworzone budynki dworców i wiadukty. Gdzieś obok przejeżdża trabant, maszeruje oddział wojska, pasą się krowy, a dzieci puszczają latawce.

Jadwiga Barańska przyjechała z 6-letnim Łukaszem z Bytomia: - Tak mi dziurę wiercił w brzuchu, że nie miałam wyjścia. Łukasz po obejrzeniu makiet miał już gotowy plan rozbudowy własnego domowego taboru. - Na pewno będę potrzebował parowozu - przekonywał mamę. Ale kolejki robiły wrażenie nie tylko na najmłodszych. Pan Henryk, emeryt, zachwycał się odgłosami, które wydawały modele. - Jak prawdziwe pociągi, a wiem, co mówię, bo mój ojciec był kolejarzem. Myśmy takich zabawek nie mieli - wzdycha.

- To efekt długich miesięcy pracy. Kompletowanie sprzętu, malowanie składów, a potem montaż całej makiety - opowiada Tomasz Czapik, jeden z maszynistów, a także... wykładowca historii na Uniwersytecie Śląskim.

Pod torami kryje się plątanina kabli i elektronicznych urządzeń. Tak, żeby wszystko chodziło jak w szwajcarskim zegarku. Makieta to wspólna praca kilkunastu osób, które przyjechały z całej Polski. Każdy pracował nad swoim odcinkiem.

- Przeważnie zaczyna się tak samo, od pierwszej kolejki, którą się dostaje w dzieciństwie. To wciąga. Człowiek chce kłaść coraz dłuższe tory i puszczać coraz to nowe pociągi - opowiada Andrzej Barski z Siemianowic, który razem z synem przywiózł część makiety TT (skala 1:120). Tu pociągi są jeszcze mniejsze. - Mniejsze pociągi, więcej dłubania - żartują. U Barskich budowanie kolejowego świata w miniaturze to już rodzinna tradycja. - Dziadek w czasie wojny był na robotach w Niemczech. Wrócił stamtąd z pierwszą kolejką. Teraz prowadzimy rodzinny sklep z modelami - opowiada Barski.

W niedzielny wieczór ogromne makiety znów trafiły do pudeł. Będą musiały poczekać na kolejny zlot. - To jedyna okazja, żeby wszystko zmontować. Normalnie nie mamy miejsca - wzdychają pasjonaci kolejek.

za: http://inforail.pl/text.php?from=mail&id=16610
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: gbbsoft »

A tu strona prowadzona na bieżąco przez mnie:
http://wiki.gbbkolejka.com/tiki-index.p ... dzi+imprez
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Sosnowiec 2008 (było : BĘDZIN 03.2008)

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:Różne rzeczy się mogą dziać, ale na pewno nie pojedzie w drugą stronę!
Oczywiście, pewności nie mam, nie testowałem. A gdy stoi okrakiem na dwóch segmentach (z odwróconą polaryzacją) to najprawdopodobniej robi zwarcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości